O O T Oöge Bomen 2: paardekastanje en de tamme kastanje gedaan geld te krijgen van de Delta N.V. maar dit was niet gelukt. Door de drukke werkzaamheden i.v.m. de gemeenteherindeling is het verzoek aan de gemeente Sas van Gent blijven liggen. Toch nog gelukt Toen ik hoorde dat er weer een project kwam in het kader van kleine cultuurhistorische elementen bij de S.L.Z, heb ik de voorzitter over het bestaan verteld van onze "Stichting Oud Westdorpe." Zo is het allemaal begonnen. En ja hoor, op 12 augustus 2005 kon iedereen het lezen in de regiobladen: het unieke transformatorhuisje wordt gerestaureerd. Hierbij wil ik iedereen bedanken die hieraan heeft meegewerkt om dit project tot een goed einde te brengen. Nu kunnen voorbij fietsende toeristen zien hoe onze voorouders ervoor gezorgd hebben dat wij nu maar een knop hoeven om te draaien om licht te hebben. Er werd een verzoek bij de gemeente Terneuzen door mij, in samenwerking met het S.L.Z., ingediend. Opgeknapt via het S.L.Z. project Kleine Cultuur Elementen Door: Lucien Calle, medewerker SLZ Kent u het dorpje Oudelande in de Zak van Zuid Beveland? Een prachtigklein en pit toresk dorpje. Wie er ooit geweest is herinnert zich ongetwijfeld die prachtige boom op het centrale pleintje. Er is een mooi hek omheen gezet en er staan wat bankjes bij. leder voorjaar kleurt deze paardekastanje met zijn uitbundige bloesem het pleintje. Maar ook op talloze andere markante plekken in de provincie, zoals de Noordstraat in Haamstede of op het marktplein van Retranchement, overal zie je paardekastanjes. Kennelijk is deze statige boom erg geliefd. Er is in heel Zeeland haast geen park of kerkhof te vinden waar de paar dekastanje ontbreekt. Ook in het buitengebied treffen we deze boom regelmatig aan. Op misschien wel de helft van alle erven staan wel een of enkele paardekastanjes. Je vindt ze ergens centraal op het erf, het zijn dan vaak de meest opvallende bomen van het hele erf, en ook in de oprijlaan. De grootste paardekastanjes uit de provincie staan in Kloosterzande. Bij de historische hervormde kerk en achter het voormalige gemeentehuis tref je ware gigan ten van enkele honderden jaren oud en een stamomtrek van bijna 5 meter. De tamme en de wilde De tamme kastanje en de "wilde" paardekastanje zijn twee boomsoorten die wel dezelfde naam dragen, maar verder eigenlijk maar een paar dingen met elkaar gemeen hebben. Ze kun nen beiden heel groot worden en de vruchten lijken op elkaar. Een andere opvallende overeenkomst is dat ze beiden vaak een mooi gedraaide stam hebben. Maar daarmee houdt het wel zo'n beetje op. De bomen behoren tot totaal verschillende families. De tamme behoort tot de zogenaamde "napjes dragers" (samen met o.a. de beuk en de eik). De paardekastanje is eigenlijk nergens direct mee verwant (heeft een eigen familie). De bladeren en bloemen zien er ook erg verschillend uit. Waar de paardekastanje ieder voorjaar de omgeving siert met een massa bloe sem, moet de tamme het doen met een onopvallende bloeiwijze. De "tamme" heet zo, omdat de kastanjes eetbaar zijn, terwijl de "wilde", zoals de naam al aangeeft bijvoorbeeld door paarden gegeten worden. Het schijnt voor deze dieren zelfs gezond te zijn. Herkomst en verspreiding De meest algemene "wilde" is Aesculus hippo- castanum, de zogenaamde "witte paardekastanje: Ze komt uit Zuid Oost Europa en Klein Azië. Deze soort kan zich in onze streken gemakkelijk voort planten en komt soms ook verwilderd voor in groensingels en bossen. Ze groeit graag op voed selrijke vochtige bodem, in Zeeland dus vooral in de kleigebieden. Ook de rood bloeiende rode paardekastanje Aesculus carnea is in Zeeland algemeen en komt op vergelijkbare plaatsen voor. De tamme kastanje, Castanea sativa, is afkom stig uit Zuid Europa, Noord Afrika en West Azië. Deze boom groeit ook gemakkelijk op een wat voedselarmere, en in ieder geval op een kalkarme, bodem. Daarom is ze vooral op de dekzandgron-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2006 | | pagina 4