O f Snoei jonge knotwilgen Het eerste groeiseizoen schiet de stam langs alle kanten uit. Omdat de knot alleen aan de boven zijde takken hoort te hebben, is het goed om de zijtakken tot ca. 50 cm onder de top al in de eerste zomer te verwijderen. Als de twijgjes nog jong en groen zijn, kun je ze er met de hand zo afritsen. Na het tweede groeiseizoen kunt u de wilgjes de eerste keer knotten. Na drie jaar nog eens en dan kan naar een knotcyclus van 4 of 5 jaar gegaan worden. Snoei oudere wilgen Al naar een jaartje of tien is er een duidelijke knot aanwezig, die snel in omvang blijft toenemen. Per snoei- beurt komt er ook steeds meer hout vanaf. Grote knotwilgen hebben soms zoveel dikkere takken, dat de klus zwaar, ingewikkeld en zelfs wat risico vol begint te worden. Een handige aanpak is de volgende: Knip eerst met een snoeischaar alle dunnere takken en eventueel hinderlijk aanwezige bramen weg. Zo ontstaat er steeds meer ruimte, wat de bewe gingsvrijheid ten goede komt. Toch kunnen de dikkere takken nog zo dicht opeen zitten dat je er met een driehoekszaag onmogelijk tussen komt. Dan zijn jirizagen handig. Om uitscheuren van de takken te voorko men, moet eerst een zaagsnede aan de buitenzijde, en wat lager de vels- nede gemaakt worden. PRUIK STIKKEN TAKKEN VAN STAM SNOEIEN Dikke takken 1. Eerst zagen om inscheuren van de tak te voorkomen. 2. Daarna tak afzagen. 3 Tenslotte stomp op 10 a 15 cm afzagen. A Zaag de takken niet te kort af. Vuistregel daarbij is dat je een stomp laat staan die even lang is als de tak dik is. De Boom In 4-2006 Diverse vogels vinden een nestgelegenheid in voornamelijk oude knotbomen. De zo ontstane stompjes lopen gemak kelijk weer uit en als ze iets "inrotten", ontstaan er mooie holten waar dieren een leefplekje kunnen vinden. Vooral bij langere, dikkere en sterk over hangende takken is er vaak ook enig risico aanwezig. Takken kunnen open splijten en daarbij in een onverwachte richting wegspringen. Dit gaat dikwijls met erg veel kracht gepaard! Wie regel matig heel dikke knotbomen snoeit, doet er goed aan zich een goede zaagtechniek eigen te maken. De SLZ organiseert voor vrijwilligersgroepen regelmatig de Cursus "Zaag- en veltechniek". Met een goede zaagtechniek werk je ook gemakkelijker, sneller en efficiënter. Verwerking takhout Er zijn veel creatieve verwerkingsmogelijkheden voor het takhout. Het minst milieuvriendelijk is het versnipperen. Het dikkere hout is bruikbaar als kachelhout. Het dunnere kan verwerkt worden in een houtril, vlechtscherm of in een oeverbescher ming. Zo kan het hout langzaam verteren, terwijl het een leefplek biedt aan dieren, zwammen, mos sen en korstmossen. rii/N/.^ocn 100 cn HOUTRIL

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2006 | | pagina 15