De Boom In 1-2007 ming van de kaarten en hoe ze precies gebruikt kunnen worden. Ook zijn er atlassen verschenen met luchtfoto's van Zeeland. De eerste nog in zwart-wit (Robas Produkties, zonder datum, opna me foto's in 1989). Recent is er ook een boek ver schenen met luchtfoto's in kleur (Luchtfoto-Atlas Zeeland, Uitgeverij 12 Provinciën, 2004, opname foto's in 2003). Goed voor urenlang 'tuurplezier'! In de kelders Maar ook al zijn de topografische kaarten zeer gedetailleerd, ze vertellen niet alles! Soms liepen de paadjes door de weilanden en was er een over stapje of tourniquet om makkelijk in en uit het weiland te kunnen stappen. Dergelijke paadjes zul je niet gauw op een kaart kunnen terugvinden. Hoe dan wel? Daar is eigenlijk maar één goede methode voor: oral history. Oftewel navragen bij mensen die nog kunnen verhalen over 'de tijden van vroeger'. Het komt er dan op aan hoe goed het geheugen werkt en eerlijk gezegd moeten we ons daar niet al teveel illusies over maken. Je moet dus altijd goed blijven opletten en niet zo maar alles wat verteld wordt voor zoete koek aannemen. Als je werkelijk zeer gedegen onderzoek wilt doen, dan zijn er altijd nog de grote archieven om te raadplegen. Zo liggen de kelders van de verschillende gemeentehuizen vol met historische archieven. De eerste stukken van het Magistraat Hulsterambacht bijvoorbeeld dateren uit 1242! Archivering is een vak apart, en dat niet alleen, er is zelfs een speciale wet voor gemaakt (Archiefwet 1995). Deze regelt welke documenten er moeten worden bewaard, op welke manier of hoe lang. Ook regelt deze wet dat deze historische archieven altijd voor iedereen kosteloos toegankelijk moeten zijn. In de meeste gevallen is er een speciale archivaris die je dus niet alleen toegang dient te verlenen, De kaart van 1910 en onder de streep die van 1985. Het gedeelte is geheel willekeu rig gekozen en dient alleen als voorbeeld. maar die je ook nog eens goed op weg kan helpen. Want kennis? Kennis is vooral weten waar je iets kunt vin den. Gaat het om een speurtocht naar oude paadjes, dan kun je eens denken om te zoeken naar rechtszaken over het recht van overpad bijvoorbeeld. Want zeker juridische documenten worden zorgvuldig opgeslagen en bovendien mag je er zeker van ver wachten dat wat er in is vastgelegd ook op waarheid berust. Ook bij de 't Zwint 1.0 07 Lambrechtshoek Hoogte

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2007 | | pagina 22