O Zorg voor ons landschap: bakens in de tijd IIH Ka l UJ1 Project 'herstel kleine cultuurhistorische elementen' Op het erf van één van de deelnemers uit het pro ject werd een hersteld varkenshok op ludieke wijze in gebruik genomen. Dhr. Bostelaar, wethouder van de gemeente Veere en gedeputeerde Van Waveren namen hier het eerste exemplaar van de brochure 'kleine cultuurhistorische elementen en het herstel ervan' in ontvangst. Daarmee ging het nieuwe project officieel van start. 56 mensen deden een aanvraag, waarvan er 35 uiteindelijk in het project werden opgenomen. Het betrof zowel elementen op erven als daarbuiten. In dit project werkte SLZ intensief samen met de Boerderijenstichting Zeeland. Project 'herstel historische infrastructuur' Op twee locaties werd in samenwerking met de gemeente en locale mensen, getracht een histori sche verbinding te herstellen. Er bleek echter in beide gevallen zoveel tijd nodig te zijn om te komen tot een uiteindelijk plan, dat het project niet in 2004 kon worden afgerond. Het project loopt nu door in 2005. Project 'Zwartenhoekse zeesluis' Begin 2004 werd een aanvraag inge diend bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Begin 2005 zal offi cieel bekend zijn of de zeesluis monu ment wordt of niet. De Provincie Zeeland stelde halverwege het jaar een klein budget beschikbaar voor de Zwartenhoekse zeesluis. Historische kaarten werden (digitaal) aangeschaft, een informatiepaneel ontworpen en een uitgebreide tentoonstelling in elkaar gezet. Op de dag voorafgaand aan de Open Monumentendag in sep tember, werd het paneel onthuld en de tentoonstelling gepresenteerd. De tentoonstelling reisde daarna langs diverse bibliotheken in Oost Zeeuws- Vlaanderen. De Monumentenwacht van de SCEZ stelde een rapport op over de onderhoudstoestand van de zeesluis. Voor de meest zwakke pun ten wordt door een erkend bedrijf een bestek opgemaakt. In de volgende fase zal getracht worden financiering te vinden om deze herstelwerkzaam heden uit te voeren. Zorg voor ons landschap j I BAKENS IN DE TIJD I De natuur en de mens laten sporen na in het landschap. En er komen voortdurend nieuwe sporen bij: van pingoruïnes uit de ijstijd en grafheuvels uit de prehistorie, tot houtwallen, knotbomen en zelfs de begroeide vuilnisheuvels van nu. Die natuur lijke en culturele landschapselementen vertellen verhalen over ons landschap. Landschapsbeheer leert ons die verhalen lezen en stimuleert daarmee het beheer van landschapselementen zodat zij ook in de toekomst een eigen plaats hebben. Df Boom In 2-2005 Dhr. F. Rothuizen is adviseur bij het project 'herstel kleine cultuurhistorische elementen' Particuliere historische buitenplaatsen SLZ werkt samen met de Stichting tot behoud van Particuliere Historische Buitenplaatsen aan het beheer van en onderhoud van de karakteristieke beplantingselementen van enkele oude buitenplaatsen. Het betreft de buitenplaatsen: Duinbeek, Mon Plaisir, Zeeduin en 't Jachthuis. Buiten de PHB om is dit jaar gewerkt op Ter Hooge. Herstel streekeigen erven De erven in Zeeland vor men een belangrijk onderdeel van het cul tuurlandschap. Ze heb ben vaak een vrij grote oppervlakte en er zijn diverse landschapsele menten te vinden. Via de verschillende ervenprojec- ten worden diverse stree keigen landschapsele menten zoals hoogstam- boomgaarden en drink putten opgeknapt of aan gelegd. Tevens bestaat de mogelijkheid om kleinere cultuurhistorische elementen op te knappen. In totaal zijn ongeveer 120 plannen opgesteld door SLZ. Op 104 erven zijn werkzaamheden uitge voerd. De uitvoering van de werkzaamheden vindt plaats door de eigenaar, waarbij SLZ de werkzaamheden begeleid. Het plantmateriaal is in de meeste gevallen besteld via de actie "boeren planten bomen". De aanleg van de verschillende drinkputten is gemeld bij het SCEZ en de provin cie Zeeland. Aangelegde ra O V) "O P> 3 r+ i— w 6) 3 O" O O Leiboom I O O orq l/l Walnoot Halfstam X 3 O pf O" O O Drinkput Cultuurh element Waardev bomen elementen o cd 3 3 3 -+» 3 3 o_ 5" Zeeuws-Vlaanderen 5075 179 8 134 8 1 1 Kanaalzone 3325 5 16 Zuid-Beveland 15275 290 14 220 80 40 125 13 0 11 Walcheren-Sch.Du. 10450 300 7 185 20 30 165 9 2 11 Tholen 2550 75 0 60 10 3 0 7 1 0 Totaal 36675 849 29 615 118 73 291 30 3 22

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2005 | | pagina 6