ée f* -a!<ï» Door: Rudie Geus Dit voorjaar heeft 5LZ in samenwerking met de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) een minisymposium georganiseerd over verborgen buitens. Het symposium werd gehouden in de boerenschuur van de fam. Mesu op hofstede Elzenoord te Vrouwenpolder. Deze loca tie was niet geheel toevallig. Ook dit was in de Gouden Eeuw een fraaie buitenplaats met een stijlvol huis, een prachtige oprijlaan, grote vijvers, grote siertuinen, een tuin van ver maak, een sterrenbos enz. Maar ook dit buiten is in de loop der jaren vervallen en is nu een boerderij met slechts enkele restanten van het oude buiten. Verborgen buitens Zeeland was in de Gouden Eeuw een zeer wel varende provincie. Middelburg (en enkele andere steden) groeide uit tot handelscentra van de VOC en rijke kooplieden hadden fraaie pakhuizen aan de grachten. Maar daar bleef het niet bij. De kooplieden kochten op Walcheren boerderijen op en bouwden hier de fraaiste buitenplaatsen. Door de goede handel groeiden de buitenplaatsen rond 1750 uit tot grote oppervlakten en werden voorzien van brede kanaalvormige vijvers, lange lanen en kamervormige tuinen. De meeste tuinen hadden een sterke Franse invloed met strakke rechthoekige indelingen. In deze glorietijd was één achtste deel van het eiland Walcheren bedekt met buitenplaatsen. Totaal waren er ongeveer 200! Een aantal buitenplaatsen is rond 1800 omgezet in een meer landschappelijke stijl zoals Ter Hooge. In de Franse tijd ging het echter snel bergafwaarts met de Walcherse buitenplaatsen. De handel stokte en veel buitenplaatsen werden verkocht en weer omgevormd tot landbouwgrond. In 1824 werden er nog maar 45 buitens geteld. Na de 2e wereldoorlog, waarbij Walcheren onder water kwam te staan, en na de ruilverkaveling die daarop volgde, zijn er nog maar weinig restan ten te vinden van de vele buitens. Voornamelijk onderlangs de duinen bij Domburg en Oostkapelle vinden we nog een enkele fraaie oude buitenplaatsen. Op de topografische kaart van Walcheren zie je bij veel boerderijen nog de namen staan van de oude buitens: St Jan ten Heere, 't Hof Gapinge, Swanenburg enz. Al fietsend langs deze boerderijen kun je soms nog wat restanten zien van de oude buitens: grachten, een lange oprit naar de boerderij, historisch tuinornamenten enz. Symposium Tijdens het succesvolle jaar van het kasteel in 2005 is er veel aandacht geweest voor de Zeeuwse kastelen en buitenplaatsen. Een vervolg op dit jaar was het minisymposium rondom verborgen buitens op Elzenoord. Het doel van het symposium was om meer aandacht te vragen voor verborgen buitens en te kijken hoe we de buitens weer beter zichtbaar en beleefbaar kunnen maken. Ine Bieleveld van Landschapsbeheer Groningen heeft het project "terreinen met historie" toegelicht, in Groningen De Boorrufn 4-20*6 zijn afgelopen jaren al diverse oude borgterreinen opgeknapt. Ronald van Immerseel van de Stichting tot behoud van Particuliere Historische Buitenplaatsen maakte aan de hand van twee Walcherse voorbeelden duidelijk hoe groot de rijkdom aan Walcherse buitenplaatsen is geweest en wat daar nog van over is. De mogelijke combinatie tussen ver borgen buitens en kleinschalig cul tuurtoerisme was het onderwerp van Teun van Elsacker van het bureau voor toerisme. Vanuit SLZ hebben we verteld wat er op enkele buitenplaatsen al gedaan is aan herstel en hoe je het herstel van een buiten zou kunnen aanpakken, waarbij we Elzenoord als voorbeeld hadden uitge werkt. Een van de fraaie voorbeelden van herstel van een verborgen buiten is Ravestein te Grijpskerke waar in 2003 ongeveer drie ha akker weer terug in oude parkaanleg is omgetoverd. Een project De conclusie van het symposium was duidelijk. We willen aan de slag om de oude sporen van het ver borgen buiten weer beter zichtbaar en beleefbaar te maken. Er ligt inmiddels een projectvoorstel op tafel. Dit houdt in dat we op enkele buitenplaat sen licht of groot herstel van elementen uitvoeren aan de hand van een gedegen plan met historisch en/of archeologisch onderzoek. Tevens willen we kijken naar combinaties met kleinschalig cultuur toerisme. In 2007 willen we het project indienen bij het nationaal landschap. De oude toegang van 't Hof Elzenoord te Vrouwenpolder. De toegang van 't Hof Elzenoord te Vrouwenpolder anno 2006. foto: Sandra Dobbelaar

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2006 | | pagina 12