POSTBODE Colofon NATIONALE LOTERIJ! Inhoud Van de redactie De.'Bjbom In 4-2005 DE BOOM IN Contactblad van Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) Jaargang 19, nummer 4, december 2005 Themanummer soortenbeheer REDACTIE Yet Baas Ton de Koning Peter Maas Foort Minnaard Robert Wielemaker Nettie Wilderom Verder werkten aan dit nummer mee: Lucien Calle Nanning-Jan Honingh Karin Mol Astrid Westdorp Alex Wieland Redactie-adres: Postbus 286, 4460 AR Goes, tel. 0113-230936 info@slz.landschapsbeheer.nl www.landschapsbeheer.nl/zeeland Drukwerk: Drukkerij Zoeteweij, Yerseke Oplage: 1300 ex. Foto omslag: Soortenbescherming. Je kunt er niet vroeg genoeg mee beginnen (foto: Henk Castelijns). Met dank aan alle fotografen De Boom in verschijnt 4x per jaar Een abonnement kost€ 10,- per jaar, voor informatie: tel. 0113-230936. VOOR GOEDE DOELEN Stichting Landschapsbeheer Zeeland zet zich in voor behoud, beheer en aanleg van kleine landschapselementen. SLZ wordt financieel gesteund door de Nationale Postcode Loterij 3 Werken met de flora en faunawet 6 Laat de natuur zich 'quikscannen'? 8 Soort van cultuurland schap: de steenuil 12 Soort van de kust: de parelmoervlinder 14 Soort van moeras: de noordse woelmuis 16 Soortenbeheer in de praktijk 19 Geflitst! 21 Nu op onze website 22 Sfeer proeven op de Haringvreter 24 De werkgroepen soor tenbeheer in Zeeland 26 1e lustrum Natuurwerkdag 28 Programma beheers- werkgroepen 31 Kort nieuws In dit nummer staat het beheer van bijzondere dier- en plan tensoorten centraal. Hier komt landschapsbeheer het meest in aanraking met natuurbeheer en ecologie. De provincie Zeeland heeft in haar nota soortenbeleid aangegeven welke soorten voor Zeeland van belang zijn en heeft deze inge deeld in een aantal belangrijke groepen die kenmerkend zijn voor bepaalde landschappen. Zo gaat het in Zeeland vooral om soorten van kust-, moeras- of cultuurlandschappen. Drie artikelen in dit themanummer van de Boom In geven aan wat landschapsbeheer in deze verschillende landschappen kan betekenen voor de bijzondere dier- en plantensoorten. Natuurlijk zijn veel van onze activiteiten geconcentreerd in het agrarisch cultuurlandschap van Zeeland. Hier komen immers heel bijzondere soorten voor zoals een kamsalaman- der in een veedrinkput of een grootoorvleermuis in een ver laten duikertje. Maar we kunnen ook de beheerders van natuurterreinen te hulp komen wanneer een kleinschalige aanpak betere resultaten geeft dan een grootschalige aan pak. Vandaar dat vrijwilligers op hele kleine schaal met een schop wat plaggen uitsteken op een dijktalud om kiemplek- ken voor de ruige anjer te maken. Soortenbeheer is een thema waar heel veel mensen zich voor inzetten. Dit blijkt onder andere uit de lange lijst van werkgroepen soortenbe heer die in Zeeland actief zijn. Soortenbeheer is ook een thema waar de landelijke overheid zich over uitspreekt, met name via de nieuwe flora- en faunawet. Deze wet dwingt ons -en volledig terecht overigens- om altijd stil te staan bij de vraag wat de invloed is van al onze werkzaamheden op dier- en plantensoorten. Geen knotwilgen knotten dus in maart of fruitbomen snoeien in mei. Termen als zorgplicht en protocol komen om de hoek kijken en worden in een handige kalender vertaalt tot begrijpelijke en hanteerbare begrippen. En o ja, mocht dit nummer u inspireren om ook eens een handje te helpen bij het soortenbeheer, aarzelt u dan niet en neem contact op met ons of met een van de genoemde groepen. Want u zult begrijpen: soortenbeheer is erg dankbaar werk zodra je ziet dat het legsel van een kievit met succes is uitgebroed en dat even later de jonge vogels gezond en wel door de wei stappen.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2005 | | pagina 2