O f. Zwartenhoekse zeesluis aangemeld als Rijksmonument Waardering voor oud verdedigingswerk Door: Maurice Kindt, vrijwilliger cultuurhistorie Erfgoed Algoed Sinds 1998 zoekt de 'Stichting Oud Westdorpe' aandacht voor het unieke bouwwerk van de Zwartenhoekse Zeesluis bij Westdorpe. Naast het Waterschap Zeeuws Vlaanderen werd ook de Rijksdienst voor Monumentenzorg benaderd. Stichtingen Landschapsbeheer Zeeland kwam in 2000 in beeld via de campagne "Erfgoed al goed". Op 14 oktober 2000 werden wij uitgenodigd op de Krabbeschans in de gemeente Sluis. Onze sluis was genomineerd en we ontvingen uit handen van de toen malige gedeputeerde Gert de Kok een cheque van fl 5.000,- Het was onze eerste kennismaking met SLZ. De zwartenhoekse zeesluis krijgt nu ook nationale waardering. Een tijd bleef het stil, tot ik werd gebeld door SLZ om te zoeken naar mogelijkheden om de sluis wat op te knappen. Natuurlijk konden wij met die 5.000 gulden de sluis niet herstel len. Samen met vrijwilligers van SLZ zijn we begonnen wat op te ruimen rondom de sluis zodat er iets meer te zien was dan voorheen. Succesvolle aanvraag Het project was te omvangrijk voor "Stichting Oud Westdorpe" en eigen lijk ook voor SLZ. Maar gezamenlijk gingen we aan de slag. Vier jaar lang hebben we informatie ingewonnen, de publiciteit gezocht en vele gesprekken gevoerd. Langzaam maar zeker begon men het belang van het behoud van de zeesluis in te zien. Op 9 september 2004 kon een publicatiebord worden onthuld door een afgevaardigde van de Provincie, mevr. Sens. Deze dag was tevens de opening van monumen tendag 2004 binnen onze gemeente Terneuzen. Daardoor kreeg de zeesluis behoorlijk wat aandacht van bezoekers en de pers. Ondersteund door de Bond van Heemschut is er een aanvraag inge diend bij Rijksdienst voor Monumentenzorg om de sluis op te nemen als Rijksmonument. Kort daarna is er ook een projectgroep opgericht waar in vertegenwoordigers zaten van de Gemeente Terneuzen, Waterschap Zeeuws-Vlaanderen,. Rijkswaterstaat, Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland, Stichting Landschapsbeheer Zeeland en de werkgroep Zwartenhoekse zeesluis. De pro jectgroep is verder gegaan op de ingeslagen weg. Er is een architectenbureau ingeschakeld die een technische opname en herstelplan moest opstellen. Ondertussen zijn de gegevens daarvan bekend en weten we wat het allemaal zal gaan kosten. Een volgende mijlpaal werd geslagen op donder dag 24 november 2005. Op deze middag heeft de gedeputeerde dhr H. van Waveren de beschik king uit handen van mevr. M. Bergmann van de Rijksdienst in ontvangst mogen nemen. Deze beschikking heeft hij weer doorgegeven aan de dijkgraaf van het Waterschap dhr de Graaf en directeur van Rijkswaterstaat Zeeland, dhr. van der Togt. ledereen sprak zich positief uit en beloofde een steentje bij te dragen aan het behoud de sluis. Het monument is hiermede nog niet hersteld, sponsering is dan ook nog altijd welkom. De neu zen wijzen in elk geval de goede richting op. Wij hopen dan ook dat de herstelwerkzaamheden over niet al te lange tijd zullen beginnen.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2006 | | pagina 14