O woord te geven. Verder gaat de gemeente in haar beleid ook uit van: veilig stellen, versterken, ver binden en verbreiden. Een positieve voorlichting is daarbij heel belangrijk: Boomkikkers zijn leuk en kenmerkend voor de kikkerstad Aardenburg. Kikkerstad? Peter Maas van de Stichting Landschapsbeheer Zeeland, vroeg zich vervolgens af of Aardenburg nog wel een 'kikkerstad' is. Aardenburg en boom kikkers; een relatie die al sinds mensenheugenis bestaat. Waren er vroeger echt overal kikkers? Voor Jan Wolkers zou dat echt geen plaag zijn geweest want hij schreef er zelfs een boekje over: Het Kruipend Gedierte des Aardbodems. Het is zeker dat het vroeger in de Knokkert en de Passageule barstte van de boomkikkers, maar ook hier zijn ze, ondanks maatregelen, verdwenen. Met Aardenburg gaat het slecht. Hoe lang kan deze stad zijn naam als kikkerstad nog behouden? Wat moetje doen? Er zijn in en om Aardenburg talrijke plekjes waar op een eenvoudige manier iets gedaan zou kunnen worden om de leefomgeving van de boomkikker te verbeteren. Met andere woorden: je kunt er direct aan beginnen als je wil. Landschapselementen kunnen worden versterkt, reepjes grond kunnen omge vormd worden tot verbindingszones en vooral zou het netwerk van stru weel uitgebreid moeten worden. 't Aogepuut-statuut Aan het eind van het symposium wordt tenslotte 't Aogepuut-statuut ondertekend. Dit convenant is een afspraak tussen de deelnemende par tijen die niet vrijblijvend is, maar is ook geen juridisch document. Na 1 jaar zal men opnieuw informeel bij elkaar komen om de stand van zaken te bespreken. De ondertekenaars: De gemeente Sluis, het Waterschap Zeeuws-Vlaanderen, Staatsbosbeheer, het Zeeuwse Landschap, het Boomkikkerfonds, Natuurbeschermingsvereniging 't Duumpje, het steunpunt voor Natuur en Milieu Educatie Zeeuws- Vlaanderen, Ravon, de Stichting Landschapsbeheer Zeeland en de Provincie Zeeland. (foto: Jan Janssens) Het Statuut in 't kort Ondertekenaars zullen in een maximale samenwerking de volgende 10 punten realiseren: 1. Jaarlijks inventariseren en publiceren van de aantallen roepende boom kikkers. 2. Het opstellen van een evaluatieplan van de boomkikker. 3. Instellen en toekennen van "d'aogepuutpries'. 4. Het verhogen van de betrokkenheid van de bewoners. 5. Het opstellen van een groenbeheer- plan door de gemeente Sluis. 6. Het opzetten van een speciale inter netsite over boomkikkers. 7. Opzetten van een project in het kader van Belvedere onderzoeken. 8. Het optimaliseren van de leefgebie den ook buiten de EHS. 9. Optimaliseren van het waterbeheer. Bij de aanleg en het beheer van natte en ecologische verbinding zones. 10.Met prioriteit verwerven, inrichten enbeheren van aan de EHS begrensde gebieden. Een toemaatje van Thijs Kramer Gedeputeerde van natuur en milieu van de provin cie Zeeland, Thijs Kramer, is opgegroeid met de natuur, 't Duumpje en natuurlijk ook met de boomkikker. De Willem-Leopoldpolder en de Sophiapolder zijn voorbeelden van natuurontwik kelingsgebieden die nu al goede resultaten laten zien. Enkele jaren terug is in de provincie Zeeland maar liefst 1 miljoen gulden uitgetrokken om 300 putten aan te laten leggen door de Stichting Landschapsbeheer Zeeland. Daardoor ontstonden er meer alternatieven voor de boomkikker en wer den eventuele risico's meer gespreid. Hij maakt bekend dat de provincie Zeeland een extra susidie beschikbaar stelt van 12.000 euro, die wordt inge zet om samen met boeren grotere projecten te realiseren. De gedeputeerde durft het wel aan om in dit gezelschap een gedurfde stelling te poneren: "De rondweg in Aardenburg zou wel eens de grootste redding voor de boomkikker kunnen wor den". Er wordt namelijk 80 ha grond extra gecom penseerd in de Aardenburgse Havenpolder. Dit in het kader van Duurzaam Veilig. In het beleid is de boomkikker niet meer weg te denken en de ruimte voor de d'aogepuut in Aardenburg, die komt er! Een afsluitend concert(je) Het is net of ze hebben meegeluisterd, want ondanks het frisse weer zijn er toch nog wat boomkikkers te horen tijdens de late avondwande ling om een uur of elf. Ik hoorde er zelfs een paar lachen

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2004 | | pagina 5