O Nu op onze website o m o tüesHSSHHHB Bodemleven Marja is actief in het Poelgebied bij Nisse. Haar groep bestaat uit drie vaste personen, en een parttimer. Bram werkt in de Noordhoek. Zijn groep bestaat uit 5 tot 6 personen. "We hebben tweehonderd hectare om te behappen," zegt hij. Bram is al tien jaar actief in de weidevogelbe scherming, maar is nog steeds niet uitgeleerd. Bram: "Het is niet eenvoudig om het gedrag van vogels te begrijpen. Ik blijf me afvragen waarom ze de ene keer hier broeden, en dan weer daar. En op sommige plaatsen helemaal niet. Misschien heeft het met de vochtigheid van de grond te maken of met bemesting. Natuurlijke mest is goed. Er komen veel insecten op af, die gegeten worden door de kuikens. Ik denk dat het injecte ren van mest funest is voor het bodemleven. En er komen minder insecten op af, wat nadelig is voor de weidevogels. Akkervogels Ik zeg weidevogels, maar ze zitten eerder op akkers dan weilanden. Ze broeden op de akkers, altijd boven op de ploegvoor, en gaan met de jon gen naar de weilanden toe, of naar een slootkant. Dat geldt voor kluten, kieviten en scholeksters. De grutto is wel een echte weidevogel. Hij lijdt dan ook het meest onder de vroege bemesting en het maaibeleid. Vroeger werd er in juni of juli gemaaid. Dan waren de kuikens al vliegvlug. Tegenwoordig gebeurt het al in mei, als de jongen nog klein zijn." Marja: "Ten noorden van Nisse broedt de grutto. Gelukkig in beschermd gebied. We hoeven daar dus niets te doen. "Bram: "Het is misschien leuk om eens te controleren hoe de stand is in beschermd gebied". Op de vraag: "Is het moeilijk om de nesten te vinden?" antwoordt Bram: "Op grote percelen lopen we op linie, als een soort drijfjacht. Op die manier vind je ze altijd" Marja: "Ik ben erg blij met de medewerking van de boeren. Mijn groep is in maart dit jaar van start gegaan en er zijn al zestien boeren die met ons meewerken. In één seizoen! Dat vind ik fantastisch. Ze zijn erg positief. We controleren de nesten een keer per week."Bram: "Daar komen wij niet aan toe. "Marja: "Ik ga nog wel eens een keertje extra na een plensbui. Vooral bij scholeksters wil het nog wel eens gebeuren dat de eie ren dan in de grond vast komen te zit ten. Die moetje heel voorzichtig los maken." "Zie je resultaat van je werk na die tien jaar?" vraag ik aan Bram. Hij schudt zijn hoofd: "Helaas, toen we begonnen waren er meer nesten dan nu. Toch is het zinvol wat we doen, anders zouden er nog minder nesten zijn." Marja: "Sommige boeren zeggen dat we de nesten juist versto ren. "Bram: "Dat geloof ik niet. Vijftig jaar terug liepen er veel meer mensen op het land dan nu om te wieden, en die snaaiden ook wel eens een eitje mee. En toch waren er toen meer vogels." Tot besluit heeft Marja een opbeuren de mededeling: "Vierentwintig juni was onze laatste dag. Toen hebben we de bamboestokken weggehaald. Op drie locaties zaten grote hoeveelheden jonge kieviten en scholeksters. Zolang er leven is, is er hoop!" Marja wil er heel graag vrijwilligers bij hebben!!! De Boom Up 4-2005 K www.landschapsbeheer.nl/zeeland door Nanning-Jan Honingh, medewerker SLZ Nu, maar niet nieuw op onze website is de veenmolpagina. Sinds 2003 vinden veel mensen hier informatie over deze ondergrondse krekel. In het eerste jaar hadden we ongeveer 45 meldingen van veenmollen. Het blijkt dat onze webpagina de meest volledige informatie geeft en ook landelijk bekend is. Jaarlijks komen er nog meldingen binnen van mensen die veenmollen vinden in hun (volks)tuin. In 2004 waren dat er een stuk of 12; in 2005 een stuk of 20. De meeste waarnemin gen komen uit het Zuid-Hollandse en Utrechtse veengebied. In Zeeland kwa men er meldingen uit Clinge, Terneuzen, Vogelwaarde, West Souburg, Oudelande en Kapelle. In de Kapelle zou de gemeente na een mel ding met graafwerkzaamheden reke ning houden met de veenmol. Hoewel de veenmol op de rode lijst van bedreigde diersoor ten staat, heeft hij (helaas) geen beschermde status. Het blijkt dat mensen de veenmol niet kennen, maar wel benieuwd zijn naar wat er allemaal in hun tuin leeft. De meeste mensen die zich aanmel den ondervinden weinig overlast van veenmollen, maar misschien laten de mensen die wél overlast hebben van het geknaag en gegraaf van de veen mol dit liever niet weten. Wel blijkt dat als mensen weten dat de veenmol in zijn voortbestaan wordt bedreigd, het diertje minder eng vinden of het opvreten van een wortel of aardappel tolereren. En daar ging de actie "Tolereer de veenmol" om! or plant en dier Start Agenda cursus info Erfbeptantingswinkel Organisatie Diversen Winkel Tolereer de veenmol Voor veel mensen is de veenmol (Grylotalpa grylotalpa), mofcreket of aarcfcreeft een onbekende Bij leeft grotendeels onder de grond en is vooral 's nachts actief De veenmol Is een soort krekel en kan 3,5 tot 5 cm groot worden Hj is geelachtig tot roodbruin en fijn bebaard gebruikt de grote voorpoten als graafwerktiig en graaft vingercfikke gangen tot een kriskras patroon vlak onder het grondoppervlak Hij gebruikt de gang meerdere malen en schuift vaak onder loopplanken in de tuin Verder kan de veenmol met zijn graafpoten goed zwemmen Op zijn kop zitten 2 sprieten voor reuk, tast en smaak; 2 staartsprielen dienen als tast tijdens het achteruit kruipen 9Hlfoto Rcné Krtkels) j Vleermuizen ky: nu.7cri op kerkzokfero Muizen nachtvlinder onderzoek

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2005 | | pagina 12