TIXIiTjL I Fa. J. Markusse Zn. DEILADDERSPECÏALISTbv Een drieluik over weidevogels De witte agro Spoorstraat 1 0113-311245 Gewasbeschermingsmiddelen Tuin- fruitteeltbenodigdheden kraanverhuur grondverzet straatwerk bomen zagen hout verkleinen - stobbefrezen - zetten van raster - landbouwwerk Loon- en verhuurbedrijf Milieu Informatie Centrum JE MAAKT HET MET FIXET Voor al uw tuin en doe het zelf benodigdheden Fixet de Witte 's-Gravenpolder 0113-312413 Loon- en grondverzetbedrijf Tel. 0113-311363 - Fax 0113-311318 Mobiele telefoon 06-53760696 Kerkring 7 - 4444 AB 's-Heer Abtskerke Scottweg 17 Goes 0113-251335 Rijksweg Zuid 17 Rucphen 0165-344811 www.ladderspecialist-goes.nl info@ladderspecialist-goes.nl VERHUUR HOOGWERKERS - KLIMMATERIALEN - ROLSTEIGERS ■AS - grondwerk - straatwerk - kraanverhuur - tuingrond zand Prelaatweg 60 Tel. 0118-581513 4363 NJ Aagtekerke Fax 0118-584131 E-mail info@melse-maljaars.nl De MilieuWinkel voor informatie over milieubewuste leefstijl b.v. voeding, wonen, kleding, vervoer, afval, tuinieren, recreatie materiaal voor werkstuk of spreekbeurt verkoop boeken, kadootjes, kringlooppapier elke maand de 'groene agenda met natuuractiviteiten in de regio info over acties van natuur- en milieu-organisaties verkooppunt Wereld Natuur Fonds Adres: Reigerstraat 2 4331 BA Middelburg (bij Lange Jan) tel. 0118-633419 Openingstijden: dinsdag t/m vrijdag 13.30 -17.00 uur donderdag 10.00 - 17.OO uur De Boom In 4-2004 door Nanning-Jan Honingh, medewerker soortenbeheer bij SLZ, en de vrijwilligers Hoewel een groot deel van de gegevens van het seizoen 2004 al binnen is, ben ik nog niet toegekomen aan de verwerking in de computer. Geen artikel over cijfers dus, maar een drie tal verhalen over de akker- en weidevogelbescherming door vrijwilligers zelf geschreven, waarbij ik het laatste stuk als coördinator voor mijn rekening heb genomen. De boer op rond IJzendijke De V.W.B. IJzendijke bestaat uit een notoire vogelliefhebber, die zo nu en dan met een mede-geïnteresseerde de vogelrijkdom en het vogelwel en wee op de akkers en rond de kreken in IJzendijke in beeld brengt. Dit jaar zijn er weer wat aansluitende hectaren land bijgekomen van een voor mij nieuwe akkerbouwer. Het is zeker ook een vogelliefhebber gezien de uitwis seling over en weer bij het eerste ver kennende gesprek. Deze keer wel meteen succesvol. Bij een andere boer ben ik lange tijd, zo'n anderhalf sei zoen, verkennende gesprekken blijven voeren, met uiteindelijk de duidelijk heid dat hij liever geen 'vreemd volk' op het erf of het land had. Een aantal legsels van kieviten hebben mede door de koude nachten vermoe delijk weinig resultaat gegeven. Een zevental nesten werd met een legsel van 1 of 2 eieren weer verlaten, terwijl ook heel wat lege nestkuiltjes te zien waren. Dus wel goede zin van de vogels zelf, maar dat is kennelijk niet voldoende. De rijkdom aan kleine vogels langs kreken, ruige sloten en greppels en bij overgangen van erf naar akkerland geeft met name bij de boerderijen waar ik 'loop' een goed beeld van het belang van erfbeplanting op en om de bedrijven. De biologische boeren hebben met hun akkerranden zowel dekking als broedplek gecreëerd voor patrijs en fazant én voor veel insecten, waar o.a. de zwaluwen op af komen. Diverse boeren betreuren het dat de vro lijke activiteit van huis- en boerenzwaluw afneemt zonder dat precies duidelijk is waardoor. Herhaaldelijk vragen boeren hoe het zit met mogelijke afschotvergunning voor eksters en zwar te kraaien. Uiteindelijk regelt de vogelwereld dat vermoedelijk wel, maar eerst opteert altijd weer de vraag naar de mogelijkheid van een actiever afschot beleid. De flora en faunawet is kennelijk dusdanig aangescherpt dat er steeds minder naar eigen goeddunken wordt geschoten. Zelf ben en blijf ik gefascineerd door de bekende en onbekende vogelsoorten die West Zeeuws- Vlaanderen bevolken. Speurend, zoekend, waarne mend langs en over de akkergebieden verlies ik vaak het gevoel voor tijd en geniet ik intens van het land en de luchten en alles wat daarop en daarin leeft en beweegt. Henny ter Haar, IJzendijke

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2004 | | pagina 9