Vjpf <Sl«. Natuurlijk prikkeldraad Heggen zijn de oorspronkelijke afscheidingen tus sen percelen uit de tijd van vóór het prikkeldraad. In de oudlandpolders zijn nog resten van deze heggen te vinden, ze markeren het oude kavelpa troon en maken een waardevol historisch land schap zichtbaar. Door ruilverkavelingen en mede door het kostbare en intensieve onderhoud zijn veel heggen verdwenen. Vanuit de maatschappij is er vraag naar een groe ne dooradering van het landschap. Het aanplanten van nieuwe heggen is dan ook een versterking van de landschappelijke waarde en zal de belevings waarde voor mensen zeker positief beïnvloeden. De heggen zijn ook voor natuur van belang. Ze kunnen dienst doen als verbindingszone (om veilig van de ene plek naar de andere te trekken) en als schuil- en woonplaats voor kleine zoogdieren, insecten en vogels. De combinatie van heg en de kruidenrand geeft naar verwachting ook een posi tief effect op het aantal vlinders. Het project wordt financieel mogelijk gemaakt door de Europese Unie, de gemeente Goes, provincie Zeeland, ZLTO, NCB Ontwikkeling, VSB Fonds, SLZ en Rabobank Beveland. Niet alleen de aanleg van de heggen wordt gefinancierd, er is ook een beheersver goeding voorzien en bovendien krijgen de boeren een vergoeding voor de inkomstenderving die ontstaat doordat in totaal 8 hectare grond uit productie wordt genomen. De Zeeuwse Milieu Federatie ondersteunt dit innovatieve project en hoopt dat het navolging vindt om zo het landschap rondom stad en dorp te verfraaien. Inmiddels wordt onderzocht of een vergelijkbaar project op Walcheren kan worden opgezet. Meer informatie: www.anvgoes.nl Voorjaar 2004: medewerkers van VLP Noord- en Midden Zeeland wieden de heg (foto: Jeroen Verschoore) De Boom In 3 1004 Voorjaar 2004: om onkruidgroei tegen te gaan wordt met de zaaiviool klaver gezaaid tussen de struikjes in de Wilhelminapolder (foto: Jeroen Verschoore) Coese heg in de zomer van 2004 (foto: Arjan de Hulster)

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2004 | | pagina 8