O Vrijwilligerswerk bij SLZ Door Peter van der Vliet, medewerker SLZ Het traditionele vrijwilligerswerk is ouder dan de provinciale stichtingen landschapsbeheer, die gaandeweg zijn ontstaan om vrijwilligersgroepen te ondersteunen. Het ging toen met name om gereedschap en verzekering. Knotten Deze groepen waren en zijn nog steeds een belangrijke factor in natuur- en landschapsbeheer, waarbij in eerste instantie (dik 30 jaar geleden!) wilgen knotten centraal stond. Om te voorkomen dat deze markante bomen in snel tempo verdwe nen uit het landschap gingen de handen uit de mouwen. In Zeeland waren Natuurbeschermings- wacht Noord- en Zuid Beveland, 't Duumpje en de Steltkluut de pioniers. Vooral dankzij hun betrok kenheid ontstond een draagvlak voor landschaps beheer met als één van de vele gevolgen dat honderden boeren en particulieren (meestal finan cieel ondersteund door diverse subsidieregelingen) nu weer zelf zorgdragen voor hun landschapsele menten. Breder... Een organisatie in ons land ontleent haar bestaans recht niet alleen aan de doelstellingen. Om als instelling 'buiten' het bedrijfsleven te overleven, moet je zichtbaar en hoorbaar zijn. De afgelopen 10 jaar is ons werkterrein aanzienlijk breder geworden. Naast het basiswerk van SLZ lopen ruim 20 projecten, b.v. voor steenuil, streekeigen erven, natuur op recreatiebedrijven, particuliere natuurontwikkeling. SLZ medewerkers (ca. 20) moeten kwaliteit leveren om in de markt te blijven, professionalisering is een sleutelwoord. De provin cie Zeeland en andere financiers kijken kritisch naar projectvoorstellen en resultaten, en voor de Nationale Postcodeloterij is financiering van SLZ projecten aantrekkelijk naarmate onze naamsbe kendheid bij een groot publiek groeit. Niets is zichtbaarder dan een pas geknotte wilg waar de winterzon op schijnt. Het is het symbool van vrijwil lig landschapsbeheer en dankzij de niet aflatende inspanning van natuur- verenigingen, beheerswerkgroepen, schoolkinderen, en scouts, zowel door deweeks als in weekend, duurzaam zichtbaar voor iedereen. ...en breder Maar ook het werkterrein van vrijwilli gers is breder geworden. Naast knot ten wordt gewerkt aan hoogstamfruit- bomen, weidevogelbeheer, vleermuis bunkers, biotopen voor levendbarende hagedis, boomkikker en kleine parel moervlinder, oude sluisjes, hakhout, eendenkooien, dijkcoupures, ecolo gisch maaibeheer, kerkuilkasten, plan ten van bomen en struiken, insecten- beheer, plaggen voor de ruige anjer, en ga zo maar door. Het gaat vrijwel altijd om kleine land schapselementen, die anders verwaar loosd of vergeten, inmiddels vrijwel verdwenen zouden zijn. Mede door de inzet van vrijwilligers is in de afge lopen 20 jaar een kentering ontstaan; niet alleen worden elementen hersteld en beheerd, vrijwilligers helpen ook bij de aanleg van nieuwe elementen en Deze speciale projecten worden vaak uitgevoerd op terreinen van beheerders als Natuurmonumenten, Staatsbosbeheer, het Zeeuwse Landschap of de Waterschappen. Binden... SLZ wil vóór alles inzetten op optimale ondersteu ning van de huidige beheersvrijwilligers, zodat zij zich zoveel mogelijk bezig kunnen houden met wat ze het liefst doen: lijfelijke arbeid in weer en wind. Vooral de ondersteuning van de coördinato ren van werkgroepen vinden wij belangrijk. Zij zijn van groot belang voor het draaien en voortbe staan van de groep. Gewoon leuk om te doen, gezellig om te doen, gezond om te doen, zinvol om te doen. Roan aan de slag op de Natuurwerkdag 2004 in Glinge. (foto: Peter Maas) het daaruit voortvloeiende onderhoud. De elementen zijn vooral te vinden op en rond het erf van boeren en particu lieren in het cultuurlandschap. Daarnaast gaat het nogal eens om speciale projecten waar een gemecha niseerde aanpak onmogelijk is of schade zou toebrengen aan bodem en vegetatie. Soms zijn groepen al 15 jaar of langer, 1 of 2 maal per jaar actief met ecologisch maaibeheer en het arbeidsintensieve afharken van het maaisel.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2004 | | pagina 3