Op stage bij SLZ: Stefan Haaij Organisatorische veranderingen bij SLZ Mijn naam is Stefan Haaij en ik ben 19 jaar oud. Ik woon in Westervoort en Bruinisse (Bruinisse is de woonplaats van mijn ouders). Op dit moment ben ik derdejaars student, Natuur- en Landschapstechniek van de opleiding Bos- en Natuurbeheer Larenstein te Velp. Het derde jaar van deze opleiding is min of meer een stagejaar. Ik zag tussen de stagevaca tures Stichting Landschapsbeheer Zeeland staan. Stefan Haaij MKLE? De eerste opdracht: het inven tariseren van kleine landschaps elementen op Walcheren. Deze opdracht maakt deel uit van het landelijke project Monitoring Kleine Landschapselementen (MKLE). MKLE is een initiatief van Landschapsbeheer Nederland en wordt ontwikkeld in samenwerking met Alterra. De MKLE inventariseert elementen in het bui tengebied en volgt hun ontwikkeling in de tijd. De tweede opdracht: het opstellen van beheersplannen voor landschapsele menten in beheer en eigendom van het Waterschap Zeeuwse Eilanden. In deze plannetjes staat een visie en de beheersmaatregelen die daaruit voortvloeien. Verder staat erin hoe de elementen op een zo natuurvrien delijk mogelijke manier beheerd kun nen worden. Daarbij gaan we uit van de potentieel natuurlijke vegetatie. (P.N.V.) Naast deze twee opdrachten ben ik nog verschillende keren "het veld" in gegaan met Rudie, die bezig was met een project aan de Ring van Kloetinge. We hebben het gebied verschillende keren bezocht en overleg gepleegd met de eigenaar en de gemeente. Verder ben ik een dagje mee geweest naar Tholen om advies te geven aan eigenaren van hoogstamfruitbomen, erfbeplantingen, poelen. Vooralsnog vond ik het erg divers, leuk en afwisse lend. Ik hoop dat de laatste weken van deze stage net zo leuk zullen zijn als de eerste en hierbij wil ik iedereen van SLZ bedanken voor de leuke en leer zame tijd die ik tot nu toe heb gehad. Door: Foort Minnaard, directeur Stichting Landschapsbeheer Zeeland In 2005 zijn binnen SLZ diverse wijzigingen doorgevoerd in de organisatorische sfeer. De samenstelling van het bestuur is veranderd, de statuten zijn vernieuwd en de opbouw van de organisatie is aangepast. Hieronder een korte opsomming van de wijzigingen. Bestuur en statuten Sinds de oprichting in 1982 kende SLZ een algemeen en een dagelijks bestuur, grotendeels bestaande uit ver tegenwoordigers van maatschappelijke groeperingen zoals landbouworgani saties, gemeenten, vrijwilligersgroepen en natuurbeschermingsorganisaties. Hierdoor kon een breed draagvlak in de samenleving gecreëerd worden voor de stichting en haar activiteiten. In de loop van de jaren heeft dat ook zo gewerkt. Later zien we dat bestuurders steeds meer plaatsnemen op persoon lijke titel. Bij het zoeken van nieuwe bestuurders wordt met name gekeken of ze beschikken over competenties waaraan in het bestuur behoefte is. Bij de benoeming van nieuwe bestuur ders houdt men wel rekening met de 'binding' van die bestuurder met de maatschappelijke geleding. Eind 2005 is besloten om deze modernere bestuursvariant vast te leggen. Tegelijk zijn de statuten volledig gemoderni seerd, wat overigens niet tot wezen lijke veranderingen heeft geleid. SLZ kent nu een ongeleed bestuur, bestaande uit 7 leden, die op persoonlijke titel deelnemen aan het bestuur. Deze leden komen voort uit: landbouw, natuur- en landschapsbeheer, organisaties steunend op vrijwilligerswerk, cultuurhistorie, lagere overheden en particuliere grondbezitters. Zes bestuursleden maakten al deel uit van het oude bestuur, één lid moet ten tijde van het schrijven van dit artikel nog benoemd worden. De zes zijn: Lous Coppoolse- voorzitter Bas Feijtel - vice-voorzitter Willem de Landgraaf - penningmeester Tjeu van Mierlo - secretaris Ruud van der Goes - vrijwilligerswerk Jan Bostelaar - lagere overheden Organ isatieopbouw De werkorganisatie van SLZ heeft in de afgelopen jaren een duidelijke groei gekend. Inmiddels zijn er zo'n 20 medewerkers actief. De werkzaamheden richten zich op vrijwilligerswerk in het landschaps beheer, agrarisch natuurbeheer, soortenbeheer, cultuurhistorie en aardkunde, realisatie van wan delnetwerken, advisering van overheden en par ticulieren op het gebied van landschapsbeheer, kennisvermeerdering, kwaliteitsverbetering van beheer, planvorming, enzovoorts. De omzet beweegt zich in de richting van de 2 miljoen euro per jaar.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2006 | | pagina 16