ft f, De Baonr In 2-2006 - Provinciale commissie 'Jaar van het kasteel', geïnitieerd door SCEZ. - Voor het landelijke project 'Ommetjes' werd een kansenkaart voor Zeeland opgesteld. Het betreft een inventarisatie van bestaande initi atieven om te komen tot de aanleg van voet- en wandelpaden, veelal gebaseerd op cultuurhistori sche infrastructuur. 5.2. Project 'Herstel kleine cultuurhistorische elementen' Het project startte eind 2004 en werd in december 2005 afgerond. Verspreid door de hele provincie Zeeland werden verschillende kleine cultuurhistori sche elementen hersteld, zowel op erven als in het buitengebied. In totaal werden 39 elementen via dit project hersteld. Het betrof zowel elementen op erven als daarbuiten. Gemeente Sluis stelde een bedrag van 5.000,- beschikbaar voor het herstel van extra elementen binnen de gemeente Sluis. Met de twee betrokken wethouders is in decem ber een rondgang gemaakt langs de herstelde elementen. Hieronder een opsomming van de her stelde elementen. Herstelde elementen op erven: varkenshok, luiken, toegangshek, gietijzerwerk, regenbak, kippenhok, aardappelkelder, honden hok, torentje op Pastorie, bakkeet, wagenhuis, glas-in-lood ramen, ornamenten, welput, schoor steenkap, vetstal, stoepsteen, gaswinsysteem. Herstelde elementen buiten erven: pzem gebouwtje, begraafplaats, lichttoren terrein, stenen beer, zeesluis. Meestal werden aannemers ingeschakeld, maar in een aantal gevallen heeft de eigenaar een deel van de werkzaamheden zelf uitgevoerd of hebben vrij- willigers van SLZ een handje geholpen. In dit project werkte SLZ intensief aan het opzetten van een netwerk van mensen waarop men een beroep kan doen. De Boerderijenstichting Zeeland was partner in dit project. Zij namen deel aan de adviescommissie en bezocht en beoordeelde de elementen samen met andere vrijwilligers. 5.3. Project 'Herstel historische infrastructuur' Op een aantal locaties in Zeeland zijn initiatieven opgezet en uitge voerd voor het herstel van historische infrastructuur, in de meeste gevallen voetpaden. In 2004 is gestart met de onderhandelingen voor herstel van het kerkenpad bij Schapershoek in Zeeuws-Vlaanderen. Basisschool Canisius uit Zuiddorpe aan de slag om het Kerkepad te helpen herstellen. Foto: Sandra Dobbelaar. De Boom In 2-2006 Onthulling van het infobord bij de Zwartenhoekse zeesluis door initiatiefnemer Maurice Kindt en Berit Sens van de Provincie Zeeland. Foto: Sandra Dobbelaar. Veel tijd is gestoken in het voorberei den en schriftelijk vastleggen van de afspraken m.b.t. dit pad. De dorpsraad van Zuiddorpe is begonnen met het realiseren van hun 'kerkenpadenplan'. De uiteindelijke realisatie hiervan zal pas in de eerste helft van 2006 plaats vinden. Dankzij goede samenwerking met Vereniging Dorpsbelangen Kloetinge en de gemeente Goes werd een deel van het Hooge Pad in Kloetinge en omliggende landschapselementen in ere hersteld. Een enthousiaste groep uit Noordgouwe ontwikkelde plannen voor herstel van een aantal historische paden op Schouwen-Duiveland. Eind 2005 is het eerste pad bij Noordgouwe aangepakt. Een bankje en informatie paneel zullen begin 2006 worden geplaatst tijdens de opening van het pad. 5.4. Project 'Zwartenhoekse zeesluis' Voor de Zwartenhoekse zeesluis was 2005 een bewogen jaar. Een projectgroep is opgericht bestaande uit vertegenwoordigers van werkgroep behoud Zwartenhoekse zeesluis, Stichting Landschapsbeheer Zeeland, Stichting cultureel Erfgoed Zeeland, Gemeente Terneuzen, Rijkswaterstaat Zeeland en Waterschap Zeeuws-Vlaanderen. Door een archi tectenbureau is een uitgebreide technische opname met bestek gemaakt. De projectgroep heeft verschillende subsidie verzoeken uit laten gaan. Waarschijnlijk kan in 2007 met de consolidatiewerkzaamheden worden begonnen. De grootste gebeurtenis vond plaats in november: de Zwartenhoekse zeesluis werd tot rijksmonument verklaard! Tijdens een bijeenkomst in Westdorpe overhandigde de Rijksdienst voor de Monumentenzorg de beschikking via gede puteerde Van Waveren aan de dijkgraaf van het Waterschap Zeeuws Vlaanderen en directeur van Rijkwaterstaat Zeeland.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2006 | | pagina 8