Samenwerkingsproject Zeeland - Zuid-Holland fr 0 De Boom. In- 4-2006* 'Nieuwe perspectieven voor boerderij en Landschap' Door: Sandra Dobbelaar Wat beweegt Zeeland ertoe een samenwerking aan te gaan met Landschapsbeheer Zuid Holland op het gebied van boerderij en landschap? De boerderijen vertonen niet veel over eenkomsten en het landschap is heel anders. Toch is er sprake van een gemene deler. Beide stichtingen die de samenwerking aangaanhebben ervaring op het gebied van herstel van cultuurhistorische gebouwen in het landschap: boerderijen. De ene richt zich op behoud van streekeigen kenmerken van grotere gebouwen op erven in de Alblasserwaard- Vijfherenland, de ander houdt zich bezig met karakteristieke bijgebouwtjes en kleine elementen in Zeeland. Ervaringen genoeg dus om met elkaar te delen. SLZ en Stichting Uitvoering Landschapsplan Alblasserwaard- Vijfherenlanden (SULAV) uit Zuid Holland tekenen de overeenkomst. Foto: Henk van Veen. Ingewikkeld Hoe het tot stand is gekomen is eigenlijk een ingewikkeld verhaal. Samengevat komt het er op neer dat in september 2004 Blooming, advies groep Stad Platteland, initiatief genomen heeft om binnen het EU programma Leader+ prioriteit 2, een project te ontwikkelen. Provincie Zeeland heeft SLZ benaderd om deel te nemen. Leader+ prioriteit 2 betekent dat er een samenwerking tussen twee Leader gebieden (door Europa aangewezen) tot stand moet komen. Stichting Uitvoering Landschapsplan Alblasserwaard-Vijfherenlanden (SULAV) uit Zuid-Holland, wilde graag mee werken aan een gemeenschap pelijk plan. Zo werden we partners in het samen werkingsproject 'Nieuwe perspectieven voor boerderij en Landschap'. In 2005 is er verder vorm aan gegeven. Het bestaat eigenlijk uit twee delen: één deel dat ieder zelfstandig uitvoert en één deel dat gezamenlijk wordt opge pakt. Projecten Zeeland voert een project uit waarmee kleine cultuurhistorische elementen hersteld kunnen worden. Het is een voortzetting van het project dat al enige jaren in geheel Zeeland loopt en is er op gericht kleine cultuurhis torische elementen in oude glorie te herstellen. SULAV zet het thema hergebruik en herbestemming van oude boerderijen centraal. Ze richt zich op het geven van advies voor de gebouwen, wan- Een van de elementen op boerenerven die SLZ pen herstellen. Foto: Sandra Dobbelaar. neer de functie verandert, met het oog op het behoud van het streekeigen karakter van de gebouwen. Een aantal adviezen zullen onder toeziend oog van de Stichting in praktijk worden gebracht. Samen De activiteiten die gezamenlijk worden opgepakt hebben tot doel informatie uit te wisselen. In een gezamenlijke brochure, bedoeld voor eigenaren van boerderijen en kleine elementen, worden ervaringen en tips uit de projecten van de deelne mende organisaties vastgelegd. Tijdens het twee jaar durende project worden 5 uitwisselingsbijeen komsten en een werkconferentie georganiseerd. Het is de bedoeling dat verschillende doelgroepen worden betrokken bij de bijeenkomsten. De eerste uitwisselingsbijeenkomst werd in Ottoland (Zuid-Holland) gehouden, eind september. De samenwerkingsovereenkomst is toen door beide stichtingen ondertekend. Het officiële startsein voor de samenwerking is gegeven. Op 1 december vond de tweede bijeenkomst plaats op Mel kschapen bed rijf 'De Zwaakse Weel' in Kwadendamme. Vanuit Zeeland is naar de boerderijen in Zuid-Holland gekeken en andersom is er vanuit Zuid Holland in onze provincie rond getoerd. Bevindingen t.a.v. het cultuurhisto risch erfgoed, werden in de vorm van een kritische beeldende beschouwing gepresenteerd. Daarbij werd ingegaan op de kansen en bedreigingen voor oude boerderijen en werden goede en slechte voorbeelden getoond, leder die een bijdrage wil leveren aan de heeft hel- uitwisselingsbijeenkomsten is van harte welkom.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2006 | | pagina 13