0 Kleine bosjes in Zeeland De Boom In 3-2006 dat de peterselie terug komt, want het zaad blijft lang kiemkrachtig. Als het tijd is voor de eerste welkome pauze, rijden we naar de zeedijk. Aan de rand van het water, waar een briesje staat, drinken we thee en koffie en eten een boterham. Het gesprek gaat over vogels, verrekijkers en veldgidsen. Links van ons ligt Breskens. Voor ons, op het water, zwemmen twee bergeenden met jongen. Ik vraag aan Wim hoe het zit met de distels die rondom het dijkje groeien. Waait er geen pluis over, zodat het dweilen is met de kraan open? Volgens Wim valt dat nogal mee. Veel distelpluis heeft geen zaad, het meeste zaad valt direct rond de distels. Na de koffiepauze is het weer zweten op de dijk. En uitkijken voor koei- enpoep. Naast distels en peterselie, groeien er veel andere kruiden op deze plek, zoals ijzerhard en Jacobs kruiskruid. Deze laatste plant is giftig voor het vee. Normaal gesproken eten de koei en er niet van, maar in gedroogde toe stand, tussen het hooi, herkennen ze de plant niet en kunnen ze er flink ziek van worden en zelfs dood van gaan. Per ongeluk afgemaaid kruiskruid moet over het hek worden gekieperd. Na afloop van deze hete dag in de buitenlucht gaan we ijs eten in Breskens, op het gras, in de schaduw van jonge linden. Een uurtje later zit ik weer op de pont naar Vlissingen. Zeisen op een talud is niet zo eenvoudig als het lijkt. Foto: Yet Baas. speerdistels mogen blijven staan. Op de dijk grazen koeien. Als die er niet waren, zou de boel verruigen en de peterselie verdwijnen. Zou je echter na enkele jaren weer beheer gaan toepassen, is de kans groot De Boom In, 3-2006 Meer dan alleen populieren Door: Robert Wielemaker Her en der in onze provincie vinden we diverse kleine bosjes. Meestal zijn dit 1 of 2 hectare terreintjes met een landhuis (de oude landgoedregeling) of populierenbosjes. Veel bosjes bestaan uit één boomsoort bv populier of naaldhout) en hebben ecologisch gezien een geringe betekenis. Door een aantal eenvoudige omvormings-maatregelen kunnen de bosjes landschappelijk en ecologisch veel aantrekkelijker worden. Project In 2003 heeft SLZ voor een 20-tal bosjes in Zeeuws Vlaanderen een plan opgesteld om de natuurwaarde van deze bosjes te verhogen. Daarbij valt te denken aan het vrijzet- ten van toekomstbomen, bosranden met hier en daar een inham, ringen van bomen om ze te laten afsterven en het maken van houtril- len. Het zogenaamde omlieren van bomen is een andere maatregel. Hierbij trekken we de boom om en simuleren een windworp. Veel solitaire bijen en zo af en toe een ijsvogel vinden dit een erg aan trekkelijk geheel. Vaak voorkomend beeld: monotone bosjes waar met (vaak) eenvoudige maatregelen meer bereikt kan worden. Foto Lucien Calle.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2006 | | pagina 8