De Boom In 1-2007 Wat is een wandelnetwerk met knooppunten? Op dit moment is het Kiekendiefpad het eerste wandel netwerk in Zeeland wat werkt met knooppunten. Het principe is dat je niet volgens vaste routes loopt, maar van knooppunt naar knoop punt. Zo kun je dus je eigen route samenstellen. Bij het Kiekendiefpad zijn er 43 knooppunten. Elk knooppunt heeft een eigen cijfer en vandaar uit word je met cijfers en een pijl naar de andere knooppunten in de buurt geleid. Als je geen kaart hebt kun je bij de startpanelen de num mers van de route die je wilt lopen opschrijven en kom je altijd goed uit. We denken er nog aan om sug gesties te geven voor bepaalde rou tes aan de hand van bepaalde the ma's. Dit wordt t.z.t. op de website van het Kiekendiefpad vermeld. Maar wie gaat dit allemaal uitvoeren? Hoewel het dus niet ons eigen idee was en wij nog niet veel ervaring hadden met een dergelijk project, werd SLZ de aanvrager en de uitvoer der van dit project. Gelukkig konden wij gebruik maken van de expertise van onze zusterorganisaties uit het land. Bij de opzet van de routes wil den we de wandelaar zo veel moge lijk keuzevrijheid geven, dus geen vaste routes maar een wandelnetwerk met knooppunten (zie kader). Voor fietsers zijn deze netwerken er al volop, maar niet voor wandelaars. Er moest dus veel "gevogeld" worden en gelukkig konden wij gebruik maken van vrijwilligers en twee studenten van de MBCS uit Velp. We wilden een rustige en veilige wandelroute. Daarom zijn de routes zoveel mogelijk aangelegd over boerenland, grindpaden en rustige landwe gen. In totaal loopt er van de 80 km wandelpad ongeveer 22 km over boerenland. De ZMF wilde graag de oude stroomgeul van het Schenge weer "zichtbaar" maken d.m.v. beplan ting op de oude dijken langs de voormalige geul. In totaal hebben we 500 bomen geplant op diverse dijken. In het gebied zijn verschillende cultuurhistorische elementen aanwezig; b.v. de coupures van een oude spoorlijn, oude land- bouwhaventjes en de molen van Wolphaartsdijk. Zo liggen er twee "TOP" punten rond het Veerse meer; de zeilschool en het kanocentrum bij de Piet. Hier kun je van vervoersmiddel wis selen. Bijvoorbeeld op de fietst naar de Piet, dan lopen via het Kiekendiefpad naar de zeilschool in Wolphaartsdijk, en dan weer een fiets huren om terug te komen. Voor meer informatie hierover kunt u kijken op www.toppunten.nl. Werkwijze Vóór de uitvoering was intensief overleg noodza kelijk met de grondeigenaren en gebruikers. Niet iedereen staat te juichen bij "vrimde lui" op het land. Gelukkig konden wij velen overtuigen dat "onze" wandelaars vooral voor de natuur komen en geen rotzooi achterlaten. Het toelaten van honden was een ander probleem. De dorpsbe woners willen graag een ommetje maken met de hond. Loslopende honden kunnen echter schade

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2007 | | pagina 11