POSTCODE Colofon NATIONALE ■LOTERIJ! Inhoud Van de redactie vp f* •m/s De Boóm In 4-2004 DE BOOM IN Contactblad van Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) Jaargang 18, nummer 4, december 2004 Themanummer vrijwilligerswerk REDACTIE Ton de Koning Peter Maas Foort Minnaard Robert Wielemaker Nettie Wilderom Verder werkten aan dit nummer mee: Sandra Dobbelaar Henny ten Haar Nanning-Jan Honingh Bram Janse Karin Klip Peter van der Vliet Astrid Westdorp Alex Wieland Redactie-adres: Postbus 286, 4460 AR Goes Tel. 0113-230936 info@slz.landschapsbeheer.nl www.landschapsbeheer.nl/zeeland Drukwerk: Drukkerij Zoeteweij, Yerseke Oplage: 1250 ex. Foto omslag: Knotten en varen met de Steltkluut op de Natuurwerkdag 2004 (foto: Lucien Calle). Zie artikel blz. 9. Met dank aan alle fotografen De Boom in verschijnt 4x per jaar Een abonnement kost€ 10,- per jaar, voor informatie: tel. 0113-230936 Stichting Landschapsbeheer Zeeland zet zich in voor behoud, beheer en aanleg van kleine landschapselementen. SLZ wordt financieel gesteund door de Postcodeloterij 2 Vrijwilligerswerk bij SLZ 6 Mannen van het eerste uur 9 Natuurwerkdag 2004 12 Natuurkalender 14 Tussen krokodillenschedels en boomstronken 17 Een drieluik over weidevogels 22 Van alle markten thuis, zolang het maar oud is 24 Niet veel verstand van verzekeren... 25 Vrijwilligerswerk? Je kunt de boom in! 27 Gevonden op het web 28 Geflitst! 30 Programma weekend- beheerswerkgroepen Je zou denken dat een landschap iets is waar je af moet blijven. Zo iets als natuur die ongerept het best tot zijn recht komt. Maar dat is een misvat ting. Een landschap is het resultaat van alles en iedereen die in dat landschap leeft en dus veran dert het steeds. We willen deze verandering wel graag een stukje sturen, want we willen een land schap dat mooi is en dat voldoende mogelijkheden biedt om er naar tevredenheid in te kunnen wonen, werken, recreëren, kortom om er in te kunnen leven. Dat geldt ook voor de natuur die in dat landschap thuishoort. Vandaar al die zagen, bijlen, snoeischaren, heggescharen, bosmaaiers, ladders, touwen, schoppen, zeisen en maaibalken. Maar ook boompalen, prikkeldraad, atlaskranen, plantmateriaal, weidevogelstokjes of plantontwer- pen. Heel veel handen zijn nodig om dat allemaal te hanteren. Hoe je de mensen noemt die al dat werk verrichten? Vrijwilligers! Wat ze doen? Waar ze bezig zijn? Wanneer ze werken? Wie ze kunnen gebruiken? Van alles! Overal! Bijna altijd! En ieder een! 32 Kort nieuws

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2004 | | pagina 2