Dagje veldwerk - 'Groep' Wim Wisse De Boom In 3-2006 Moeraswolfsklauw. Foto: Peter Maas. Nog altijd is dhr. Toet enthousiast over zijn gebied je. "Heerlijk gewoon, om hier met een boek in de hand ergens te gaan zitten. Je bent dan helemaal van de wereld". Wat het onderhoud betreft maait hij alleen een aantal paden regelmatig zodat je makkelijk overal rond kunt lopen. In het begin heeft hij ook het grasland eromheen gemaaid, maar het was te lastig om het ook allemaal af te voeren. Daarom is hij daar mee gestopt. Door de schrale zandgrond blijft het gras evengoed vrij laag. De put zelf is wel langzaam maar zeker aan het dichtgroeien. "Misschien dat we die volgend jaar maar eens moeten uitbaggeren". Verder komt de VLP hier af en toe om wat klusjes uit te voeren, zoals het knippen van enkele hagen en het afzet ten van brem en zoveel mogelijk verwijderen van Amerikaanse vogelkers. Zaak is wel om dit met grote voorzich tigheid te doen. Op de oevers van de waterput is namelijk een bijzondere plantensoort gevonden. Het gaat om de moeraswolfsklauw en dat is een soort die zelfs nog nooit eerder in Zeeland werd gevonden. Het kleine plantje, dat wel wat weg heeft van mos, groeit op de kale oevers rond de put en pendelt een beetje met de wisselende waterstanden mee. Het is een typische pioniersoort. Dus als vol gend jaar de put wordt opgeschoond hoeft dat geen probleem te zijn. Als de kraanmachinist maar even oplet om de moeraswolfsklauw met rust te laten. De Boom In 3-2006 Door: Yet Baas Op vrijdagmorgen 21 julivaar ik met de pont van tien over acht van Vlissingen naar Breskens. Het weer is mooi, het water glad, roepende visdiefjes scheren langs de kust. Vandaag ga ik een dagje mee met de vrijwilligers uit Zeeuws Vlaanderen, om een verslag te schrijven over hun werkzaamheden. Aan de overkant word ik opgepikt door een busje en krijg ik te horen waaruit de werkzaamheden bestaan. We gaan akkerdistels maaien met de zeis. Wim Wisse legt uit waar het om gaat. Er zijn nog maar twee dijkjes in Nederland waar de wilde, of Vlaamse peterselie voorkomt. Alleen hier in Breskens en op Cadzand. Distels en peterselie zijn concurrenten, omdat ze allebei van open plekken tussen het gras houden. Om te voorkomen dat de boer gif gaat spuiten, en dus ook de peterselie doodt, worden de distels met de zeis gemaaid. Peterselie is zeld zaam omdat het een zuidelijke soort is. De plant groeit alleen op de zonzijde gelegen hel ling en komt slechts zeer plaatselijk voor. De dijk waarop wij werkzaam zijn, wordt al sinds 1992 gemaaid. Er groeien nog steeds distels, maar ook de peter selie doet het goed. Wim vertelt dat je er in het begin echt naar moest zoeken. Maar de laat ste vier jaar duiken er steeds meer planten op. Maaien is dus wel degelijk effectief. Een jaar of drie geleden is de begroeiing machinaal afgezet met behulp van een kraantje. Dat heeft een goed effect gehad. Het is moordend heet en elk kwartier wordt de zeis zwaarder. Er staan veel akkerdistels, die zo laag mogelijk moeten worden afgesneden. De Hier genieten vrijwilligers van hun welverdiende pauze. Foto: Yet Baas.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2006 | | pagina 7