DtiBoom In 3-2004 Awie de Zwart leidt de excursie langs de leefgebieden van de boomkikker in de omgeving van Aarden burg (foto: Jan Janssens) den een totaal van 500 roepende mannetjes op. Het is hoopvol dat er in de pas ingerichte Willem- Leopoldpolder, 16 nieuwe roepende mannetjes zijn geteld. De Kievitepolder is altijd een uitstekend gebied geweest, enigszins droogtegevoelig, soms met slechte jaren. In 2000 zijn er grootschalige maatregelen genomen die tot een sterke verbete ring hebben geleid: 160 roepende mannetjes in 2004. Er zijn nu zowel diepe als ondiepe plaatsen. Retranchement is ook zeer goed. Hier werden bij de laatste telling 250 mannetjes gehoord. Aardenburg is in deze de verliezer. Niet meer dan 90 roepende mannetjes in 2004. Wat is een goede poel? Een goede poel bevat helder water, heeft grasland in de buurt met koeien en braamstruiken om in te zonnen. Meidoornzoomvegetatie zorgt voor een warm microklimaat en dat is een uit stekend leefklimaat voor de boomkik ker. Diepte en ondieptes worden afge wisseld, het liefst over grote opper vlaktes. Stekelbaars heeft een groot effect op de aanwas van boomkikkers en kleine watersalamander. Boomkikkerlarves verstoppen zich voor stekelbaars onder waterranonkel en bij droogte vluchten ze naar dieper water. In Retranchement is de "Boo z'n put" helemaal geschoond, gemodderd en alle vis is er uitgehaald. Gebrek aan waterranonkel en kale oevers vormen in dit stadium geen probleem omdat er toch geen stekelbaars aanwezig is. Vóór het schonen zijn er 15 kikkers geteld, erna maar liefst 101. Momenteel zitten daar zo'n 120 boomkikkers. Het schonen van putten is in Aardenburg niet zo makkelijk in verband met de waardevolle archeolo gische ondergrond. Begin juli kruipen de eerste kikkertjes het land op. De mannetjes beginnen te roepen als ze een jaar of drie zijn. Boomkikkers wor den maximaal vijf jaar oud. Ook in Vlaanderen Hoe de boomkikker standhoudt in West-Vlaanderen werd door Tom Vermeersch van de provincie West- Vlaanderen uitgelegd. Hier is één belangrijke locatie voor boomkikkers, die zich bevindt op het landgoed van Maurice Lippens aan de oostkant van Knokke-Heist. Deze populatie telt zo'n 70 roepende mannetjes en houdt redelijk stand. In de provincie West- Vlaanderen is er geen specifieke beheersorganisatie die zich met de boomkikker bezig houdt. Het Vlaamse "Boomkikkeraktieplan" is er om bij de uitvoering van andere plannen de belangen van de boomkikker veilig te stellen. Er wordt geprobeerd zoveel mogelijk aansluiting te zoeken met de Lippens-populatie. Greppels, water lopen en dijken met struweel kunnen een verbindingen vormen. Vestingwerken, waar grote waterpar tijen hersteld worden, kunnen dienen als nieuw gebied of als stapsteen naar een ander gebied. In Damme en Knokke-Heist is er op dit gebied al veel gebeurd. In de Oude Hazegraspolder zijn een tiental poelen aangelegd en tussen Sluis en Damme nog eens dertig bij particulieren. Langs de Damse Vaart is struweel aangeplant en dat zou langs de Graaf Jansdijk ook kunnen. In het noorden kunnen de Dikke Dijk en de Burkeldijk, in een goede samen werking met landbouwers, een groen-blauwe ver binding vormen. De boomkikker dreigt zich terug te trekken in de poel van lippens. De nieuw door de Vlaamse overheid aangekochte Zwinbosjes (200 ha) bieden kansen. Daar kunnen een aantal grote poelen worden aangelegd. Een verbinding met Retranchement, Sluis, Lapscheure of Aardenburg wordt onderzocht. Informatiepanelen Wethouder Leen Wille van de gemeente Sluis ont hulde op deze dag de nieuwe informatiepanelen "Actie voor de boomkikker" die in opdracht van het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Voedselkwaliteit zijn gemaakt om ondersteuning te geven aan het natinale Soortenbeschermplan Boomkikker. Gemeentelijk beleid Door Justus van den Berg, RBOI Middelburg bv, werd een toelichting gegeven op Het Beleidsplan Boomkikker, opgesteld in opdracht van de gemeente Sluis. De directe aanleiding is de nieuwe flora- en faunawet. In dit plan is ten aanzien van de boomkikker vooral ingezoomd op de kernen Aardenburg en Retranchement. In de daar liggen de tuinen en vestingwerken kunnen het hele jaar door boomkikkers voorkomen. Er kunnen spannin gen ontstaan tussen de flora- en faunawet en eigenaars van die tuinen. Soms zijn dat hele nette tuinen met vijvers waar al jarenlang boomkikkers in voorkomen. Zo'n vijver wordt eens flink schoon gemaakt. Mag dat? Een vijver dempen, mag dat? Het beleidsplan is er om op dit soort vragen ant-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2004 | | pagina 4