O De stille bestuurder T f f' (3) bij Sticht^ De Boom In 3-2004:- Uitreiking Gouden Jirizagen 2004 Door Foort Minnaard en Rudie Geus, medewerkers SLZ We kijken met plezier terug op de SLZ-vrijwilligersdag, eind juni te Sint Maartensdijk, Tholen. Een leuke excursie door de Pluumpot, wedstrijden touwtrekken, langzaam fietsen en vlaamse spelletjes, een lekker bakje soep, broodjes en even bijpraten met mensen die je al tijd niet gezien hebt. Zoals gewoonlijk vond ook de uitreiking van de Gouden Jirizagen een plaats op deze jaarlijks terugkerende dag. Thomas Col lette Het is dit jaar de vijfde keer dat de Gouden Jirizaag wordt uitgereikt. Na rijp beraad is besloten om daar nu maar eens een commissie van wijze mannen voor in te stellen. Ten eerste moesten zij het thema van dit jaar bepalen, daarna moesten ze ook de winnaar aanwijzen. Aangezien het om wijze mannen gaat, dachten we dat volstaan kon worden met een commissie van 2 personen, namelijk Peter van der Vliet en Lucien Calle. Al snel hadden zij het thema 'de stille bestuurder' bedacht. Toen ik dat te horen kreeg dacht ik: ein delijk een prijs voor de chauffeurs van de slz-bus- jes, of voor degene die de motormaaier bedient. Want stille bestuurder zegt natuurlijk niets over het lawaai dat het bestuurde vervoermiddel produ ceert. Dat had ik toch mooi verkeerd gezien. De commissie doelde namelijk op personen die actief zijn of geweest zijn in het besturen van mensen en organisaties, bijvoorbeeld door deel uit te maken van het bestuur van een vrijwilligersgroep, een natuurvereniging of SLZ. Deze keer is het niemand minder dan één van de Walcherse vrijwilligers van het eerste uur: Thomas Col lette. Al een kleine 20 jaar is Thomas Collette actief betrokken bij de werkgroep landschapsverzorging Walcheren. Actief als deelnemer en als penning meester en als voorbereider van pro jecten. Sinds kort ook als coördinator van de werkgroep als opvolger van Luud Persijn. Het lijkt er trouwens ver dacht veel op dat Thomas in die peri ode ook bestuurder van de motor maaier geweest is. Daarnaast heeft Thomas jarenlang deel uitgemaakt van het bestuur van SLZ, waarin hij de belangen van de vrijwilligers vertegen woordigde. Wat velen niet weten is dat Thomas in die periode namens SLZ lid was van het bestuur van Landschapsbeheer Nederland. Daarmee is het beeld nog niet com pleet, want Thomas is tegenwoordig ook druk in de weer in de districts commissie van Natuurmonumenten: hij houdt zich bezig met het organise ren van excursies en werkdagen voor vrijwilligers. Kortom: een ware stille bestuurder. Jan de Wilde We waren deze dag te gast op Tholen, binnen het werkterrein van de beheerswerkgroep van de natuurver eniging Tholen. Een vrijwilligersgroep die afgelopen 14 jaren flink is gegroeid onder leiding van de verschil lende coördinatoren, achtereenvolgens Ad Boonman, vanaf 1992 Koos Bijl, vanaf 1998 Jan de Wilde, vanaf 2003 Flip van Damme. Bijna allemaal zaten of zitten ze in bestuur Natuurvereniging en allen verdienen ze deze vrijwilligers- prijs. Helaas, de prijs kan maar aan een van hen worden uitgereikt. Hierbij heeft de commissie de keus laten vallen op Jan de Wilde. Jan was jaren coördinator van de land schapswerkgroep die mede door Jans inzet een succes is geworden.Heel fanatiek heeft Jan diverse knotprojecten voor de landschapswerkgroep binnen gehaald en kwam er veel, misschien soms wel iets te veel, werk op de schouders van de vrijwilligers. Er waren ook diverse projecten van Staatsbosbeheer bij (Geulsche Weel, Broeksedijk), mede hierdoor heeft de landschapswerkgroep in 2003 de Staatsbosbeheer vrijwilligersprijs gewon nen. Jan zat jaren in het bestuur van de natuurvereni ging en het kernbestuur van Leefbaar Tholen. Vanaf 1 januari 2004 is Jan gestopt met het bestuur natuurvereniging maar we hopen dat hij nog vele jaren in de landschapswerkgroep en natuurvereniging werkzaam zal zijn. Nogmaals: de gouden jirizaag is in dit geval eigen lijk een prijs voor alle coördinatoren van de land schapswerkgroep Tholen. Je moet hem misschien zien als een wisselzaag, waarbij de zaag per gezaagde knotwilg van eigenaar wisselt, maar de zaag wordt uitgereikt aan Jan. Jan de Wilde (links) en Thomas Collette (rechts) (foto: Theo Aernoudts)

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2004 | | pagina 15