f* O Open Duinen - De Kop van Schouwen D? Boom In4-2006 Door: Ewoud Voogd Open Duinen roept verschillende beelden op bij mensen. Sommige denken aan de skihel lingen, zoals die in de jaren vijftig van de vorige eeuw veelvuldig voorkwamen. Dit zijn kale zandhellingen, waar kinderen heerlijk af konden rollen. Een ander denkt misschien aan de aanleg van een slufter in de duinen, zodat de zee weer toegang krijgt. Veel mensen waren in eerste instantie bevreesd dat alle begroeiing verwijderd zout worden; een angst die we bij de meeste gelukkig hebben kunnen wegnemen. Tijdens de werkdagen is er een paard ingezet om op de moeilijk bereikbare plaatsen het afkomende hout te verwijderen. Foto: Ewoud Voogd. Open Duinen is een project bedoeld om het land schappelijk beeld van begin jaren tachtig van de vorige eeuw terug te halen om de duinen, of eigenlijk de oorspronkelijke vroongronden, langs de Strandweg in Nieuw-Haamstede opnieuw een open karakter te geven. Voornamelijk Amerikaanse vogelkers moet daarvoor het veld ruimen. Er zal binnenkort weer vrij uitzicht zijn over weidegronden op de met duindoorn en andere struweel begroeide duinen. Het weer openmaken van de vroongronden is een wens van de provincie Zeeland, zoals beschreven is in de Concept Beheersvisie Kop van Schouwen, en van een groepje omwo nenden. Het grote probleem in dit gebied is dat de bedoelde strook particulier eigendom is en de meeste eigenaren nauwelijks in het gebied geïnteresseerd zijn, waardoor ze zelf dan ook niets aan beheer zullen doen. Ze hebben de gron den in veel gevallen geërfd, of gekocht om er een huis of caravan neer te zet ten. Nu is het beschermd natuurgebied waar dus geen huizen mogen worden gebouwd. Bovendien wonen de meeste eigenaren ver weg en sommige zullen het gebied misschien zelfs nog nooit heb ben bezocht. Dit maakt een goed beheer zeer moeilijk. Eén van de omwonenden heeft uitge zocht hoe alles weer in oude glorie her steld kon worden en kwam via via bij SLZ terecht. Om de gronden goed te kunnen beheren is de stichting Open Duinen opgericht. Deze stichting heeft met veel moeite alle eigenaren kunnen achterha len en van de meeste ook toestemming gekregen de Amerikaanse vogelkers te bestrijden. Open Duinen en SLZ hebben samen de plannen uitgewerkt en zijn na toestemming van o.a. de Provincie in het veld aan de slag gegaan. In oktober 2006 is een start gemaakt met het bestrijden van de Amerikaanse vogelkers door onze eigen VLP, aange vuld met buurtbewoners en ingehuurde mensen. Het werk bestond uit het met de handzaag vrijmaken van het gebied, waarna de grotere stammen met behulp van een motorkettingzaag werden geveld. Het afzagen van Amerikaanse vogelkers is zeer aangenaam, bijna verslavend werk door de heerlijke aman- delgeur die er vaak bij vrijkomt. Beelden van kerststollen om de vrijgekomen energie weer aan te vullen flitsen door het hoofd. Het dikke hout vond gretig aftrek bij houtjagers, zodat zij er met de feestdagen ook warmpjes bij zul len zitten. Stammen en takkenbossen werden door paarden het terrein uitgesleept, waarna de takken versnipperd werden. Helaas is het maken van tak- kenrillen ter plaatse geen geschikte oplossing. De snippers worden voor het overgrote deel in tuinen in de directe omgeving gestort, de rest wordt afge voerd. Later zijn er mensen van onder andere Scoop en enkele HAVO-4 scholieren komen helpen. Voor de scholieren is het een maatschappelijke stage. Door het verwijderen van de Amerikaanse vogelkers worden mooie eiken en meidoorns weer zichtbaar. Na een eerste opknapbeurt zal het gebied nog ver der open gemaakt worden. Een grote bosklepelmaai- er, een monster van een apparaat, zal de liggende takken en de dunne nog staande boompjes fijnslaan en opzuigen. Hierdoor verdwijnen veel voedingstof fen uit het gebied. Na mogelijk nog een tweede maal klepelen zal er tijdelijk een normaal maaibeheer worden toegepast. Toekomst Onze grote wens is dat het gebied op den duur begraasd gaat worden en dat hopelijk de koeien en paarden uit het aangrenzende terrein van Staatsbosbeheer ook bij ons komen grazen. Voorlopig is het nog niet zover, de komende twee jaren zijn we volop bezig met het gebied grofweg tussen het Verklikkerpad en het Middenpad aan te pakken. Later hopen we meer particuliere terreinen binnen het in de Concept Beheersvisie Kop van Schouwen beschreven gebied te kunnen aanpak ken. Werkzaamheden waar we aan denken zijn niet alleen bestrijding van de Amerikaanse vogelkers, maar ook andere die de natuur- en landschapswaar de van het gebied vergroten. De voortgang van het project is te volgen op: www.kopvanschouwen.com.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2006 | | pagina 3