ém y -*!£• Onderzoek rond de Deesche watergang leder jaar is weer anders; niet alleen het weer en de temperatuur, maar vooral door de invloed daarvan op het gedrag van de akker- en weide vogels. Nu zult u zeggen, dat is vanzelfsprekend: als het vroeg in het voorjaar warm is, zullen de vogels vroeger tot broeden overgaan. Maar dat is maar ten dele juist. Temperatuur gekoppeld aan vocht is belangrijker. Vooral in voorjaar 2003 waren de maanden februari, maart en april abnormaal droog. Omdat er door invloed van de wintermaanden (nov- jan), voldoende vocht aan wezig was, kwam het broedseizoen normaal op gang. Rond half maart kwamen de eerste legsels van de kievit in onze boekjes te staan. Toen later regen van betekenis uitbleef, vonden we alleen broedende vogels, maar vrijwel geen beginnende vogels. Daar kwam bij dat de meeste boeren gepoot en gezaaid hadden waardoor er overal losse droge grond aanwezig was. Pas na 25 april kwam er weer regen en kwam het broedseizoen weer op gang. Hierdoor eindigde een vroeg gestart seizoen toch nog laat. Begin mei pas werden de eerste kluut en scholekster opgetekend en konden we op vele percelen de waarnemin gen wel vergeten omdat de gewassen inmiddels te hoog waren geworden. Gelukkig voor de kluut lag er nog een perceel braak, waar begin juni pas suikermaïs gezaaid zou worden. Op 30 mei werd er gebeld dat de volgen de dag de grond bewerkt zou worden voor onkruidbestrijding. Alle hens aan dek om de nesten te verleggen! We waren gelukkig met 4 mensen, waardoor de trekker kon doorrijden. Al met al geen gemakkelijke opgave tijdens het verplaatsen en terugleg gen van de nesten! We hebben daar voor emmertjes met grond gebruikt om de nesten in te bewaren, hetgeen zeer handig werkte. Een mooi resultaat was dat de alle vogels op de verlegde nesten door gingen met broeden. Alleen één scholeksterleg- sel mislukte, doordat de eie ren aan de nestbodem vast zaten. Een nestje Kleine Plevier (foto: Frits Bosklopper) De Boom In 4-2004 4 nieuwe legsels. Pas op 26 juli kon het seizoen worden afgesloten. In 2003 viel de droogteperiode ca. 3 weken vroeger in dan dit jaar (2004) en het was voornamelijk de kievit die, in afwachting van regen, ophield met nestelen. De, vogels die zaten te broe den zetten dit voort, maar er was nau welijks sprake van nieuwe legsels. Ook in 2003 viel de legselactiviteit stil gedurende een droogteperiode van 25 dagen in maart-april. Pas in mei begonnen de kluten met broeden en werd het uiteindelijk nog een goed broedseizoen. Je kunt tot de conclusie komen dat tijdig regen de bepalende factor is wanneer akker- en weidevo gels met broeden beginnen. Wat is dan de reden dat het tot neste len komen stilvalt? Allereerst de nood zaak van een bepaalde luchtvochtig heid voor de eieren. Vroeger werden eieren van broedende kippen besprenkeld om een goed broedresultaat te verkrijgen. In de vrije natuur valt de paring gewoon stil, behoudens in gebieden waar het waterpeil zo hoog is, dat de grond vol doende vochtig blijft. Ten tweede: als het droog is en lang droog zou blijven zal van het eventueel uitgekomen broedsel niets terechtkomen. De jongen zouden niet vol doende voedsel vinden en ten prooi vallen aan predatoren omdat voldoende dekking ontbreekt. Vogels gaan alleen op hun gevoel af (ook in gevangenschap): nat? nu gaan broeden want na ca. 3-4 weken hebben de jongen voldoende voed sel (insecten, wormen, zaden). Droog? Na diezelf de periode veel minder voedsel, dus niet broeden. Zeeuwse weidevogelvrijwilligers op excur sie in de uitkerkse polder in Vlaanderen (foto: Ferdinand Berghauser-Pont) Op 18 juni waren de meeste nesten op de andere percelen uit en bleef het eerder genoemde maïsperceel over. Omstreeks half juni werd de maïs ingezaaid en moesten we de verschil lende legsels voor de tweede keer ver leggen. Veel legsels zijn toen toch uit gekomen. Na het inzaaien is voor ons de druk van de ketel en is het nog wachten op de laatste legsels. Op 25 juni dachten we de laatste stokjes op te kunnen halen, maar vonden we nog

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2004 | | pagina 10