De Baeckermat 'r O A.D. van Gilst ée f f* Gevonden op het web Inruil Verkoop Reparatie Horeca Bezoekerscentrum www. debaeckermat. nl maakt toch meestal meer indruk dan een les in het lokaal. De leerlingen krijgen allerlei belevenissen en herinneringen mee, waarvan de leerkracht ongetwijfeld gebruik kan maken om bijvoorbeeld de biologieles te verlevendigen. Een andere reden is om leerlingen zo kennis te laten maken met het vrijwilligerswerk. Niet iedere leerling weet wat vrijwilligerswerk is en dat het leuk en nuttig kan zijn. Naast dat de leerlingen "vrijwillig" bezig zijn in het landschap zijn er vaak ouders van leerlingen meegekomen om te begelei den. Deze extra begeleiding is noodzakelijk om de werkdag veilig te laten verlopen. Ook zij doen dit vrijwillig en vinden het vaak erg leuk om te doen. Verleden en heden: Het werken met jongeren is SLZ niet vreemd, al in het eerste jaarverslag ('82-'83) duiken gegevens op over het werken met scouting. Anno 2004 hebben we circa 7 verschillende scoutinggroepen uit heel Zeeland die regelmatig actief zijn in het landschap. Eind jaren '80 ontstonden de eerste werkdagen/natuurkampen met scholen. In 2003 hadden we in totaal 12 verschillende scholen waarmee we hebben gewerkt. En dan tellen we boomfeestdag nog niet eens mee. Het is de komende jaren de bedoeling dat deze aantallen geleidelijk omhoog gaan. Dit geldt niet alleen voor de scholen, maar voor alle zogenaamde HIEL-groepen. HIEL staat voor Hand In Eigen Land en is mede op initiatief van Landschapsbeheer Nederland bedacht. Het moet verenigingen, bedrijven en scholen meer betrekken bij het werk van landschapsbeheer. Om dit handen en voeten te geven hebben we inge zet op het project "Je school kan de boom in". Daarnaast zijn we begon nen met het opzetten van het project "Buitenlui actief". In dit project staan de erfeigenaren centraal waarbij zij samen praktische activiteiten onderne men die aansluiten bij het leven in het buitengebied. Machines voor tuin, groenvoorziening en tuinbouw Nieuwe Rijksweg 2a 4472 AB 's Heer Hendrikskinderen Tel. 0113-215351 - Fax 0113-223531 Akkerbouwbedrijf Boerderijwinkel Bernhardstraat 80 4554 BD Westdorpe tel.: 0115 453832 info &üeba eckermat. nl De Boom Iri 4-2004 www.nov.nl door Alex Wieland, medewerker SLZ Vrijwilligers zijn onmisbaar in Nederland, tal van taken kunnen alleen uitgevoerd worden dankzij vrijwilligers. Ook in het natuur- en landschapsbeheer zijn vrijwilligers een belangrij ke schakel. Daarom is het belangrijk dat de belangen van de vrijwilligers goed behartigd worden en is de vereniging NOV opgericht. NOV staat voor vereniging Neder landse Organisaties Vrijwilligerswerk. De vereniging is de woordvoerder en lobbyist van het vrijwilligerswerk. Gesprekspartners zijn de politiek, overheid en andere beleidsbeïnvloe- ders. Er wordt gevraagd en onge vraagd advies gegeven over het effect van wet- en regelgeving op het vrijwilligerswerk. Er is ook een belangrijke link naar vrijwilligerswerk in het buitenland. NOV wil zorgen voor meer maatschappelijke erkenning voor vrijwilligerswerk. Het verbeteren van het imago van vrijwilligerswerk is daarom een van de doelen. Naast campagnes in de pers waar vrijwilli gerswerk wordt gepromoot (momen teel loopt de campagne Ontdek je tweede ik!), zijn er ook ambassadeurs (bekende Nederlanders) van het vrij willigerswerk benoemd. Jaarlijks wor den er complimenten (prijzen) uitge reikt aan vrijwilligersprojecten, gemeenten en bedrijven. Bij de nomi naties voor 2004 staat de Zeeuwse Schaapskudde, de bekendmaking is op 7 december 2004 dus bij het uit komen van dit blad zal de winnaar wel bekend zijn. Een vereniging is niets zonder leden. Uitvoerende vrijwilligersorganisaties die vrijwilligerswerk onder steunen op landelijk, provinciaal, regionaal en lokaal niveau kunnen lid worden van vereniging NOV. Op de website is op te vragen welke orga nisaties lid zijn. Opvallend is dat er nog maar wei nig groene organisaties zijn aangesloten, ons eigen Landschapsbeheer staat er gelukkig wel bij. De voordelen van lidmaatschap voor een organi satie zijn: - Toegang tot een groot netwerk en een schat aan informatie; - Invloed op beleid; - Kortingen op activiteiten, publicaties en dien sten; - Het abonnement op tijdschrift Vakwerk De website is informatief maar summier, voor vrij willigers is het nuttig om de website te bezoeken. Wat jammer is dat er nog geen links zijn gelegd naar de organisaties die lid zijn (of naar vrijwilli- gersvacaturebanken), zodat je als vrijwilliger pre cies op de website kan komen waar je interesse om vrijwilligerswerk te gaan doen naar uit gaat.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2004 | | pagina 14