O O Goede respons op de Zeeuwse Erftrofee 2006 De Boom In 4-2006 Door: Peter Maas De afgelopen zomer is opnieuw een prijsvraag uitgeschreven voor het mooiste erf in Zeeland. Dit wordt om de drie jaar georganiseerd. Voor het eerst was deze prijsvraag een onderdeel van de grote landelijke campagne 'Maak je Erfgoed' georganiseerd door Landschapsbeheer Nederland. Het was 1997, zodat we nu al voor de vierde keer een derge lijke prijsvraag uitschrijven. Maar SLZ doet het zeker niet alleen. Al vanaf de eerste keer werden er andere instanties bij betrok ken. Met name de Boerderijenstichting Zeeland en de Zuidelijke Land- en Tuinbouworganisatie (ZLTO) leveren een zeer waardevolle ondersteu ning. Drie organisaties met een eigen achterban en een eigen heel specifieke inbreng van kennis. De inzendingen worden beoordeeld door een jury. Het ligt voor de hand dat de Boerderijenstichting daar bij vooral let op de cultuurhistorische apsecten. SLZ kijkt naar de natuur- en landschapswaarden van het erf, terwijl de ZLTO vooral kijkt naar de praktische bruikbaarheid van het geheel. Andere jaren werden de accenten gelegd bij natuur en landschap of cultuurhistorie. Dit jaar is het thema vooral de streekeigenheid en het Zeeuwse karakter van het geheel. Onmogelijke combinatie Eigenlijk is het zoeken naar een onmogelijke com binatie. Niet voor niets worden de oude, karakte ristieke Zeeuwse boerderijen een zeldzaamheid. De immens grote schuren met rieten dak kosten een vermogen aan onderhoud en zijn bovendien bui tengewoon onpraktisch voor het gangbare agra rische bedrijf. Een moderne tractor past niet eens door de mendeuren. Het oude boerenhuis, hoe mooi ook, is niet van deze tijd. En wat moet een mens met al die bijgebouwtjes die je op de boer derij tegenkwam, zoals de bakkeet, varkenshok of wagenhuis? Toch willen we het zo graag. Toch zouden we graag zien dat de streek eigen Zeeuwse boerderij behouden blijft. En dat begint met aandacht vra gen. Aandacht voor de problematiek en vooral de kosten die het behoud en onderhoud van een dergelijk complex met zich meeneemt. Gelukkig neemt de aandacht toe. Zowel het rijk, de provincie als verschillende gemeenten onderschrijven inmiddels het belang van de oude Zeeuwse boerderij. Regelgeving wordt aangepast, spaar zaam komt geld beschikbaar. Op dit vlak ligt met name ook de beteke nis van de Erftrofee. Want zoveel is duidelijk. De prijs kan niet meer dan een symbolische waarde hebben. De winnaar krijgt een schildje voor aan de muur en een klein geldbedrag om nog eens iets te kunnen opknappen aan het erf. Maar we zijn aangenaam verast door de inzendingen. Daaruit valt zo dui delijk op te maken dat de eigenaars en bewoners van een karakteristieke Zeeuwse boerderij zo trots zijn op hun bezit. En ook wordt duidelijk met hoe veel enthousiasme, energie en door zettingsvermogen men aan de slag Een toilet uit vroegere tijden, echt praktisch bruikbaar is het niet, maar cultuurhistorisch weer waardevol. Foto: Peter Maas gaat. Op het inschrijfformulier werd onder andere gevraagd of men een sfeerbeeld kon geven van de boerderij en of men kon uitleggen waarom juist hun erf in aanmerking komt voor de Erftrofee 2006. Tot slot kon men ook aangeven wat men met het prijzen geld zou doen. Enkele citaten uit de ingezonden formulieren: "het is zeer sfeervol, een paradijsje in deze streek. Vele bruidsparen maken gebruik om hun fotoreportage te maken vanwege de romantische sfeer" "we geven momenteel rondleidingen hier op 't erf en in de monumentale schuur, puur uit plezier! "ons erf is aangepast aan de huidige eisen die de landbouw stelt, maar er is zeker rekening gehou den met de historie van onze boerderij" "we hebben ons erf al een flinke opknapbeurt gege ven en door de meningen die je hoort van voorbij gangers, geloof ik dat we op de goede weg zijn

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2006 | | pagina 10