De Boom In 2-2005 Onderhoudsregelingen kleine landschapselementen Via de VOL (Verordening Onderhoud Landschapselementen) kunnen particuliere grond gebruikers voor onderhoud en herstel van kleine landschapselementen een overeenkomst sluiten met een looptijd van 10 jaar. Gedurende deze periode dient men het element in stand te houden en het noodzakelijke onderhoud te verrichten. De eigenaar ontvangt hiervoor een vergoeding. Ook via de doelsubsidieregeling worden overeenkom sten afgesloten voor een bepaalde onderhoudsac- tiviteit. Per 1 januari 2004 liepen er 501 VOL- overeenkomsten. In de loop van het jaar werden 8 overeenkomsten beëindigd, en 2 nieuwe overeen komsten afgesloten. Per 31 december 2004 bedroeg het aantal VOL-overeenkomsten 495. In de loop van het jaar werden 7 overeenkomsten verlengd en aangepast. Naast de VOL-overeen- komsten werden in totaal 302 doelsubsidie-over eenkomsten afgesloten. Bacterievuurcontrole Waardevolle meidoornheggen op Zuid-Beveland werden gecontroleerd op het voorkomen van bac- terievuur. Aangetaste takken werden zo snel mogelijk afgezaagd. Indien er grotere aantastingen gevonden werden, werd een loonbedrijf ingescha keld. De heggen zijn gebaat met een regelmatige aanpak omdat zo ook de ingrepen beperkt kunnen blijven. Eenzelfde aanpak werd gehanteerd voor enkele waardevolle heggen in Zeeuws-Vlaanderen. Er waren in 2004 (vermoedelijk dankzij de weer somstandigheden) relatief weinig aantastingen. Er hoefde nauwelijks een beroep op een loonwerker gedaan te worden. Actie 'Boeren Planten Bomen' De actie 'Boeren Planten Bomen' wordt gehouden om het boeren en buitenlui mogelijk te maken gemakkelijk aan streekeigen bomen en struiken te komen. Geïnteresseerden kunnen aan de hand van een brochure een bestelling van streekeigen plant- en beschermings materiaal plaatsen. In de brochure is een overzicht van streekeigen bomen, struiken en beschermingsmaterialen opgenomen, waaronder een groot assortiment 65) oude rassen hoog- stamfruitbomen, gebaseerd op inven tarisaties van oude hoogstamboom- gaarden in Zeeland. Via de actie is in het winterseizoen 2004-2005 het vol gende materiaal geleverd en geplant 53.300 stuks bosplantsoen 750 hoogstamfruitbomen 140 walnoten 110 stuks mispel moerbei kwee peer 820 laanbomen veren 30 leibomen De materialen zijn op 139 locaties geleverd. Verder zijn ongeveer 900 wilgenpoten door SLZ rondgebracht in Zeeland. Het betreft ongeveer 300 stuks in Zeeuws-Vlaanderen en 600 in Noord en Midden Zeeland. Bomen voor koeien "Bomen voor koeien" is een gezame- lijke campagne van Stichting wAarde, het radio-programma VARA's Vroege Vogels en Landschapsbeheer Nederland. De campagne richt zich op een kleurrijk, diervriendelijk en natuur lijk platteland en wordt onder meer gesteund door het ministerie van LNV. Voor 7,- kan men een certificaat kopen. Voor ieder verkocht certificaat kan een boom of struik langs een wei land worden geplant. In de winter 2003-2004 zijn in Zeeland via de actie "bomen voor koeien" 450 stuks bos plantsoen en 9 bomen geplant op een vijftal locaties. Het betrof veelal aanleg en herstel van enkele Zeeuwse hagen. Kleinschalige natuurontwikkeling door particulieren Op het platteland vestigen zich steeds meer 'nieuwe buitenlui' die de beschikking hebben over een groter terrein dan alleen het erf: oppervlak ten tot zelfs meer dan 5 hektaren komen voor. Vaak nemen deze eigenaren contact op met SLZ. Men wil advies over de inrichting van het gebied, over toekomstige beheersmogelijkheden, financie ringsmogelijkheden, enz. De inrichting van de ter reinen kan zeer verschillen. Soms denkt een eige naar aan aanleg van beplanting (nieuwe buiten plaats); soms betreft het herstel van een oude, nog bekende situatie: uitgraven van een gedemp te kreekarm of zichtbaar maken van een oude vestingsplaats. Soms denkt men aan de aanleg van een nieuw stuk natuurterrein. Via het project Kleinschalige Natuurontwikkeling door Particulieren werden 5 voorbeeld projecten ver spreid door Zeeland uitgewerkt. De ervaringen die hierbij worden opgedaan worden verwoord in een brochure. Dhr. L. Coppoolse, voorzitter van het bestuur van Stichting Landschapsbeheer Zeeland

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2005 | | pagina 9