O Laat de natuur zich 'quickscannen'? Door Peter Maas, medewerker SLZ Sinds 2002 is de nieuwe flora- en faunawet van kracht. Oude regelingen, zoals de Vogelwet en de Jachtwet zijn daarmee komen te vervallen. De bedoeling is goed, de consequenties gaan soms erg ver en aanvankelijk was er veel onduidelijkheid. Na drie jaar praktijk zijn er inmiddels wat scherpe randjes van de wet afgeveild en is er meer duidelijkheid hoe een en ander in zijn werk gaat. Slopen Simpel gezegd komt het erop neer dat de flora- en faunawet alle dier- en plantensoorten beschermd. Die bescherming gaat zover dat je bij wijze van spreke de egel in je tuin niet mag verjagen, laat staan datje een mus het leven zuur zou mogen maken. Helemaal lastig wordt het wanneer je een bunker wilt slopen waar vleermuizen een kraam- kolonie hebben, bomen om wilt zagen waar de buizerd een nest heeft of een nieuwbouwwijk wilt realiseren in een gebied waar misschien wel de ondergrondse woelmuis woont. Maar ook andere zaken worden ineens problematisch: inventariseren van amfibieën in een veedrinkput of zelfs het beschermen van akker- of weidevogels is ineens formeel niet meer toegestaan. Gelukkig kent de wet een aantal mogelijkheden tot vergunning of ontheffing. De essentie van deze wet is de zogenaamde 'zorg plicht'. ledereen heeft de verplichting om bij zijn of haar activiteiten rekening te houden met dieren en planten. Dat zit soms in onverwachte hoek: een dakkappel plaatsen kan wel eens lastig worden wanneer blijkt dat er vleermuizen onder je dak huizen. In alle gevallen is het dus van het grootste belang om van te voren goed na te gaan of er problemen te verwachten zijn. Een zogenaamde quickscan biedt daartoe mogelijkheden. De werk wijze gaat daarbij als volgt: Quickscan: 1Inventarisatie: komen er beschermde dier- of plantensoorten voor? Zo ja: 2. Effecten: zijn de voorgenomen werkzaamheden in strijd met de ver bodsbepalingen uit de flora- en fau nawet? Zo ja: 3. Aanpassingen: kan het plan worden aangepast, zodat deze handelingen voorkomen kunnen worden? Zo nee: 4. Is er een ontheffing mogelijk? 5. Zo ja: Ontheffing aanvragen, inclu sief compenserende en mitigerende maatregelen. Een eerste indruk of er beschermde dier- of plantensoorten in het geding zijn kan snel verkregen worden via het internet. Via de site: www.natuurlo- ket.nl kan daarvan een overzicht ver kregen worden. Soms levert dit niet voldoende gegevens op en is aanvul lend veldwerk nodig. Tot zover is het nog relatief eenvoudig. Op deze manier krijg je een lijst met soorten en dan is het een kwestie van nagaan of er bij zondere soorten tussen zitten. Maar als dat inderdaad het geval is, dan wordt de zaak meteen een stuk ingewikkelder. Boomkikker (foto: Peter Maas) Dan moet je gaan afwegen en gege vens intepreteren. Je zult voorstellen moeten doen om de werkzaamheden te compenseren (bijv. elders een nieu we nestplaats voor de buizerd zien te realiseren) of te mitigeren (de werk zaamheden zodanig aanpassen dat de buizerd gewoon kan blijven zitten waar die zit). Maar laat die buizerd zich zo makkelijk sturen? Weten we waarom die juist die ene boom uitgekozen heeft om een nest in te maken? Waarom zit die boomkikker nu wel in die ene vee drinkput en niet in die put daarnaast die er toch zo mooi uitziet? De quickscan kan in principe door iedereen uitgevoerd worden. SLZ heeft veel kennis in huis als het gaat om de Zeeuwse dier- en plantensoorten. Zeker wanneer bijzondere landschappen met bijzondere soorten in het geding zijn is SLZ graag bereid haar kennis in te zetten. Een quickscan in de vorm van inventari satie behoort tot de mogelijkheden, al zullen we wat terughoudender zijn waneer het er op aan komt om compenserende of mitigerende maatre gelen voor te stellen. Hier komen vaak heel andere zaken om de hoek kijken. Hoe realistisch is een en ander, is het allemaal financieel haalbaar, hoe ver houden de voorgestelde compenserende of miti gerende maatregelen zich tot de voorgenomen werkzaamheden? Kortom, veel stof voor discussie waar zelden een objectief antwoord op te geven is. De flora- en faunawet heeft een sympathiek uitgangspunt. Van belang is wel er zorgvuldig mee om te gaan en te voorkomen dat een quickscan niet meer wordt dan een stuk papier dat de weg moet openen voor een ingreep in het landschap.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2005 | | pagina 5