Een plus voor de faunaranden En de winnaar is.... Fons De Beijn is al bijna 25 jaar actief binnen de Steltkluut knot werkgroep. Wanneer Fons niet aanwezig is ligt hij met minimaal 43 graden koorts op bed. De zaterdagse werkdagen laten zich soms wat lastig combineren met zijn eigen (ploegen) werkrooster. Geen probleem, desnoods wordt er een halve snipperdag genomen om toch maar erbij te kunnen zijn. Fons is ook immer bereid tot alle soorten hand- en spandiensten. Het bemen sen van infostands, verzendklaar maken van het blad "De Steltkluut", transport van vrijwilligers naar de werkplek of het ondersteunen van de jeugdgroep, het is allemaal zo vanzelfsprekend voor onze winnaar. En als de doordeweekse vrijwilligers ergens in de omgeving van Zaamslag op een winterse dag half verkleumd zijn en geen pauzeplekje in de buurt hebben, geen nood. Fons bakt snel een enorme stapel pannenkoeken in zijn gezellige warme huisje aan de Poonhaven. Zodat iedereen met een lekkere volle maag er weer flink tegenaan kan. Haast spreekwoordelijk is zijn bescheidenheid. Zoals natuurlijk ook bleek bij de uitreiking van de prijs. Fons vond het eigenlijk maar onzin, hij deed het werk immers graag. Toen er vanuit de zaal werd geroepen: Speech, Speech, draaide Fons zich wat om, mompelde iets als "nou, bedankt" en liep terug naar zijn stoel. Na Hennie van de Hemel en Wivina Luyks, is er binnen Oost Zeeuws-Vlaanderen opnieuw een echte kanjer als winnaar uit de bus gekomen. Extra maatregelen betekenen een ecologische impuls Door: Peter Maas, medewerker 5LZ Bloemrijke akkerranden zijn een Zeeuws product. Ooit geïntroduceerd op Schouwen- Duiveland via de Agrarische Natuurvereniging Zonnestraal hebben de akkerranden een grote vlucht genomen. De landelijke overheid stimuleert inmiddels de aanleg via een speciaal beheerspakket in het Programma Beheer. Eind 2005 stelde de Provincie Zeeland het nieuwe Natuurgebiedsplan vast. Hierin werd aangekondigd dat extra financiële middelen beschik baar zouden worden gesteld om aan deze akkerranden een ecologische impuls te geven. In Zeeland is over een oppervlakte van ongeveer 500 hectare akkerranden aangelegd. Akkerranden die overigens tegenwoordig consequent faunaranden worden genoemd. De randen heb ben een breedte van 6 tot maximaal 12 meter en worden soms ingezaaid met een grasmengsel, in andere geval len met een kruidenmengsel. Op deze manier ontstaan bloemrijke randen die talrijke akkers in Zeeland opfleuren in de zomer. De aanleg ervan wordt gestimuleerd door de rijksoverheid, die een speciaal beheerspakket daarvoor ontwikkeld heeft. Maar akkerranden moeten niet alleen mooi zijn. Ze moe ten ook voor de natuur het nodige te bieden hebben. Vandaar dat meer en meer met een schuin oog gekeken werd naar al die randen die werden ingezaaid met oranje klaprozen of korenbloemen met de verkeerde kleur blauw. Ook zonnebloemen, phacelia of damastbloem zijn weliswaar erg kleurig, maar hebben niets of weinig met de Zeeuwse natuur van doen. Dat kan anders dachten ze bij de ZLTO, het Zeeuwse Landschap en ook bij SLZ. Een speciaal project werd opgestart, het project 'Akkerranden a la Carte', waarbij met verschillende randen werden geëxperimenteerd. Inmiddels heeft de provincie Zeeland een aantal van deze randen overgenomen in het Natuurgebiedsplan Zeeland. Het is de bedoeling dat er in de loop van 2006 ongeveer 50 verschillende faunaranden worden aangelegd via een zogenaamd 'Pluspakket fauna- rand'. Er zijn vier verschillende types mogelijk. 1. Patrijs Deze rand bestaat uit 3 verschillende stroken, die tezamen een grote variatie en structuur opleveren. De vegetatie is hoog, middelhoog en laag en zal gedeeltelijk jaarlijks worden ondergewerkt. Er zal ook gewerkt worden met het inzaaien van een speciaal patrijzenmengsel, met daarin onder ande re klaproos, duizendblad, rolklaver en zomergerst. 2. Veldleeuwerik Deze rand bestaat uit laagblijvende grassen, of uit zomergranen. Steeds wordt de vegetatie in het voorjaar ligt ondergewerkt zodat er steeds wat open grond aanwezig is. 3. Roofvogels en muizen Bestaat uit 2 stroken. De ene strook bevat een hoge vegetatie; de andere strook juist is juist laag

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2006 | | pagina 8