e Herstel van het Hoge pad of als kerkepad. Het pad liep dwars door de ring van Kloetinge naar Kapelle, tevens was er een aftakking naar Wemeldinge. Op oude kaarten is het tracé nog goed herkenbaar. Her en der resten er nog stukjes van het oude pad, zoals dit deel tussen het Noordeinde en de Zomerstraat aan de noordzijde van Kloetinge. Afgelopen jaren is dit deel van het pad verwaar loosd. Enkele bewoners van de Langeweide hadden een deel van het pad bij hun tuin getrokken waardoor de doorgang over het pad steeds moeilijker werd. De schelpenverhar ding van het pad was overgroeid en rasters verdwenen, waardoor men door een paardenweiland moest lopen en een deel van het pad was erg nat. Verschillende landschapselementen langs het pad waren afgelopen jaren niet onderhouden; veel populieren waren geschild door de paarden. Vooral de Vereniging Dorpsbelangen Kloetinge heeft zich ingezet voor het herstel van het pad. Daarnaast heeft ook de vereniging "Te voet" aandacht aan het pad besteed. Het paadje is meer dan alleen een kerkepaadje. Het Hoge pad is een historisch pad. Het stamt uit 1135 en is toen aangelegd als lage dijk tussen 's Heer Arendskerke en Kloetinge. Een jaar eerder was er een grote overstroming geweest en men besloot op deze lijn een dijk te leggen. In de loop der jaren had de lage dijk geen waterstaatskundige betekenis meer en is het tracé van de dijk alleen nog herkenbaar als straat (Heernisseweg te Goes) De gemeente Goes heeft zich sterk gemaakt om het gehele tracé tussen de Zomerstraat en het Noordeinde te herstellen. De gemeente is eigenaar van de percelen waar dit deel van het pad gelegen is, daarentegen zijn betreffende percelen wel vaak ver pacht of in gebruik gegeven bij plaat selijke boeren of particulieren. Herstel van het deel van het pad over het paardenweiland kon eenvoudig wor den geregeld met de huidige gebruiker (naastliggende manege). Het andere deel (achter de woningen aan de Langeweide) is aanzienlijk moeilijker. Enkele bewoners willen niet meewer ken aan herstel van het pad door hun tuin. Aan oplossing ter plaatse wordt nog gewerkt. Afgelopen winter heeft SLZ het pad tussen het Noordeinde en de Langeweide en naastliggende land schapselementen opgeknapt. Hier loopt het pad nog door oud Zeeuws boerenland: hollebollige weilanden met enkele drinkputten, notenbomen, diverse oude meidoornhagen met enkele fraaie knotwilgen en een flinke rij grote Canadese populieren. gestrooid. De schelpen waren aan de weg op een tweetal hopen gestort en door de vrijwilligers met kruiwagens op het paadje gekruid en verwerkt tot pad. Langs het pad stonden een 15-tal populieren van ongeveer 60-80 jaar oud. Bijna alle bomen waren geschild door de paarden. Deze bomen zijn vervangen door jonge populieren en enkele zomereiken. De oude stobben zijn blijven zitten en vormen een voedingsbodem voor de echte ton- derzwam en de ruige weerschijnzwam. Langs de jonge bomen (en het pad) is een nieuw raster geplaatst. Tevens zijn in de buurt van het pad een oude drinkput uitgebaggerd, enkele verwaarloosde knotwilgen geknot en is een meidoornhaag her steld. Het herstel van het paadje kost ongeveer 9000 euro. De helft wordt betaald door de gemeente Goes, de andere helft door SLZ via het projectherstel historische infrastructuur". Dit geld komt van de provincie Zeeland. Hopelijk wordt dit jaar het andere deel (achter het Noordeinde) ook hersteld waardoor het gehele paadje weer beloopbaar is. Het fraaie paadje is openbaar toegankelijk, alleen te voet, in ganzenpas naar Goes. Het oude tracé van het paadje zelf was nog goed herkenbaar in het veld. Hier zijn over een breedte van onge veer 50cm door onze vrijwilligers 2 lagen schelpen aangebracht. De onderste laag zijn gecertificeerde klei- schelpen, deze vormen de fundering. Hierover heen zijn gewassen schelpen Herstel van een historisch pad heeft veel voeten in de aarde! door Rudie Geus, medewerker SLZ Het Hoge pad is een klein paadje ten noorden van het prachtige Zuid-Bevelandse dorp Kloetinge. Via dit paadje kon men vroeger binnendoor naar Goes lopen. Het was een echt smal kerkepaadje, niet meer dan enkele decimeters breed, amper verhard (alleen met wat schelpen) en het liep langs en door enkele hollebollige weitjes. Herstel Medewerkers van de VLP brengen m.b.v. een mal nieuw grind aan op het Hoge pad. De Boom.In 3-2005 Situering Hoge pad (cirkel) ilfllrWsssjfs, Langeweide 'Xj niii-rrffil m) Noordcindc Kloetinge

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2005 | | pagina 14