Van alle markten thuis zolang het maar oud is T 'De Boom.ln:* 4-2004 Aan de praat met Maurice Kindt Door: Sandra Dobbelaar, medewerker SLZ Maurice Kindt, wonende in Westdorpe, enthousiast en actief vrijwilliger, niet alleen in het groen, maar ook in het grijs. Interesse in geschiedenis Wanneer ik bij Maurice aan de deur kom voor dit interview staat de koffie al klaar. We zouden meteen kunnen beginnen, maar natuurlijk hebben we eerst nog allerlei andere dingen te bespreken. De Zwartenhoekse zeesluis, grenspalen, kerkhof jes, tramgebouwtjes, oude weggetjes, arbeiders huisjes. Er is nog zoveel te doen... Na jarenlang gewerkt te hebben bij Hydro Agri als beveiligings beambte, is hij met de vut en wordt zowat alle vrije tijd besteed aan cultuurhistorie. Interesse in geschiedenis heeft hij altijd al gehad. Na zijn opleiding tot timmerman, zou hij maar wat graag verder hebben geleerd voor restaurateur van oude gebouwen. Helaas was over dit vak in die tijd maar weinig bekend. Hoewel Maurice verder weinig school heeft kunnen volgen, heeft hij zich zelf door veel te lezen van een hoop kennis voor zien. Kerken, kastelen en oude gebouwen hadden al van jongs af aan zijn aandacht. Later werden deze steevast bezocht op vakantie met zijn gezin. Maurice vindt cultuurhistorie een heel breed begrip. Het is meer dan alleen gebouwen, vond sten en gegevens. Cultuurhistorie gaat van groen tot grijs; van een oude boom tot een oud gebouw. Jammer genoeg vindt er vaak geen koppeling plaats tussen deze verschillende onderdelen. Zijn echte vader, waarnaar hij is vernoemd, heeft Maurice nooit gekend. Die stierf in de oorlog. De vraag hoe het leven er had uitgezien als zijn vader nog had geleefd, heeft hem altijd beziggehouden. Daardoor is hij opzoek gegaan naar zijn wortels en is de familie in kaart gebracht. Hiermee heeft hij veel con tacten opgedaan. Gegevens zijn uitge wisseld en ook stambomen van fami lieleden werden uitgezocht. Interessant vindt Maurice het vinden van een stukje geschiedenis bij de personen in de stamboom. Wat voor mensen waren het, wat deden ze in het dage lijks leven? Helaas zijn dat soort gege vens van gewone mensen (arbeiders) vaak niet voorhanden. Zeesluis Van lieverlee breidde Maurice zijn werkveld uit en duikt hij in de omge vingsgeschiedenis. Er werd geschreven en gefotografeerd. Toen er een aantal jaren geleden een prijsvraag werd georganiseerd, waarbij mensen een landschapselement uit hun omgeving mochten insturen, was hij er dan ook snel bij. Zijn inzending, de Zwartenhoekse zeesluis, won onver wacht een van de stimuleringsprijzen. Zo werden de eerste contacten met SLZ gelegd. Naast het 'stoffige werk' van het verzamelen van gegevens uit archieven en eindeloos vergaderen, werd er ook praktisch gewerkt rondom de sluis. Maaien, baggeren en snoeien; Maurice pakte het allemaal aan. Door zijn bescheidenheid, heeft Maurice niet snel de neiging zichzelf op de voor grond te plaatsen, maar dankzij hem is al een heleboel zinvol werk verzet. Ondertussen zijn er al veel uren aan die zeesluis gespendeerd. Maar hij vindt het zeker de moeite waard. Er zijn al heel wat concrete resultaten bereikt en daar gaat het uiteindelijk om. De mooiste herinnering aan wat hij ooit op het gebied van cultuurhisto rie heeft gedaan, heeft ook te maken met dit bijzonder bouwwerk. Op 10 september jl. werd er samen met SLZ en de gemeente Terneuzen een hele dag georganiseerd rondom de Zwartenhoekse zeesluis. Het was een schitterende dag, met een door Maurice gemaakte zeer professionele tentoonstelling over de zeesluis. Er werden lezin gen gehouden en als kroon op het geheel, werd een informatiepaneel bij de sluis onthuld. Nu kan iederéén eindelijk van het prachtige bouwwerk genieten. Wat hij nog meer zou willen doen? Daar heeft Maurice niet meteen antwoord op. Gewoon ver der gaan met de dingen die hij nu al doet; met landschap en cultuurhistorie, want dat spreekt hem het meest aan. Ook de kleine dingen zijn belangrijk en hij wil graag helpen ze te onderhou den en behouden. Momenteel is Maurice nog steeds lid van de Stichting Oud Westdorpe. Hij neemt namens de werkgroep Zwartenhoekse zeesluis deel aan een projectgroep, biedt ondersteuning bij het boekje over industrieel erfgoed in Zeeland door te foto graferen en doet verder op aanvraag allerlei onderzoeksklusjes voor wie dan ook. Maurice Kindt wordt geïnterviewd door een verslaggeefster van Omroep Zeeland bij de Zwartenhoekse Zeesluis op de Open Monumentendag (foto: Sandra Dobbelaar)

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2004 | | pagina 12