e Geflitst! imw 4v. 'l m< I m De Boom In 3-2005 Een doorgewinterde vrijwilliger: Kees Wisse door Yet Baas, redactiemedewerker en vrijwilliger bij VLP NMZ In onze rubriek Geflitst! komt deze keer weer een buitenwerker aan het woord. Middelburg, maandag 15 augustus Het is een bewolkte, maar gelukkig geen koude zomerdag als ik bij Kees Wisse aanbel. We gaan in de tuin zitten, waar goedverzorgde en breed uit gegroeide fucsia's in potten staan. Nadat Kees koffie heeft gezet, is het tijd voor mijn eerste vraag. 'Hoe lang werk je al bij de Stichting?' 'Ik ben begonnen in de weekendgroep Walcheren, tegelijk met het begin van de stichting. Dat moet in 1982 of '83 zijn geweest. Het kantoor, met Foort als opzichter, bevond zich toen in het Landbouwhuis op de Markt in Goes, waar tegen woordig café Bolsjoi is. 'Wat heb je hiervoor gedaan?' 'Ik ben in 1995 gestopt met werken. Daarvoor werkte ik bij de afdeling milieu van de provincie Zeeland. In 1997 ben ik bij de doordeweekse groep van de Stichting begonnen, de zogenaam de Klaplopers. Dat is de woensdaggroep, die over het algemeen uit wat oudere mensen bestaat, meestal Vutters of gepensioneerden. Het oudste lid van deze groep (Jo van de Klooster) is geloof ik al 83. Tegenwoordig werk ik alleen 's winters bij de Stichting: bij de Klaplopers, én de vrijdag- groep.' 'Wat vind je interessant aan het werk?' 'Ik hou ervan om buiten te werken. Je komt op heel veel verschillende plekken, ook op plaatsen waar je anders nooit zou komen. Ik vind het leuk om te knotten én je blijft er fit bij!' 'Zou je dingen veranderd willen zien?' Kees denkt na. 'Ik zou het niet weten. Over zulke dingen wordt op de jaar vergadering gepraat. Met de Klaplopers bespreken we het winter- programma voor de aanvang van het seizoen. Ik heb geen wensen.' In de tuin van Kees staat (haast symbolisch) een piepjong knotwilgje. Er valt nog weinig aan te knotten. Het boompje is, schat ik, amper een jaar oud. 'Op mijn 57ste ben ik gestopt met wer ken,' verteld Kees. 'De Stichting is een uitkomst voor me. Het geeft structuur. Tegenwoordig komen er steeds meer mensen bij, ook bij de Klaplopers. Elk jaar in november vindt de landelijke Natuurwerkdag plaats, op allerlei loca ties in het land. Het is bedoeld om nieuwe vrijwilligers te werven. Er wor den projecten uitgezocht (meestal knotwerk) waar geïnteresseerden een dagje kunnen meedraaien. Dat werkt goed. Op die manier zijn er veel men sen bij de Klaplopers bijgekomen.' Wandelstokken Het interview is voorbij. Kees brengt me naar de voordeur. In de huiska mer valt mijn oog op een tak aan de muur. Als ik wat beter kijk zie ik nog meer getuigen van Kees' liefde voor de natuur. Op de vensterbank staat een grillig gevormde boomwortel, die op een modern kunstwerk lijkt. Ik zie gepolijste stukken hout en opgeprik te vinders. En naast de voordeur een hele serie door de natuur gevormde wandelstokken, bestaande uit alle mogelijke boomtakken. Ik her ken een door ingroei van kamperfoelie gedraaide berk uit de Zepeduinen, want zelf heb ik er ook zo een. Ik stap op mijn fiets en rij de straat uit. Boven mijn hoofd zwieren de laatste gierzwalu wen. Kees Wisse (links) maakt samen met Ton de Koning een valkerf tijdens de cursus zaag- en veltechnieken (foto: Robert Wielemaker)

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2005 | | pagina 6