H) 4ky f* Een behaaglijk landschap in Goes Enkele geplande acties Het voert te ver om in dit artikel alle geplande acties te beschrijven. Enkele voorbeelden geven echter wel een goed beeld. Voorbeeld 1Gemeente Goes We zullen de contacten met enkele gemeenten de komende jaren intensiveren. De gemeente Goes is er één van. Deze gemeente heeft een groenstruc tuurplan opgesteld en wil een landschapsontwik kelingsplan opstellen. Er zijn al jarenlang contacten rond werkzaamheden van vrijwilligers (gemeente steunt dat financieel) en onderhoud van gemeen telijke terreinen. In 2004/2005 zullen we de bestaande samenwerking voortzetten. We zullen de gemeente aanbieden om uitwerking van enkele onderdelen van het groenstructuurplan op te pak ken (ecologisch beheer, onderhoudsfonds waarde volle bomen). Voorbeeld 2: particuliere eigenaren De groep particuliere eigenaren omvat agrarische ondernemers en andere bewoners van het buiten gebied. De stichting zal voor deze eigenaren voor al inzetten op het vasthouden van contacten, op het doorgeven van kennis en informatie en op het organiseren van gezamenlijke activiteiten. We gaan door met het aanbieden van cursussen, zoals snoei hoogstamfruitbomen en streekeigen erven. Aan eigenaren van hoogstamboom- gaarden bieden we het hoogstam- abonnement aan. Onder de naam 'buitenlui actief' bie den we groepsactiviteiten aan, met als doel erfbezitters met elkaar in contact te brengen, ze meer kennis te laten opdoen over het noodzakelijk onder houd en aan te zetten tot zelfwerk zaamheid. Deze zomer zijn de eerste bijeenkomsten georganiseerd. De deel nemers hebben meegedacht over ver der gewenste activiteiten. Ideeën die daaruit zijn voortgekomen zijn onder andere: gezamenlijke werkdagen, meer informatie over dieren op het erf, verspreiding van kennis over boer- derijtuinen en het bezoeken van erven van de deelnemers. Eigenaren waarmee we in de afge lopen jaren éénmalig contact hadden (deelname aan een project, bestelling wilgenpoten, een advies) gaan we opnieuw bezoeken. Doel: in ogen schouw nemen terrein, hernieuwd contact eigenaar, informatie verstrek ken, zo nodig vervolgafspraken. Tenslotte De in het plan opgenomen activiteiten zijn vooral gericht op het ondersteunen en stimuleren van de actieve zorg voor de eigen omgeving. 5LZ vindt het van groot belang dat de bewoners zelf zorg dragen voor hun omgeving. Dit kan door het eigen terrein te onderhouden of door mee te werken als vrijwilliger aan het beheer van de omgeving. Dat geeft volgens ons de beste garantie voor een mooi landschap in de toekomst: een landschap waar je in leeft, waar je van leeft, waar je van geniet, en waar je dus ook verstand van hebt. We ervaren al lang dat veel mensen die zorg ook oppakken, en we zullen mede door de activiteiten uit het Markt Actie Plan de komende jaren verder werken aan het uitbouwen van die zorg. Door Arjan de Hulster, medewerker agarisch natuurbeheer SLZ Eind vorig jaar werden de eerste struiken geplant voor het project Goese Heggen van de Agrarische Natuur Vereniging Goes. Door de aanleg van nieuwe heggen op perceelsgrenzen wordt het landschap verfraaid. Maar dat is niet het enige. Ook de natuur wordt er beter van en bovendien kunnen de boeren via agrarisch natuurbeheer en stukje inkomen genereren. Het initiatief voor dit project is geno men door ZLTO afdeling Goes, die door het inplanten van heggen inhoud wil geven aan wensen vanuit de maat schappij en de gemeente Goes op het gebied van natuur en landschap. Het project voorziet in de aanleg van 8,6 kilometer (8 hectare) heg met bijbeho rende kruidenrand. De inheemse strui ken (o.a. hazelaar, hondsroos, egelantier en bos- wilg) worden geplant in 3 rijen breed en kunnen uitgroeien tot een heg van 6 meter breed. Om de naastliggende sloten te kunnen blijven maaien wordt een kruidenrand aangelegd tussen de sloot en de heg. Deze stroken langs de heg kunnen bovendien ingericht worden als wandelpad, zodat een kleinschalig netwerk door de polders kan ont staan. Begin 2003: de heg in de Wilhelminapolder wordt geplant (foto Jeroen Verschoore)

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2004 | | pagina 7