0 mo-.tat srbsbnsJ grttfrbit? Aandachtig luisterende jeugd tijdens de Natuurwerkdag in Terneuzen. In totaal namen er 290 bezoekers deel aan de activiteiten op deze locatie. Foto: Sandra Dobbelaar. zolders om vleermuizen toe te laten en te her bergen. Ongeveer 30 kerken zijn bekeken. Een 12-tal kerkzolders en torens zijn daadwerkelijk beklommen. Het aantal 'bezette' zolders viel op Walcheren tegen: slecht op 4 zolders werden daadwerkelijk verse sporen gevonden.Veel kerken waren kort geleden verbouwd of gerestaureerd. Er zijn nog geen maatregelen genomen om onbezet te, maar geschikte zolders toegankelijk te maken. 6.6. Parelmoervlinder en de levendbarende hagedis Dit project in de duinen van Klein Valkenisse loopt nu een aantal jaar en begint langzaam vrucht af te werpen. Door verrui ging en verbossing van het duin, verdwijnen de soorten van het zoge naamde 'open duin'. Mogelijk dat de lage konijnenstand daar debet aan is. Maatregelen zoals maaien van grasland en plaggen van duindoorn struweel moeten de aantallen duin viooltjes, de waardplant parelmoer vlinders, weer vergroten. Doordat de plantenwerkgroep en de libellen- en vlinderwerkgroep bij het project zijn betrokken wordt het gebied nu goed De Boom In 2-2006 geïnventariseerd. Inmiddels neemt het duinviooltje toen wordt de kleine parelmoervlinder weer waargenomen. Dit jaar heeft ook Staatsbosbeheer een financiële bijdrage geleverd; het Waterschap Zeeuwse Eilanden is nog niet zo ver. Voor het dijkengebied van Schouwen- Duiveland is een plan van aanpak voor de Levendbarende hagedis opgesteld. Het doel is om een aantal dijken zoda nig te beheren dat zij èn leefgebied èn verbindingszönes vormen tussen de verschillende kleine hagedispopulaties. Het plan is nog niet helemaal klaar, omdat het voor de praktische invulling moet aansluiten op het Basisdocument Natuurbeheer Zeeuwse binnendijken. Vooruitlopend daarop is het maaibe- heer van de Rietdijk aangepast aan de wensen van de levendbarende hagedis. 6.7 Boomkikker en kamsalamander In 2005 kon een aantal maatregelen getroffen worden ten behoeve van de boomkikker en kamsalamander in Zeeuws Vlaanderen. In enkele gevallen moest een ont grondingsvergunning worden aangevraagd wat nogal tijdrovend is. Bij Aardenburg is een boomkikkerbiotoop van ongeveer 2 ha. aangelegd. Een 15-tal poelen werden opgeschoond speciaal voor de kamsalamander. 6.8. Bijzondere planten De activiteiten binnen dit project richtten zich dit jaar het meest op de ruige anjer. Op alle uit het verleden bekende groeiplaatsen in de Zak van Zuid-Beveland zijn plagexperimenten uitge voerd. De huidige groeiplaatsen en deze nieuwe locaties worden intensief in de gaten gehou den door de Floronplantenwerkgroep. Plaatsen die in voorgaande jaren werden gemaaid en/of geplagd, zijn door de SLZ vrijwilligers opnieuw onder handen genomen. De vereniging Natuurmonumenten betaalde de kosten voor het loonwerk.Verder is er gemaaid langs de oevers van de Vogelkreek t.b.v. het kruipend moeras- scherm. Extra maaiwerkzaamheden zijn verricht in Terneuzen en Breskens t.b.v. de vijfvlek-sint- jansvlinder en de knautiabij. SLZ stelt ook amfibieënfuiken beschik baar om de poel te inventariseren. Foto: Peter Maas.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2006 | | pagina 10