Oöge boamen 3: de noot De Boom In 3-2006 Door: Rudie Geus Als we het in Zeeland over noten hebben dan hebben we het eigenlijk altijd over de gewone walnoot of okkernoot: Juglans regia. Noten worden in Zeeland regelmatig toege past Ze kunnen goed tegen de wind, brengen lekkere vruchten voort, het worden mooie grote bomen, leveren prima hout en vergen weinig onderhoud. We komen ze vaak tegen op erven en her en der op dijken. Meestal vinden we de walnoot in de hoogstamboomgaard waar hij door zijn omvang tot de grootten behoord. Het is zoeken naar een paar fraaie oude noten in enkele grote hoogstamboomgaarden in Zeeland (zie foto). Naast de gewone walnoot kennen we binnen het geslacht Juglans nog enkele andere soorten die we sporadisch tegenkomen. De meest belangrijke is dan wel de Amerikaanse walnoot: Juglans nigra. Deze noot is weliswaar ook eetbaar, maar ze bederven snel en veranderen dan in zogenaamde snotnoten. De gewone walnoot is bij ons niet inheems. Het is een boom die in het wild groeit in Zuidoost Europa (de Balkan) en een groot deel van Azië. De oude Grieken Het is een boom met een lange geschie denis. De boom is al vroeg in cultuur genomen in klein Azië. De Grieken en Romeinen hebben de boom later over Europa verspreid en de boom is in zuid oost Europa verwilderd. Walnoten heb ben altijd in de belangstelling gestaan in de folklore en geneeskunst en ze heb ben een grote symboliek. Noten waren een lange tijd symbool voor vrucht baarheid. Daarnaast heeft het blad een bepaalde geur waar muggen niet van houden, het betreft de stof Juglandine. Dit is voor velen een reden om een walnoot in de tuin naast het terras te planten. Aanplant en onderhoud: Noten vragen een vochtdoor- latende en vruchtbare bodem en een lichte standplaats. Bij aanplant dient rekening te worden gehouden met de grote omvang op latere leef tijd: plantafstand van ongeveer De Henrietedijk te St. Philipsland: enkele jaren geleden voor een deel 10-15 meter. beplant met 3 rijen noten: prachtig! - foto: Robert Wielemaker. De eerste jaren groeit de De Boom In 3-2006 boom traag. Tevens duurt het enige jaren voor de boom vruchten geeft. De vruchten vallen vanzelf op de grond waarna men ze kan oprapen. Daarnaast is er een oud gebruik om met een stok de noten uit de boom te knuppelen. Hier komt ook het stok oude gezegde vandaan: "een vrouw, een hond en een notenboom, hoe meer je ze slaat hoe beter ze worden". Een gebruik wat we echter maar beter achterwege kunnen laten! Niet snoeien Gelukkig zijn er ook enkele vrouw- en diervriendelijkere gezegden: "Dat is een harde noot om te kraken" en "kwade noten over iemand kraken". Nadat de noten uit de boom zijn gevallen en geraapt zijn, moeten ze enkele weken worden gedroogd. Hierna kun je ze min stens een jaar bewaren. Notenbomen kun je beter niet snoeien. Alleen in de jeugdfase kun je eventueel een enkele kruisende of schurende tak verwijderen. Het tijdstip van snoeien is daarbij erg belangrijk: niet snoeien tussen kerst en april anders gaat de boom bloeden. Gebruik van het hout: Het hout van de walnoot is van zeer goede kwaliteit. Het behoorde vroeger tot de beste houtsoorten en er wer den allerlei gebruiksvoorwerpen van gemaakt. Heel bekend is het gebruik van het hout voor geweerkolven, waar voor vele noten zijn geveld. In de eerste wereldoorlog zijn bijna alle oude noten in Zeeland gerooid om deze reden! Rassen: Verschillende rassen van de gewone walnoot zijn reeds lang in cultuur gebracht. In Nederland ken nen we een aantal redelijk bekende rassen zoals de Coenen, de Broadview en de Buccaneer. Daarnaast is er ook het ras "Axel": Onderzoek wijst uit dat dit ras afkomstig is uit Nederland/België, overigens is nergens een vermelding te vinden dat hij ook daad werkelijk uit Axel komt. Het is een krachtig opgaan de groeier. Hij produceert zeer grote noten, die ech ter slecht gevuld zijn en ook moeilijk bewaarbaar. Door de grote omvang van de noten is het wel een leuke curiositeit. Via "boeren planten bomen" kan men bij SLZ walnoten bestellen. Je kunt dan kiezen uit onveredelde of veredelde noten. De veredelde noten zijn van het ras "Buccaneer" of "Broadview". Dit is een zelfbestuiver die redelijk laat bloeit waar door minder kans is op nachtvorstschade. Bij onver edelde noten komen er vaak pas op latere leeftijd vruchten en heb je een kleine kans dat er helemaal geen noten aankomen. Ecologie: De walnoten zijn uit heemse bomen, waar door weinig inheemse organismen gebonden zijn aan deze boom soort. Op de walnoot komen we soms blad luizen tegen. De noten zijn wel geliefd voer voor diverse vogel en zoogdiersoorten. Spechten en gaaien kunnen de noten kraken door ze ergens tussen te klemmen. Ook diverse kleine zoog dieren zoals de eekhoorn en de eikelmuis zijn dol op noten. Kortom de walnoot is een prachtige boom die we vaker in Zeeland moeten toepassen! Noten van het ras 'Buccaneer'. Foto: SLZ archief.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2006 | | pagina 4