f' Het werkblad "Uilen" is herdrukt en verspreid onder nieuwe adressen waar kerk- of steenuil- kasten werden geplaatst. Er zijn ook middelen gereserveerd voor de aanleg van goed biotoop voor de steenuil. In de Zak van Zuid-Beveland zijn 2 erven beplant met knotwilgen en hoogstamfruit- bomen. Kerkzolders voor vleermuizen Na West Zeeuws-Vlaanderen en Zuid-Beveland zijn nu ook alle (34) kerkzolders van Oost Zeeuws Vlaanderen geïnventariseerd op de aan wezigheid van vleermuizen en op de mogelijkhe den om deze geschikt te maken als zomerverblijf. Op 21 zolders waren vleermuizen aanwezig. Op drie zolders werden grootoorvleermuizen aange troffen. Op een kerkzolder in Overslag (Belgie) werden grijze grootoorvleermuizen aangetroffen; deze zolder is door de vrijwilligers schoonge maakt. Voor de kerk van Hengstdijk is het advies gegeven om een glas-in-loodraam voor vleermui zen toegankelijk te maken. In overleg met de Monumentenwacht is afgesproken dat er gege vens over zolders en vleermuizen in Zeeland wor den uitgewisseld. Aan de gemeente Hulst is advies uitgebracht over de belichting van de Keldermanspoort. Deze belichting is mogelijk schadelijk voor watervleermuizen, die onder meer in het poortgewelf overwinteren. Bijzondere planten SLZ inventariseerde groeiplaatsen van ruige anjer. Om de groeiplaatsomstandigheden te verbeteren is veel achterstallig onderhoud weggewerkt. Voor de ruige anjer is het nodig dat behalve verschra ling van het dijkvak, ook regelmatig de zode wordt afgeplagd t.b.v kiemplaatsen. In Zeeuws-Vlaanderen richtten de werkzaamheden zich voornamelijk op het kruipend moerasscherm dat ondermeer bij de Vogelkreek en Canisvliet groeit. Tevens zijn in dit pro ject maaiwerkzaamheden meegeno men t.b.v. de knautiabij en vijfvlek Sint Jansvlinder bij Terneuzen. Aan het Waterschap Zeeuws-Vlaanderen is een kort advies uitgebracht over het beheer van drijvende waterweegbree in de buurt van Hulst. Duin Klein Valkenisse In overleg met Staatsbosbeheer en het Waterschap Zeeuwse Eilanden werden beheermaatregelen getroffen voor de kleine parelmoervlinder. De maatrege len zijn gericht op het open houden van en aantal duinvalleien t.b.v het duinviooltje, de waardplant van de parelmoervlinder. Er werd duindoorn struweel gekapt en gerooid. Ook werd er gemaaid. De maatregelen zullen mogelijk ook gunstig werken voor andere soorten van het open duin zoals de velduil, tapuit en verschillende insectensoorten. Zandwingaten voor ijsvogel en oeverzwaluw In voorgaande jaren heeft SLZ gewerkt aan onderhoud van kleine zandwinga ten en maatregelen genomen voor ijs vogels en oeverzwaluwen. Dit jaar zijn alle zandwingaten of daarop gelijken de wateren in Zeeland geïnventari seerd. In 2005 wordt een selectie gemaakt, eigenaren opgespoord en voor een paar locaties een beheerplan opgesteld. Ook worden de voorgestel de maatregelen uitgevoerd. De Boom Iit 2-200'i Levendbarende hagedis Dit jaar is de aandacht voornamelijk uit gegaan naar de spoordijk bij Hulst. In 2003 is een aangrenzend perceel voor de levendbarende hagedis ingericht. Nu is de hele spoorbaan vanaf de stadskern tot en met de Belgische grens in het waterwingebied verkend. Per traject is in een rapportage aangegeven welke maatregelen er t.b.v. de hagedis geno men moet worden. In overleg met de gemeente Hulst en Staatsbosbeheer werd gewerkt aan een plan om de spoorbaan voor voetgangers open te stellen. Op een aantal trajecten is al met behulp van de vrijwilligers en loonbedrijf achterstallig onderhoud aangepakt. Boomkikker en kamsalamander Op 2 juni werd in Aardenburg het 2e amfibieen-symposium gehouden in samenwerking met RAVON, Het Zeeuwse Landschap, Provincie West- Vlaanderen, RBOI-Middelburg en de gemeente Sluis. Er werd door tien ver schillende organisaties het zogenaam de 'Aogepuut-statuut' ondertekend, waarin is aangegeven op welke wijze de betreffende organisatie zich zal inzetten om de boomkikker voor de regio te behouden. Uitvoeringsgerichte maatregelen voor boomkikker en kamsalamander kon den niet worden uitgevoerd omdat gewacht moest worden op met name aanleg- of ontgrondingsvergunningen. Muizen Om de bekendheid van de in Zeeland voorkomende muizen te vergroten en om te sti muleren dat in het beheer van erven, dijken en andere terreinen met muizen rekening wordt gehouden, heeft SLZ een werkblad over muizen gemaakt. Vooral voor bijzondere soorten als de veldspitsmuis, de ondergrondse woelmuis en de noordse woelmuis is het nodig dat de kennis hier over wordt verspreid. Dwergmuis (foto: Rollin Verlinde) Herstel bloemrijke dijken Via het Project Herstel Bloemrijke Dijken worden sterk verruigde dijkvakken door het maaien en afvoeren van de vegetatie opgeknapt. Het project heeft een looptijd van 1 januari 2002 tot (na ver lenging) 1 september 2004. Doel is om vooral de bijzondere plantensoorten weer een kans te geven, zoals gewone agrimonie, wilde marjolein, ruige weegbree, donderkruid, glad parelzaad en ruige anjer. In totaal werd op 56 verschillende dijktrajec- ten werkzaamheden uitgevoerd in samenwerking met loonwerkers, eigenaren, beheerders en agrari sche natuurverenigingen. Iets meer dan 31 kilome ter bloemdijk is op deze wijze opgeknapt. In het najaar van 2004 werden de eigenaren door ons geadviseerd om, indien mogelijk, beheerspakket- ten aan te vragen via Programma Beheer.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2005 | | pagina 5