De VOL-overeenkomst van 'NOOITGEDACHT' Als geboren en getogen West Zeeuws-Vlaming zal het niet verwonderen dat ik een erf uit deze prachtige streek wil belichten. Het erf van de familie Dekker aan de Bakkersstraat 61 te Oostburg (op kantoor is dit adres ook bekend als de familie Bakker aan de Dekkerstraat, kantoorhumor). Als je dit erf oprijdt dan straalt het een sfeer uit van rust, geborgenheid en gemoede lijkheid. In het felrood geschilderde toegangshek en begrensd door een meidoornheg. Eén keer in het jaar snoeien ze deze 200 meter lange heg op hoogte van 1,25 meter. In het weiland staan ver der een tiental knotessen en knotwil gen. Omdat het weiland opgedeeld is in 3 percelen zijn er verschillende poe len aanwezig. De bedrijfsgebouwen worden tegen de wind beschermd middels opgaande bomen bestaande uit wilgen en populieren De familie Dekker heeft een VOL- overeenkomst op de knotbomen, mei doornheg en de 3 drinkpoelen. Met deze overeenkomst kunnen de poelen eens in de 10 jaar in overleg met SLZ uitgemodderd worden. De vergoeding voor de knotbomen en meidoornheg is een welkome tegemoetkoming in kosten die door de familie Dekker toch gemaakt zouden worden. Wij streven er naar jaarlijks de mensen te bezoeken die een VOL-overeen komst hebben. Naast het feit dat wij gewoon controleren of de elementen in stand worden gehouden zoals is afgesproken, is het leuk om samen met de eigenaren de verschillende elementen langs te lopen en eventuele opmerkelijke en bijzondere zaken te bespreken. Het zijn juist de eigenaren die veel informatie kunnen verschaffen over de aanwezige natuurwaarden op het erf. Ook voor mij is het bijzonder om te horen dat er nog een bunzing op het erf voorkomt of een klucht patrijzen zich schuil houdt onder de meidoornheg. Zelf schrik ik dan ook regelmatig van een opvliegende hout snip. Het is voor mij ook altijd leuk om te ervaren hoe gewoon het voor de ene eigenaar is dat hij bijvoorbeeld een steenuil dagelijks op een weidepaaltje ziet zitten. Terwijl een andere eigenaar die naar lang zoeken in een vogel- boekje of speuren op internet er achter komt dat het kleine uiltje die hij op zijn erf heeft gezien wel eens een steenuil zou kunnen zijn en naar kantoor belt of wij voor een steenuilenkast kunnen zorgen. Toekomst Nee, niet de toekomst van de VOL-vergoeding baart mij zorgen maar wel de toekomst van het erf met de elementen waarop de overeenkomst is gesloten. De familie Dekker is inmiddels gepen sioneerd. De 10 jarige overeenkomst loopt over enkele jaren af en de heer Dekker zal de overeen komst niet verlengen. Mede als gevolg van zijn gezondheid wordt het (hand)werk hem te zwaar. Wie gaat het werk dan uitvoeren? Naast het voorbeeld van de familie Dekker, zien we veel van dit soort fraaie erven op een gege ven moment in andere handen komen. Meestal niet agrariërs maar mensen die graag 'buiten' willen wonen. Wij, als SLZ kunnen alleen de "nieuwe" bewoners voorlichten en hopen dat ze bij de modernisering rekening houden met streekeigen karakter van hun zojuist aangekochte juweeltje. Echt helemaal streekeigen, zoals het vroeger (in mijn jeugd) was, zal het meestal niet worden. Regelmatig moet ik dan het "beeld" dat ik heb bijstellen en tevreden zijn met een benadering. Waakzaamheid In het toegangshek van boerderij 'NOOITGEDACHT' staat ook een HAAN afgebeeld als symbool van waakzaamheid en om het onweer af te weren. Wie zorgt ervoor dat het hek en de haan niet opgehaald wordt door de oudijzer-boer wanneer de familie Dekker het erf verlaat? Uiteraard voelen wij als medewerkers van SLZ ons geroepen om nieuwe eigenaren te overtuigen in wat voor natuur- en cultuurhistorisch waardevol boerderij ze wonen. O1®) Door: Theo Aernoudts, medewerker SLZ Op basis van de Verordening Onderhoudsovereenkomst kleine Landschapselementen (VOL) worden sinds 1992 door onze stichting overeenkomsten gesloten met particuliere eigenaren van kleine landschapselementen. Deze elementen omvatten o.a. knotbomen, meidoorn hagen, veedrinkputten, hakhoutbosjes, enz. In deze rubriek bekijken we zo'n overeenkomst en hoe de zaken er voor staan. 't Erf van de familie Dekker.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2006 | | pagina 11