Op stage bij SLZ 1 Bestrijding van amerikaanse vogelkers op de Kop van Schouwen Door Iman Labruyère, van januari tot en met april 2005 stagiair bij SLZ terrein om te weten te komen waar het probleem met de amerikaanse vogelkers en duindoorn precies speelt. Daarnaast heb ik ook verschillende gesprekken gevoerd met terreinbe heerders van Staatsbosbeheer, Natuurmonumenten en Het Zeeuwse Landschap. Elke terreinbeheerder heeft toegelicht hoe zij het probleem met de amerikaanse vogelkers op probeert te lossen. Opvallend is dat ze allemaal een andere methode hanteren. Staatsbosbeheer verwijdert de ameri kaanse vogelkers met wortel en al en Iman Labruyère Mijn naam is Iman Labruyère en ik ben 20 jaar. Ik woon in 's-Heer Hendrikskinderen. Op het moment zit ik in het 3e jaar van de opleiding bos en natuurbeheer aan de hogeschool Larenstein in Velp. Met deze opleiding kun je verschillende kan ten op zoals tropische bosbouw, westerse bos bouw en natuurbeheer. Omdat SLZ zich bezig houdt met natuurbehoud en herstel van land schapselementen (wat mij aanspreekt) leek het mij interessant om een stage bij SLZ te doen. Stage opdracht Onder begeleiding van Ewoud Voogd ben ik aan de slag gegaan met een project in de Kop van Schouwen. Het gaat om een strook duingrond langs de Strandweg te Nieuw-Haamstede ter grootte van ongeveer 12 ha. Deze strook is onder verdeeld in tien percelen, die elk van een verschil lende eigenaar zijn. Deze strook is aan het dicht groeien met amerikaanse vogelkers en duindoorn. Hierdoor wordt het zicht op de duintoppen vanaf de Strandweg sterk belemmerd. Ook de natuur waarde is sterk achteruit gegaan. Verschillende omwonenden hebben hierover geklaagd en heb ben een werkgroepje opgericht die zich bezig gaat houden met dit probleem. Eén van hen is er zeer actief bij betrokken en heeft bijna alle eigenaren van de percelen opgespoord en gevraagd of zij bereid zijn hun medewerking te verlenen. Acht van de tien hebben hierop positief gereageerd en hun toestemming gegeven. Maar wat moet er dan zoal gebeuren voordat je tot actie kunt overgaan? Hier is wel voorwerk voor nodig. Zo heb ik een inventarisatie gedaan in het zet daarna begrazing in. Natuurmonumenten verwijdert de Vogelkers met de hand en smeert de stobben daarna in met round-up. Het Zeeuwse Landschap verwijdert eerst de Amerikaanse vogelkers met een minikraan, klepelt het restant wortels en zet vervolgens begrazing in. Nu is het dus de vraag welke van deze methoden het meest effectief is en of het haalbaar is voor SLZ om deze methode toe te passen. Plan van aanpak Welke methode gaat SLZ straks gebruiken om het probleem met de amerikaanse vogelkers aan te pakken? Dit gebeurt in verschillende fasen. Als eerste zal de strook van twee percelen waar al een aanvraag voor ligt aange pakt gaan worden. Er wordt nog een verdere aanvraag bij de provincie inge diend voor de andere acht percelen. Maar binnen deze twee percelen kan als eerste de amerikaanse vogelkers in het stuk grasland aan de Strandweg verwijderd worden. Dit wordt gedaan met behulp van een minikraan. Vervolgens kan deze strook grasland ook gemaaid worden. Dit zal het aanzien van het terrein al een stuk verbeteren. Er zal ook begrazing ingezet worden, maar dit kan pas als er voor de gehele strook toestemming is. Het zal dan gaan om een combinatie van koeien en pony's. De keuze voor een combinatie is tot stand gekomen met het oog op de terreinsituatie. Koeien hebben gras nodig en zullen ook van de Vogelkers eten. Gezien er echter ook twee stukken zijn waar alleen mos groeit, zullen er ook pony's ingezet worden omdat deze een minder streng menu hebben. Ze kunnen ook wat ruigere vegetatie aan en zullen de koeien dus helpen bij het gedeeltelijk 'opruimen' van de amerikaanse vogelkers. Naast deze werkzaamheden aan het project ben ik nog twee dagen met de VLP mee geweest om wil gen te knotten en een dag met de hoogstamfruit- ploeg om boombeschermingen aan te brengen. Ook ben ik nog een paar dagen 'het veld' in geweest om advies te geven aan derden en beplantingen te controleren. Tot slot wil ik ieder een van SLZ bedanken voor de gezellige en leerzame tijd die ik heb gehad. Amerikaanse vogelkers (foto: Tonnie Outermans)

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2005 | | pagina 15