f, Ik ga met de knotploeg mee. De bomen staan op een rij langs de oever van de kreek. Het zijn mooie, oude bomen met eerbiedwaardige knuis ten. Dankzij een EHBO-ploeg in de nabijheid, herkenbaar aan de fluorescerende lange jassen, voelde ik me erg veilig. Heb zelfs nog een pleister gekregen toen ik in mijn vinger zaagde. Op het water van de kreek drijft een laagje ijs. Groepen ganzen, in lange rijen en in V's, trekken langs de hemel. Af en toe een roepende wulp. De afgezaagde takken worden langs de beschoeiing gelegd. Rond halftwaalf stoppen we met werken om te gaan lunchen in de kantine. Er zijn belegde brood jes en er is keuze uit twee verschillende soorten soep. Het is de eerste keer dat ik zoveel kinderen zie op een vrijwilligersdag. Ze zijn er in alle leeftij den, van peuters tot tieners. Na het eten is er opnieuw een keuzemenu samen gesteld. Lous Coppoolse, de voorzitter van SLZ, opent het middagdeel. Men kan kiezen uit twee bosexcursies en een medewerker van het waterschap geeft uitleg over de kreek. De diehards mogen verder gaan met werken. En voor de lolbroeken zijn er verschillende activiteiten op het terrein, zoals een stoeibalk, een krui wagenrace met hindernissen, boom- klimmen en voor de allerkleinsten een natuurouder die o.a. een spannend verhaal voorleest. Ik kies voor de bosexcursie. Lucien vertelt interactief over de omvorming van bos en laat hier tijdens de wan deling voorbeelden van zien. Bij het zogenaamde blokbeheer wordt de ondergroei om de vier jaar helemaal afgezet en door de hakselaar gehaald. De houtsnippers en het maaisel wordt over de bosbodem verspreid. Het nadeel hiervan is, dat er een eentonig beeld ontstaat. Alex de Smet van het Waterschap legt aan de deelnemers uit hoe ze het water controleren. De bodem verrijkt door het maaisel en dus komen er veel bramen en brand netels op. We komen bij een stuk bos dat de Stichting sinds enige tijd in beheer heeft. De bosranden zijn open, er valt licht op de bodem. Dode bomen worden niet opgeruimd; op het hout woekert een schat aan zwammetjes en mossen. Enkele bomen zijn in hun geheel omgevallen. Met hun wortel kluit vormen ze wanden waarin graaf- bijen en ijsvogels hun holen kunnen graven. En natuurlijk herbergen ze tal loze insecten, die zich in dit jaargetijde helaas niet laten zien. We komen langs een bosje waarvan het duidelijk is dat er afgelopen zomer kinderen hebben gespeeld. Er slingeren verschillende spullen, waaronder een theepotje, bekertjes en meer van dat soort din gen. Ik erger me daar minder aan dan aan zwerfvuil. Zo'n plekje vertelt een verhaal. Leuk, er hebben kinderen in het bos gespeeld. Zo hoort het ook. Lucien heeft er ook geen moeite mee, gelukkig. Volgens hem richten kinde ren geen ernstige schade aan, en hij illustreert het met een mooi voorbeeld: "Het zal best eens gebeuren dat ze een tak breken of in een boom kras sen. Maar in de natuur maken herten ook krassen met hun gewei. Er is zelfs een speciaal soort zweefvlieg, waarvan de larven leven in het sap van bescha digde bomen." Na afloop van deze excursie loop ik door naar de kreek. Op de steiger heeft zich een groepje mensen verzameld. Alex de Smet, werkzaam bij het waterschap, geeft uit leg over het onderzoek naar waterkwaliteit. Deze wordt vastgesteld aan de hand van metertjes, die aangeven hoe hoog de zuurgraad, het zuurstof gehalte en het zoutgehalte is. De helderheid van het water wordt vastgesteld met behulp van een witte, ronde schijf met gaten erin. Net een klein dienblad voor glazen bier. Het hangt aan een touw met om de twintig centimeter een kraaltje. Je laat de schijf aan het touw in het water zakken en stopt op het moment dat alle gaten één worden. De schijf is dan nog net zichtbaar. Door de kraal tjes aan het touw te tellen, weet je tot op welke diepte het water helder is. Na deze uitleg rap terug naar de kantine, waar Lucien een lezing geeft over de groei van Terneuzen, en de bedreigingen voor het milieu, en de Otheense kreek in het bijzonder. Hierna is het tijd om de "Gouden jirizaag" uit te reiken. Een jaarlijks terugkerend evenement, waarbij een buitengewoon verdienstelijke vrijwilliger de "Gouden jirizaag" ontvangt. Nanning-Jan, in Schotse kilt, komt spelend op een doedelzak de kantine in. Gevolgd door twee verwilderd uitzien de vrijwilligers met groene maskertjes voor, die op een kussen de gouden jirizaag dragen. De span ning in de zaal stijgt. Wie zal dit jaar de gelukkige zijn? Het is Fons de Beijn die de prijs ontroerd in ontvangst neemt. Buiten breekt de zon door. Er zijn ook prijzen voor twee andere genomineer den, en wel voor de VLP vrijwilligers Ed Rossmadl en Walter Berentsen en jeugdwerkgroep de gaai en, die een verrekijker ontvangen. Na deze welbestede dag keert een ieder gesterkt naar lichaam en geest huiswaarts.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2006 | | pagina 13