Vleermuizen winnen terrein! 0 vp f, De Bborrrln 3-2006 Door: Boudewijn Jacobusse Al eerder is er in 'De Boom In' aandacht besteed aan vleermuizen op kerkzolders. Intussen gaat de speurtocht naar vleermuizen door. Lopend over een smalle plank met de zaklamp in de aanslag, is het telkens opnieuw een verrassing wat een kerkzolder te bieden heeft. Soms niets meer dan spinnenwebben, wat er doorgaans op wijst dat er geen vleermuizen zijn. Regelmatig komen we ook de bekende 'bruine hagelslag' tegen en af en toe fladdert er een vleermuis rond onze oren (dus niet ertegen zoals soms verondersteld wordt!) Bescherming Na de vele uren die we door het stof gekropen hebben, is van veel kerken bekend of ze wel of niet bezet zijn door vleermuizen. Aan de hand van deze gegevens wordt geprobeerd om de huidige verblijfplaatsen te beschermen. Ook door de overheid is hier aandacht aan besteed en zijn alle vleermuizen beschermd door de Flora- en fau nawet. Veel kerkbesturen staan hier Oude kerken zijn vaak op eenvoudige manier geschikt te maken. Foto: Boudewijn Jacobusse. positief tegenover en verlenen hun medewer king. Op plaatsen waar een vleermuiskolonie zit, worden bordjes geplaatst zodat inspec teurs van het SCEZ (monumentenwacht) op de hoogte zijn. Ze kunnen dan tijdens restauratie-werkzaam heden rekening houden met de kolonie. Ook met diverse gemeen ten is intussen contact gelegd, omdat zij vaak eigenaar zijn van de monumentale torens. Met eenvoudige maat regelen kunnen kolonies vaak behou den worden en ondervinden ze weinig last van de restauraties. Kerkzolders verbeteren Naast de bescherming van verblijf plaatsen worden er ook nieuwe ver blijven gecreëerd. Een aantal kerken is niet of matig geschikt, maar door middel van enkele kleine maatrege len te verbeteren. Het gaat om het maken van een spleet in een luik, het verduisteren van ramen met folie, het toegankelijk maken van ventilatieroos- ters enzovoorts. Dit jaar is een start gemaakt met de uitvoer van een aan tal maatregelen. Intussen zijn al in diverse kerken verbeteringen aangebracht en zit- Ventilatieroosters openknippen is een eenvoudige methode om kerkzolders toegankelijk te maken. Foto: Boudewijn Jacobusse. ten er nog een aantal maatregelen aan te komen. Nadat de kerken toegankelijk gemaakt of verbeterd zijn, zullen ze regelmatig bezocht moeten worden om de resultaten te evalue ren. Hieruit zal blijken welke maatregelen voor herhaling vatbaar zijn en welke maatregelen niet succesvol zijn. Als een kerk toegankelijk gemaakt is, betekent dit namelijk niet dat er het volgende jaar ook vleermuizen in de kerk wonen. Ze moeten de toegang wel eerst ont dekken. Bovendien vellen de vleermuizen zelf het uiteindelijke oordeel of een kerkzolder inderdaad geschikt is of niet. Maar door het toegankelijk en geschikt maken van diverse kerken, zal het aantal kraamkolonies naar ver wachting toenemen. Met name voor sommige zeldzamere vleermuissoorten zijn deze maatre gelen hard nodig. En goed voorbeeld doet goed volgen, dus we hebben alle reden om positief te zijn over de toekomst.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2006 | | pagina 3