Oöge Boamen - De iep A De Boom In 4-2006 Door: Theo Aernoudts De betrokkenheid bij een boomsoort is voor ieder iets persoonlijks. Zoals mensen onderling aantrekkingskracht op elkaar hebben, zo werkt die relatie ook tussen mensen en bomen. Zo komt de één onder de indruk van een oude eik; de ander valt voor een uitbundig bloeiende paardekastanje, houdt van het ritselen van een populier of van het monumentaal voorko men van de iep. Monumentale iepen langs de Postweg van Nieuw en Sint Joosland naar Lewedorp. Langs deze weg stonden ooit vele iepen. Foto: archief SLZ De iep is 'mijn' boom. Ongetwijfeld ben ik hierin niet objectief en wordt deze voorkeur bepaald door de herinnering die ik aan deze bomen heb. Vanaf de boerderij in West Zeeuws-Vlaanderen, waar ik opgroeide,had ik in mijn jeugd zicht op de majestueuze bomen langs de weg van Draaibrug naar Aarden burg. Lang nadat ik op de lagere school het liedje had geleerd 'de uil zat in den olmen' werd het me dui delijk dat het hier om iepen ging. Olm is afgeleid van de latijnse naam 'Ulmus' Kenmerken iep De iep is een snelle groeier en zowel een stads- als een landschapsboom. Deze soort kan goed tegen zeewind en is ook goed bestand tegen vervuilde lucht. Vrij recent werd in Amsterdam door een stadsdeelraad voorgesteld om 70 monumentale iepen te vellen ten behoeve van de aanleg van een fiets pad. De bewoners kwamen massaal in opstand. Een van hun argumenten was de luchtzuiverende kwaliteiten van de iepen. Wat betreft levensverwachting zit deze boomsoort in de middencatego rie. Honderdvijftig jaar is al stokoud. De Boom In 4-2006 De nog overgebleven monumentale iepen langs de weg van Aardenburg naar Draaibrug. Foto: SLZ archief. De iep is een boomsoort die echt thuishoort in het Zeeuwse landschap. Als je aan mij vraagt: noem eens een typische Zeeuwse boom, dan denk ik aan de iep! Op iedere Zeeuws boeren erf kwamen naast wilgen en essen ook veel iepen voor. Wegen werden in het verleden geaccentueerd door bomen, iepenbomen, zwaar gebogen door de heersende zuid-westen wind om de voortgaande mens zijn weg te wijzen. Heden ten dage zou men zeggen dat bomen langs wegen worden aange plant als verkeersgeleiding. Verdwenen iepen Door verschillende omstandigheden zijn de laatste 60 jaar veel iepen uit ons landschap verdwenen. Op Walcheren zijn veel bomen waaronder ook iepen tijdens de inudatie van 1945 verloren gegaan maar ook als gevolg van de watersnoodramp van 1 februari 1953 zijn in Zeeland veel iepen verdwenen. De karakteris tiek iepenrijen langs wegen die bepalend waren voor de totale indruk die het landschap op je maakt zijn er nog nauwelijks te vinden. Veel van die bomenrijen zijn gesneuveld door de gevreesde iepenziekte. In de jaren '60 en '70 zijn er heel veel iepen gerooid vanwege de iepziekte. Veel iepen zijn het slachtoffer geworden van de besmettelijke 'Dutch Elm Disease'. De iep heeft een té rigoureus afweermiddel tegen de ziekte die veroorzaakt wordt door een schimmel. Deze groeit aanvan kelijk in de houtvaten van de boom. Via de sap stroom verspreidt de schimmel zich steeds verder. De iep tracht de schimmel tegen te houden door de houtvaten af te sluiten. Hiermee richt de boom zichzelf ten gronde. Hij droogt uit en sterft. De verspreiding van de schimmel wordt onder andere via de iepenspintkever gedaan. De in de zomer uitvliegende jonge kevers nemen schimmelsporen mee en zorgen zo voor de verspreiding. Maar ook via wortelcontact tussen de bomen onderling kan de schimmel snel en makkelijk verspreiden. Plant een iep Vanwege de iepziekte zijn er afgelopen jaren maar weinig nieuwe iepen aangeplant. De nieuwe cultivars die in de jaren '70 en '80 werden aan geplant bleken later minder bestand tegen iep ziekte dan aanvankelijk werd verondersteld. Maar als wij de iep nu zouden opgeven, dan laten wij een voor Zeeland zeer karakteristieke boom uit sterven. Daarmee accepteren we de teloorgang van ons echte Zeeuwse kustlandschap, terwijl er mogelijkheden zijn om deze soort voor ons en ons nageslacht te bewaren. Als we dan niet de

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2006 | | pagina 6