Ruimte voor plant en dier De Boom In 2-2006 Onderzoek door werkgroepen naar broedparen. Hier een gezonde jonge kerkuil. Foto: Nanning-Jan Honingh. Onder deze noemer vallen alle soort-projecten. Enkele projecten worden nader toegelicht. Over onderstaande projecten kunt in de volledige versie (website SLZ onder organisatie) van het jaarverslag meer lezen. Roofvogelbrochures Tapuit Steenuilen Veldleeuwerik en patrijs Noordse woelmuis 6.1Akker- en weidevogelwerk Dit jaar is er een nieuw gegevensprogramma beschikbaar gekomen waardoor vrijwilligers- groepen zelf de gegevens rechtstreeks kunnen invoeren. Eén groep heeft hiervan gebruik gemaakt. De gegevens zijn zoveel mogelijk bijgewerkt en de bestanden zijn flink opge schoond. Het bleek dat er nogal wat 'inactieve' boeren en vrijwilligers werden meegerekend. De cijfers over 2005 geven nu een eerlijker beeld. In totaal zijn er 348 nesten beschermd o.a. 182 kievitslegsels, 83 schol eksters en 75 kluten. Deze nesten bevonden zich op onge veer 1.000 ha. die door 75 vrijwilligers zijn beschermd. Iets meer dan 100 agrarische bedrijven doen mee aan de vrijwillige weidevogelbescherming. Een aantal gebieden werd omgezet tot natuurontwikkelingsprojecten, terwijl elders steeds minder vogels aanwezig waren. In deze gevallen was het werk nauwelijks meer de moeite waard. In het gebied van de Zandvoortseweg op Walcheren is in het pro ject 'Afstemming Instrumenten Weidevogelbeheer' een poging De Boom In 2-2006 gedaan om het toekomstige reser- vaatbeheer, boeren met beheerover- eenkomsten én de vrijwillige akker- en weidevogel-bescherming op elkaar af te stemmen t.b.v. de grutto. De start was echter vrij laat in het seizoen en de stand van de grutto's dramatisch laag. Rondom Nisse is een nieuwe groep gestart; deze heeft zelf de boe ren benaderd en draait al bijna geheel zelfstandig. 6.2. Vleermuizen Dit jaar kwamen er 17 meldingen bin nen van vleermuizen in huis. Over het algemeen werden de beestjes geac cepteerd en gaven de vleermuizen geen overlast. In de meeste gevallen zijn de klachten middels een bezoek van de vrijwilligers afgehandeld. Het handelde merendeel om gewone dwergvleermuizen. Een vijftal mel dingen extra werden afgehandeld door de Dierenambulance. In Zeeuws Vlaanderen en op Zuid-Beveland is er voor particulieren een presentatie gegeven over vleermuizen. Op ver zoek van andere natuurverenigingen is een 5-tal vleermuisexcursies gegeven. 6.3. Kerk- en steenuilen leder jaar komen er aanvragen bin nen van agrariërs en particulieren om een nestkast voor kerk- of steen uilen te plaatsen. SLZ hangt nu het grootste deel van de kasten op of levert de kasten af bij de plaatselijke kerk- of steenuilwerkgroep. Dit jaar is via de Stichting Kerkuilenwerkgroep Nederland een aantal van 41 bouwpakketten voor kerkuilkasten ontvangen. Het aantal broedparen van de kerkuil neemt in Zeeland langzaam toe. Verder ondersteunt SLZ de werkgroepen met het maken van de nieuwsbrief, de administratie van de nestkastadressen en het drukken van de oor konden. Deze oorkonden worden uitgereikt aan boeren of particulieren waar al meerdere jaren met succes kerkuilen tot broeden komen. 6.4. Meldpunt soortenbeheer en Advies Flora en Faunawet Hoewel het project veenmol al enige jaren geleden werd afgerond, komen er jaarlijks via de website verschillende meldingen van veenmollen uit west Nederland door. Dit jaar werden 18 waarnemingen doorgegeven, waarvan 4 uit Zeeland. Verder kwa men er vragen binnen over ransuilkasten, huiszwa luw-nesten, groene kikkers, muizen, aanleg van vleermuiskelders, enz. Steeds vaker wordt SLZ benaderd om (betaald) advies te geven in het kader van de Flora- en Faunawet, bijvoorbeeld bij de sloop van een bouwwerk, het kappen van bomen of de aan leg van een natuurontwikkelingsproject. In dit kader is door SLZ een project uitgevoerd t.b.v. de meervleermuis in opdracht van de gemeente Terneuzen. Dit zijn een aantal compenserende maatregelen voor het verdwijnen van een vleer- muisverblijf in de Koegorspolder. SLZ heeft een aantal kreken in de buurt van Terneuzen onder zocht op de aanwezigheid van de meervleermuis, een soort die in landelijk en Europees verband erg belangrijk is. 6.5. Vleermuiskerkzolders Dit jaar zijn de meeste kerkzolders op Walcheren geïnventariseerd op de aanwezigheid van vleer muizen en de mogelijkheden van de torens en

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2006 | | pagina 9