0 f Niet veel verstand van verzekeren... Vrijwilligerswerk? Je kunt de boom in! f* ...toch ga ik proberen wat zaken duidelijk te krijgen door Peter van der Vliet, medewerker SLZ Verzekerd vrijwilligerswerk De WA - en Ongevallenverzekering voor vrijwilli gerswerk is zo oud als SLZ zelf. Het beroep hier op is op de vingers van 1 hand te tellen. Voor een deel verklaarbaar door het aanvullende karakter van deze secundaire dekking; voor een ander deel kun je zeggen dat betrekkelijk veilig wordt gewerkt. Een verzekering voor vrijwilligers werk die altijd primaire dekking geeft is onbetaal baar voor ons. Het dekkingsgebied van de verze kering is Nederland. Voor de nestoren onder de vrijwilligers hebben we 8 jaar geleden de leef tijdsgrens omhoog kunnen brengen van 69 naar 75 jaar. Wat voorbeelden: de vrijwilliger, die door een stam een ernstige kniebeschadiging opliep en in het ziekenhuis belandde, was gedekt door zijn eigen ziektekostenverzekering. De enkele keer dat een vrijwilliger schade veroor zaakt zonder eigen particuliere WA - verzekering, is gedekt door de SLZ schade- en ongevallenver zekering. De keer dat de knie van een vrijwilliger zeer ernstig werd beschadigd door de maaima- chine, bestond de aanvullende dekking uit een relatief hoog geldbedrag. Onlangs hadden we te maken met een schade geval aan dakgoot en pannen dat zowel vrijwilli gers als medewerkers aan het denken zette. De boom werd met aandacht geveld, gestuurd met touw en door een onverwachte windvlaag in de kruin op een cruciaal moment van koers veran derd. Hier waren 3 mensen bij betrokken. In eer ste instantie zei onze verzekeraar dat in zo'n geval de groep als team gezien wordt en de WA verzekering van één van de teamleden moet worden aangesproken. Diens verzekeraar weiger- de echter omdat in de afwikkeling naar voren kwam dat er een mede werker van SLZ bij betrokken was en in zo'n geval is de SLZ verzekering primair en dekt de schade. Achteraf kan gesteld worden dat wanneer er één 'dader' is, de WA-verzekering van die vrijwilliger dekking geeft. Rompslomp Hoe dan ook is het vervelend dat bij complicaties de rompslomp voor een deel terechtkomt bij een vrijwilliger. Omdat primaire dekking SLZ voor onhaalbare eisen zou stellen (b.v alle werkdagen in het veld begeleiden) blijft bij ongeval of schade helaas de vrijwilliger/veroorzaker, degene die in actie moet komen, net als bij een par tij voetbal, waarbij iemands bril beschadigd wordt. Is er sprake van eigen risico, dan zal SLZ dit aan de vrijwilliger vergoeden. Registratie Welke vrijwilligers zijn nu aanvullend bij ons verzekerd? Alle geregistreerde vrijwilligers zijn verzekerd. Registratie vindt plaats door regelmatig aange paste deelnemerslijsten (b.v. 2x per jaar) naar SLZ te sturen; daarnaast is registratie van de groep op de werk dag belangrijk, bv. door deelnemers aan te vinken op een deelnemerslijst, gevoegd bij de bekende groene kaart. De BoomJn 4 200j> door Robert Wielemaker, medewerker SLZ Dit is wel eens de eerste reactie van leerlingen die meedoen aan een werkdag met land schapsbeheer. De ervaring leert echter dat deze leerlingen vaak aan het eind van de werkdag nog steeds enthousiast aan het knippen en zagen zijn en vragen of we dit volgende week weer gaan doen. Wat nog meer opvalt is dat na enkele minuten werken het gemopper over de kou en de "modder" nagenoeg is verdwenen. De eerste afvaller(s) en leerlingen die "geen zinmeer hebben, zitten vaak fysiek helemaal stuk. De gedrevenheid is soms zo groot dat leerkrachten hun kijk op bepaalde leerlingen moeten bijstellen. 'Eindelijk 'ns lek ker buiten' horen we leerkrachten en leerlingen zeggen. In De Boom In, 2004 nr. 1kon al gele zen worden over het project "Je school kan de boom in!". Nu, na enkele werk dagen, kunnen we al concluderen dat het een succes is. Van de deelnemende basisscholen hebben we eigelijk alleen maar positieve reacties gehad. Om zo'n dag te laten slagen moetje van tevoren bedenken wat de leerlingen kunnen en kennen. Natuurlijk staat de veiligheid steeds voorop. Eén van de redenen om als landschapsbeheer aan dit project mee te doen is om de "jeugd" te betrekken bij de natuur. Een werkdag in de natuur Het verwijderen van iepenopslag om andere planten en bomen meer ruimte te geven. Werkdag in het Nollebos te Vlissingen, in samenwerking met de Gemeente en de leerlingen van de Theo Thijssen school uit Vlissingen. (foto: Robert Wielemaker)

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2004 | | pagina 13