Eerste Hulp Bij Landschapsbeheer Dagje veldwerk - Hoogstamfruitploeg E.H.^ De Bo*m In- 4-2006 Door: Peter van der Vliet Al weer flinke tijd geleden is door een medewerker van Landschapsbeheer Nederland in samenwerking met het Oranje Kruis de cursus: 'Eerste hulp bij landschapsbeheer' ontwikkeld. Het leek een goed idee om hun materiaal toe te spitsen op landschapsbeheer. Dit is gebeurd en twee kaderinstructeurs EHBO waren bereid om de cursus in Zeeland te verzorgen. koewai Na het volgen van de cursus EHBL beschikt men over de basiskennis, men is dan geen EHBO'er. Hier twee echte EHBO'ers tijdens de Natuurwerkdag in Axel. Foto: Sandra Dobbelaar De cursus is dit jaar voor het eerst aangeboden aan de doordeweekse - en weekendvrijwilligers (op een zaterdag). Ook enkele medewerkers deden mee. Ongeveer 2x10 mensen volgden de cursus die een hele dag duurde. Alle deelnemers kregen het Oranje Kruis boekje, dat overigens bre der van opzet is (b.v. reanimatie en beademen). Na de cursus kregen de deelnemers een certificaat van deelname aan de EHBL cursus. Dit is 2 jaar geldig en ook om die reden zal de cursus met die frequentie worden aangeboden. Bij voldoende belangstelling (minimaal 8 deelne mers) kan dit ook tussentijds in één van de regio's. Na de cursus levensreddende han delingen uit het verleden hebben we samen behoorlijk wat kennis in huis gehaald om adequaat op te kunnen treden in noodsituaties. Bovendien zijn er een aantal vrijwilligers en medewer kers met een geldig EHBO diploma. Vanaf deze plek onze waardering en dank voor de mensen die bereid waren om een dag zagen in te ruilen voor deze intensieve training. De Boom In 4-2016 Door: Kees Tonkens De hoogstam fruitboom is sinds eeuwen een landschappelijk fenomeen. Hij oogt wat grillig en kwetsbaar, en dat is hij ook. Het is niet moeilijk te zien dat de hand van de mens hier in het spel is. De hoogstam fruitboom is 'n uit twee of drie losse onderdelen samengestelde en dankzij vakkundig "snij- en plakwerk" aan eengegroeide boom, waarvan wij desalniettemin of eigenlijk juist daarom grootse verwachtingen koesteren. Slechts door onze liefdevolle begeleiding en met enige zegen kan deze relatief zwakke boom deze verwachtingen waar maken. Stel, je gaat een dagje mee met de hoogstamfruitploeg, wat kun je dan verwachten? Rond half negen zijn we in de werkplaats om een uitgebreide hoeveelheid materialen te verzamelen: driedelige ladders, driepootladders, rupsenschaar, kisten met snoeigereed- schap en boombeschermingsgereed- schap, krammen, nijptangen, hamers. Problemen met uw fruitbomen, de Hoogstamfruitploeg weet raad. Foto: Kees Tonkens. Maar ook nog boomchirurgisch gereedschap: een emmer vol kankersnijmesjes, raspen, beitels en zelfs een accuboormachine. Daar komt Harry met de bus aangereden, we laden de zaak op en in de bus. Je treft datje nog net meekon, we zijn de laatste weken meestal met zijn drieën, maar de komende weken zullen we een volle ploeg met zes mensen hebben en dan is de bus echt vol. Vaak staan meerdere adressen op het programma. Soms zijn het slechts vier of vijf bomen, maar meestal gaat het om boomgaarden met vijftien tot dertig bomen of meer. Hoeveel wij er per dag kunnen behandelen is afhankelijk van factoren zoals; zijn het grote en oude bomen of juist hele jonge, is er achterstallig onderhoud, zijn er veel kankerwon- den te behandelen of bescherming te herstellen? We zijn in 2001 ons ploegje gestart met als doel uitsluitend de jonge bomen te snoeien. Die liepen nogal eens de kans verwaarloosd te worden. Bij veel mensen leeft de opvatting dat een boom eerst maar eens een aantal jaren aan de groei moet zijn voordat je gaat snoeien. Dit is op zich juist, als er geen groei is, valt er niets te snoeien. Toch is het van essentieel belang al meteen na de aanplant met een vooruitziende blik te kijken naar de groeitendensen van de boom. Wat is of wordt de harttak en hoe verhouden de andere takken zich hier toe?

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2006 | | pagina 4