O f f* 'De paardekastanje ziekte' Bloedingsziekte en andere aantasters Door: Lucien Callemedewerker SLZ De tamme kastanje is een boomsoort die tamelijk vrij is van ziekten en aantastingen. Een enkele keer tref je de houtrot veroorzakende Biefstukzwam en Zwavelzwam aan. De paardekastanjes zijn wat gevoeliger voor diverse parasitaire zwammen, als Honingzwam en de Tonderzwammen. Tot voor kort waren de paardekastanjes verder tamelijk vrij van andere ziekten. Sinds enkele jaren is daar echter een dramatische verandering in gekomen. Zo'n 5 jaar geleden is de paardekastanje mineermot ineens ons land, en ook Zeeland binnengedrongen. Deze kleine mot is afkomstig uit Oost en Zuid Europa. De larven leven als kleine rupsjes in het blad. Het zijn zoge naamde bladmineerders. Ze eten gangetjes in de bladeren, die goed zichtbaar zijn als je door het blad omhoog kijkt. De vlinder die uit die larven komt kan wel 3 generaties per jaar hebben en vermeerdert zich explosief. Dat heeft als gevolg dat de bomen soms al middenin de zomer al een grotendeels bruin bladerendek hebben. Dat is niet alleen minder fraai, de bomen kunnen ook minder assimileren en de vitaliteit begint dan langzaam achteruit te lopen. Dat bleek nog niet eens de ergste aantasting te zijn. Twee jaar geleden brak er ineens een onbe kende ziekte uit in de paardekastanjes, de zgn. bloedingsziekte. Bomen begonnen uit de bast een donkere plakkerige substantie te bloeden(zie foto). De vitaliteit van veel van de aangetaste bomen begon snel terug te lopen. Na uitgebreid onder zoek bleek een bacterie uit de Pseudomonas syringae groep de waarschijnlijke veroorzaker te zijn. In Alphen aan de Rijn bleken er van de 1250 bomen wel 75% ziek! En er zijn ook in Zeeland al plekken, zoals in West Zeeuws-Vlaanderen, waar het percentage aangetaste bomen plaatselijk tot 70% is opgelopen. De situatie op Noord-Beveland met meer dan 50% aangetaste bomen is even eens alarmerend. De eerste bomen zijn inmiddels afgestorven en zullen wor den geveld. De Werkgroep "Aesculaap" coör dineert in Nederland het onderzoek naar de ziekte en geeft advies over de verdere handelswijze. Wie bij de zoekmachine op internet Aesculaap of www.kastanjeziekte.wur.nl. intikt, komt vanzelf bij de website. De Werkgroep Aesculaap coördineert in Nederland het onderzoek naar de ziekte en geeft advies over de verdere handelswijze. Op basis van diverse ervaringen heeft Werkgroep Aesculaap een advies samengesteld voor het beheer en het omgaan met paardekastanjes. In het algemeen geldt de regel: Zieke en gezonde paardekastanjes zoveel mogelijk met rust laten! Toekomst Hoewel de voortekenen erg ongun stig zijn kan niemand voorspellen hoe de ziekte zich verder zal ontwikkelen. Verontrustend is ook dat de ziekte nu ook een hele rij andere loofboom soorten lijkt te hebben aangetast, zoals eik, els, es, esdoorn, iep, linde, meidoorn, etc. Nu de eerste paardekastanjes zijn afgestorven en een aantal daarvan op punt staan geveld te worden, ziet het er naar uit dat het effect ook in Zeeland snel zichtbaar zal gaan worden. Na de iepziekte, die vrijwel al de iepen uit het landschap wegvaagde, en het bacterievuur die veel meidoornhagen deed sneuvelen en nog steeds een extra beheersin spanning vergt, hebben we nu opnieuw een erg besmettelijke boomziekte erbij. Het stemt tot zorg. Symptomen van de bloedingsziekte bij paardekastanjes. Rechtsboven een detail van de vloeistof die dikwijls uit de bast komt.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2006 | | pagina 6