Landschapsbeheertips Wilgen knotten f Aanplant en beheer van knotwilgen Door: Lucien Calle Natuurorganisaties begonnen in de jaren '70 met wilgenknotacties. Later werden ook grote aantallen nieuwe bomen ingeplant Particulieren sloten zich erbij aan en de laatste jaren worden er alleen al door SLZ in Zeeland per jaar zo'n 1500 wilgen poten geleverd en deels ook geplant. Daarmee is de aanplant en snoei van knotbomen een van de meest voorko mende basisactiviteiten in het landschapsbeheer geworden. Knotwilgen zijn niet alleen mooi, vele planten en dieren zijn afhankelijk van dit kleine landschapsele ment. Foto: archief SLZ. Aanplant Wilgenpoten zijn bij SLZ te bestellen. Ze worden thuis afgeleverd, er wordt een vrijwillige bijdrage van 1per stuk voor gevraagd. Als ze niet direct geplant kunnen worden, leg ze dan in ieder geval in de schaduw. Met de onder kant in een sloot of poel is nog beter. Zo drogen ze niet uit en kunnen er alvast wat worteltjes wor den gevormd. Snijdt de onderkant voor het planten schuin af, dan kunnen ze niet meer om hun as draaien als ze geplant zijn. Door reepjes schors van de onderste halve meter weg te halen kan de poot in de eerste weken na aanplant ook wat makkelijker water opnemen. Plant de poot zo'n 80 a 100 cm diep en druk de grond stevig aan. U kunt de hoogte van alle geplante poten indien De Boom In 4-2006 gewenst op gelijke hoogte brengen, door de lang ste wat terug te knippen. Bescherming tegen vee Dieren als paarden, koeien, schapen en geiten eten graag van de schors van jonge wilgen. In een korte tijd kan daardoor de hele aanplant verloren gaan. Dat het een tijd lang goed gaat, wil niet zeggen dat het daarom daarna altijd goed gaat. In de praktijk gaat het zelfs bij oudere bomen vaak een keer fout. Bescherming tegen vraat kan op verschil lende manieren. Voor schapen en kleine geiten volstaat een boomkorf met een hoogte van 1,5 meter, bevestigd binnen twee boompa- len. Andere dieren moeten er verder vandaan gehouden worden. Beschermingsmiddelen en verder advies zijn ook bij SLZ verkrijgbaar. Van wilgentak tot een wilgenpoot die De knotwilg moet beschermd worden tegen de vraat plantklaar is. van dieren. staak v/d knotwilg vr?IJSTAAKiOe BOOM ±iSoen GAAS loocn iVfWWA il 7ooc n. 7O0C n

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2006 | | pagina 14