0 Erftrofee 2006 - 'Boerderijen in Zeeuwse stijl' Creëer een belevenis.Win je eigen ommetje! Verkiezing mooiste boerderij van Zeeland Boerenerven bepalen al eeuwen voor een groot deel het beeld van de provincie Zeeland. Ze heb ben hun eigen kenmerken en tradities in gebou wen en beplanting. De erven zijn functioneel, ze maken immers deel uit van het bedrijf. Maar ze vormen ook een leefomgeving voor planten en dieren en zijn mede bepalend voor het landschap en de waardering van de omgeving door bewo ners en toeristen. Erven kunnen ook cultuurhisto risch van grote waarde zijn. Om deze redenen zijn we op zoek naar het mooi ste erf van Zeeland. De verkiezing van het mooiste erf is een provinciaal initiatief. In Zeeland organi seren de Zuidelijke Land- en Tuinbouworganisatie (ZLTO), de Boerderijenstichting en de Stichting Landschapsbeheer Zeeland de verkiezing van het mooiste erf van Zeeland, deze prijs werd in 1997, 2000 en 2003 al eerder uitgereikt. Iedere bewoner van een boerderij met rondom een boerenerf kan meedoen aan de wed strijd. Dit kan een praktiserend boe renbedrijf zijn, maar mag ook een par ticuliere woning zijn. De inzendingen worden verdeeld in twee categorieën: historische erven (50 jaar en ouder) en het moderne erf. Bij de keuze van de mooiste boerderij met erf wordt vooral gelet op de volgende elementen: de boerderij, de waarde van het erf gezien vanuit de landbouw, de waarde voor natuur en de waarde voor het landschap. Prijzen De erftrofee is vooral een symbolische prijs. Maar er is ook een stimulerings premie beschikbaar voor vier genomi neerde erven. Met deze premie mogen de eigenaren hun erf nog verder ver fraaien middels aanplant van bijvoor beeld een houtsingel of een rij laanbomen langs de oprijlaan. Tevens ontvan gen zij een gevelschildje met vermelding van de erftrofee 2006. Gezocht: mooie erven. Foto: SLZ archief. Aanmelden Meer informatie en een inschrijfformulier kunt u aanvragen bij SLZ of kijk op website. Je kunt ook terecht bij de afdelingen van de Zuidelijke Land en Tuinbouworganisatie. De aanmelding kan men insturen tot 1 oktober '06 Door: Peter Maas Historische voetpaden, zoals kerken- en jaagpaden, vormen herinneringen aan vroegere bewoners van ons land. Door ruilverkaveling, stadsuitbreiding en de aanleg van infrastruc tuur zijn veel historische wegen letterlijk 'weg' uit het landschap, waardoor stadsranden en buitengebied slecht of helemaal niet meer met elkaar verbonden zijn. Maar we kunnen ze natuurlijk opnieuw aanleggen of herstellen, zodat er dichtbij huis (weer) een mooie wandel ing kan worden gemaakt. Daarom schrijft Landschapsbeheer een prijsvraag uit onder het motto: Win je eigen ommetje en creëer een belevenis in je directe omgeving! Vrijwilligers maken hier het historische kerkepad beter toegankelijk voor de wandelaars. Foto: Sandra Dobbelaar. Naast de provinciale prijsvraag rond het mooiste erf 'Erftrofee 2006' (zie elders in dit nummer) wordt er dit jaar ook een grote landelijke prijsvraag geor ganiseerd met als thema: ommetjes. Landschapsbeheer Nederland brengt hiermee de (historische) voetpaden en daarmee het streekeigene van ons cultuur landschap onder de aandacht. De prijsvraag inspireert vooral tot het bedenken van 'ommetjes'. Dit zijn kleine wandelingen van ongeveer één uur, met een afstand van zo'n drie tot zeven kilometer. De winnaar uit elke provincie krijgt 10.000,- ter beschikking om het zelf bedachte ommetje samen met Landschapsbeheer daadwerkelijk te realiseren. De landelijke winnaar mag zich zelfs voor 30.000,- uitleven!

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2006 | | pagina 12