Een dagje veldwerk in Zeeuws-Vlaanderen Door Mark Dobbelaar, vrijwilliger bij VLP Zeeuws Vlaanderen en Steltkluut Het is woensdagmiddag als Wim me belt met de vraag of ik nog van plan was een dagje met de vrijwillligersgroep mee te gaan. Eerder deze week had ik gevraagd of hij de komende week nog in de buurt moest werken met de groep. Aangezien ik thuis nog heel wat klussen heb, was ik het eigenlijk al weer vergeten en verwachtte het telefoontje dan ook niet meer. Afgesproken om negen uur op een boerderij in de omgeving van Zaamslag. Ik kom met eigen ver voer aangezien het merendeel van de club vrijwilli gers uit de omgeving van Terneuzen komt en ik uit Hulst. Prima geregeld, maar aan de ene kant gevaarlijk, omdat ik tijdens deze vakantie de wek ker nog niet een keer heb gezet. Wanneer ik don derdag om half tien op de werkplek aankom maakt Wim me enigszins streng duidelijk dat ze toch wat vroeger de werkzaamheden aanvangen. Tja, inderdaad toch wat te laat uit bed. Werk is werk, dit geldt ook voor vrijwilligerswerk. Snoeien Snel beginnen dan maar. Eerst mag ik een niet al te grote oude pereboom snoeien. Aangezien deze redelijk goed bijgehouden is, is hier en daar lichtjes dunnen voldoende. Aangezien ik bij SLZ al eens een cursus hoogstamfruit snoeien gevolgd heb, heb ik er al enige kijk op en kan tevens weer wat meer praktijkervaring opdoen. Om kwart over tien gaan we pauzeren, waar ik dan eigenlijk nog geen recht op heb, maar aange zien het dan ook nog gaat regenen, vind ik het toch wel kunnen. In de keuken krijgen we van de vrouw des huizes thee of koffie met een lekkere bolus erbij. Wim vraagt of ik na de pauze samen met hem de essen op de dijk wil helpen vrijzetten. Hiermee is dan ook het volgende klusje alweer geregeld. Er wordt nog wat gepraat en gelachen, toch een leuk clubje mensen, vandaag bestaande uit twee vaste medewerkers en vier vrijwilligers, leder heeft zijn eigen redenen om als vrijwilliger mee te gaan. Zeker de moeite waard voor mensen die graag buiten bezig zijn, op deze manier leer je veel mensen ken nen, je doet wat natuurkennis op en bent bezig met behoud van cultuur(historische) objecten. Zeisen Na de pauze maak ik nog eventjes de snoeibeurt van de perenboom af en ga daarna met behulp van de zeis het volgende karwei beginnen. Het in de pauze besproken karweitje is nodig omdat het gevaar bestaat dat de jonge essen (vorig jaar aangeplant) overwoe kerd worden door de ruigte eromheen. Dit gedeelte van de dijk wordt wat minder vaak gemaaid. Dus brandne tels, braam, distels, riet, enz. worden rond de essen weggemaaid. Ook zo nu en dan een zaailing van de vorige dijkbeplanting, populieren, wordt uit de omgeving van de essen verwijderd. Ook als ik een jong meidoornplantje of iets anders tegenkom maai ik het vrij van ruigte. Toch snel aan het zwe ten in dit broeierige weer, mede door de inspanning met de zeis en het niet al te gemakkelijk staan en lopen op het schuine dijktalud. Toen Wim zojuist voor aanvang van deze klus vroeg of ik laarzen bij me had zei ik dat het met de werkschoenen ook wel zou gaan, maar nu ik een tijdje tussen nat gras loop, voel ik dat de laars hier geen overbodige luxe zou zijn geweest. Helaas dan maar de rest van de dag met natte sokken rondlopen. Na het zeisen repareren we nog de boombescherming, deze bestaat uit palen, planken en prikkeldraad. Deze boom staat in een weide en moet zodoende goed afgeschermd worden voor het vee. Rond de middag is het etenstijd, er wordt tomatensoep geserveerd met een saucijzenbroodje. Lekker om een warme hap te nuttigen met dit wat druilerige weer. Nadat de krant gele zen is en duidelijk is geworden van wie nu welke krant is en men er ook achtergekomen is dat de ene krant de dag ervoor al doorgeplozen was, her vatten we het werk. Boombescherming Andere bomen in de weilanden, met name de hoogstamfruitbomen, zijn allemaal met kippegaas omwikkeld tegen veevraat. Aangezien dit er al een tijdje rondzit en het gaas met de stam dreigt te vergroeien, moet dit weer wat ruimer rond de stam aange bracht worden. Hier ben ik dan voor de rest van de middag samen met een andere vrijwilliger zoet mee. Tijdens het werk, vooral in de weiden rond de boerderij, vliegen er behoorlijk wat boerenzwaluwen rond. Ook kom ik op het erf een grote regenput tegen. Nieuwsgierig kijk ik er in en zie tot mijn verbazing dat de gehele binnenkant begroeid is met varens. Helaas heb ik geen fototoestel bij me. Aangezien ik niet zo bekend ben met deze plantensoort weet ik niet wat voor soort varen het is, maar dat maakt het er niet minder mooi om. Na het tellen van het gereedschap dat ook nu weer niet onbelangrijk blijkt te zijn, komt er een eind aan de werkdag. Als volgende week mijn vakantie erop zit dan komt zo'n dagje met de VLP er niet zo snel meer van. Toch ga ik proberen wat vaker mee te gaan, want ook deze dag met regen buitjes was zeer de moeite waard. Mensen die ook eens mee willen gaan hoeven alleen maar even te bellen. Men komt hiermee op de mooiste plekjes van Zeeland. De ene keer een dijk met knotwil gen, de andere keer een oud bosje en dan weer een monumentale boerderij. Het zijn meestal plek ken waar je normaal gesproken nooit zou komen en niet eens van weet dat ze zo dicht bij je woon omgeving bestaan. Als je er voor openstaat, kun je van zo'n dag veel opsteken. Vaak weten de mede werkers ook veel over de flora en fauna in die omgeving, of over de ontstaansgeschiedenis van het gebied. Je leert op een goede manier omgaan met gereedschappen en veilig te werken. In de jaren dat ik nu meega, ben ik me veel meer bewust geworden van mijn eigen omgeving.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2005 | | pagina 12