den algemeen. In Zeeland met name in Zeeuws- Vlaanderen langs de Belgische grens. Ook deze boom plant zich gemakkelijk voort. Ze is ingeburgerd op zandgrond, en is daar soms erg dominant, bv. in de bossen van Clinge. Een uitzonderlijk groot en mooi exemplaar staat aan de oostelijke ingang van het parkbosje de Elderschans bij Aardenburg. De tamme kastanjes worden soms ook in boomgaarden aangeplant, om de vruchten ervan te kunnen oogsten. Op internet zijn er voldoende recepten te verkrij gen voor een lekker maaltje. Gebruik van het hout De paardekastanje is vooral een sier- boom, waarvan het hout meestal in de haard verdwijnt. De tamme is een snelgroeiende soort, die sterk hout levert. Speciaal voor de houtteelt wordt ze ook wel in hakhoutcultuur gekweekt en leveren zo het hout voor bijvoorbeeld de boompalen die de SLZ gebruikt. Deze houtproductie vindt echter bijna altijd in Zuid Europa plaats. De tamme kastanje van mevr. Polderdijk te Nieuw- en Sint Joosiand. Ecologie De kastanjes zijn dus uitheemse soor ten. Daardoor zijn er maar weinig inheemse soorten organismen die een relatie met deze bomen onderhouden. Zo zijn er bijna geen insecten die van de uitbundige bloesem gebruik maken Net zo min er veel soorten schimmels zijn die een symbiose aangaan met deze bomen aangaan. Daarbij kun nen de bomen erg groot en dominant worden, waardoor ze andere inheemse soorten kunnen wegdrukken. Meestal valt dit nogal mee, maar er zijn situaties waarbij hun aanwezigheid wel hinder lijk is. Zoals in het eerder genoemde Clingse bos, waar door de aanwezigheid van veel exoten (o.a. Amerkaanse vogelkers, Amerikaanse eik, robina, tamme kastanje, veel soorten naaldbomen) haast geen inheemse boom (hier en daar een enkele eik of berk) tot zijn recht komt. Het winterbeeld van een paardekastanje. Deze is 'per ongeluk' terechtgekomen op de plaats waar eigenlijk een grenslinde moest komen. De karakteristieke bloemen van een paardekastanje.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2006 | | pagina 5