e O De Boom In 4-2006 De hoogstamfruitploeg aan het werk. Foto: Kees Tonkens Het is vaak noodzakelijk één of meerdere steile takken die de harttak beconcurreren meteen te verwijderen of eventueel uit te buigen. Dat was vaak niet gedaan bij de jonge bomen die wij de eerste jaren veel tegenkwamen. De kronen waren vaak verward en dichtgegroeid. Dit nodigde diver se schimmelziekten uit, zoals meeldauw, schurft en op de stammen zaten vaak kankerwonden. Zwaar achterstallig snoeionderhoud komen we de laatste jaren steeds minder tegen. Als je een boom om de twee jaar snoeit blijf je de situatie wel meester. Dit geldt eveneens voor de oudere bomen, welke we de laatste jaren ook snoeien, met name die van deelnemers aan het hoogstamabonnement. Het werk zelf Bij een boomgaard aangekomen verde len we het werk. We staan voor een vrij jonge, krachtig groeiende Goudrenet. Twee jaar geleden stond ik hier ook. Ik kijk naar de stam, waar Rik toen met veel toewijding en precisie enkele lastige kankerwonden zover heeft uitgehold tot de laatste zwarte kankersporen verdwe nen waren. De wonden zien er nu goed uit en zijn inmiddels mooi aan het over groeien. Er zijn een paar beginnende kankeraantastingen op enkele takken net boven de kroonaanzet. Ga ik die nu ook uitsnijden? Als ik het kan oplossen door een stuk van de tak af te zagen doe ik dat laatste. Zo weet ik tenminste zeker dat de aantasting volledig weg is. Maar een kankerwond op de hoofd stam kan echter een groot gevaar opleveren voor de stabiliteit van de boom en moet daarom vakkundig uit gesneden worden. Een werkje voor de specialisten! Het eigenlijke snoeiwerk zoals wij dat toepassen bij fruitbo men, is niet gericht op fruitproductie, maar op de landschappelijke waarde. Daarom verschilt die feitelijk niet van zogenaamde laanboomsnoei zoals die wordt toegepast in het grootgroen. Dit betekent dat de snoei bij jonge en opgroeiende bomen gericht is op het verkrijgen van een evenwichtige en sta biele boom, bij de wat oudere bomen met een uitgevormde kroon is die snoei gericht op het instandhouden van de boom. Belangrijk is te zorgen dat de kroon voldoende open blijft. De-Boom In 4-2006 Snoeien moeilijk? Als je zo maar één keer mee gaat om te snoeien, voel je je waarschijnlijk niet meteen op je gemak in een boom, ook al heb je best al wel eens vaker gesnoeid. En nu vraag jij je af waar wij het brute lef vandaan halen zo ongegeneerd grof te keer te gaan met die zaag in die boom. "Hellup, al die afgezaagde takken daar op de grond, dat is toch al wel zeker meer dan 20% en ben je nu nog niet klaar?. Hhheb je de hoogstamfruitcursus wel gevolgd?. "Tja" zeggen wij dan. "Dank voor je oplettendheid, maar wij weten heus wel wat we doen, wij zijn vakluitjes, weetje wel.?" Dit zijn van die discussies die je misschien op zo'n dag met ons zou kunnen hebben. Een groeikrachtige boom kan veel meer snoei verdragen dan een matige groei er. Een jonge vitale boom heeft een veel groter herstellend vermogen dan een aftakelende oude boom. Ik ga niet zeggen dat bomen net mensen zijn, maar je zou ze kunnen vergelijken. Mij heeft het wel een jaar of zes gekost om zodanig de begin selen van de snoei in de vingers te krijgen, dat ik vrijwel elke boom met zelfvertrouwen kon snoei en. Regelmatig dezelfde boom snoeien is daarbij de beste scholingsweg. Een echt snellere weg is er niet, je moet ervaring opdoen, dat kost nu een maal tijd. Het is vooral een kwestie van aandachtig en leergierig zijn en ook inderdaad van een zekere hoeveelheid lef, maar die moet wel goed bear gumenteerd zijn. "Fouten" bij boomsnoei zijn tot op zekere hoogte relatief. Haal je per ongeluk de harttak uit de boom, dan kun je er voor kiezen de boom verder te vormen zonder harttak of er bij de volgende snoeibeurten op aan te sturen dat er zich weer een nieuwe harttak vormt. Ik kan me voorstellen datje nog vragen hebt, maar... de dag loopt alweer teneinde en we zijn nu weer terug op de werkplaats, dus wees zo goed die bus weer uit te helpen laden, dan kan ik even op krachten komen, want inspannend is het wel zo'n dagje. Maar morgen, als ik weer op kan toor zit zal ik meteen mijn e-mail openen om te kijken of u nog vragen voor mij heeft.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2006 | | pagina 5