De Boom In 1-2007 Op deze site is ook de cultuurhistorische hoofd structuur te vinden. Qua uiterlijk en gebruik ver gelijkbaar met Geoweb. Welke gebouwen zijn er bestempeld als Rijksmonument of waar liggen de historische boerderijen in Zeeland? Deze site heeft nog een extra verrassing in petto, namelijk de his torische topografische kaarten uit 1850 en 1910. Links in beeld kun je aanklikken welke kaartlagen je wilt raadplegen. Rechtsboven kun je een legen da tevoorschijn halen en met de I boven in beeld kun je van elk object informatie opvragen. Andere websites waar veel informatie te vinden is: Op www.zebi.nl, de site van de Zeeuwse Bibliotheek staat onder andere de Beeldbank Zeeland. Maar liefst 156.000 afbeeldingen, over wegend oude zwart-wit foto's, zijn daar te raad plegen. www.zeeuwsarchief.nl www.archiefnet.nl www.archief.pagina.nl www.scez.nl www.kadaster.nl www.Googleearth.com en www.Googlemaps.com Een virtuele rondleiding over onze aarde! Om het te kunnen bekijken heb je wat software nodig die je gratis kunt downloaden van internet. Vervolgens verschijnt er een wereldbolletje: de aarde gezien vanuit de ruimte en kun je gaan inzoomen naar welk plekje dan ook. Google earth doet dat met behulp van recente en zeer gedetailleerde lucht foto's. Google maps doet hetzelfde maar dan met kaartmateriaal wat in het meest gedetailleerde niveau vergelijkbaar is met de topografische kaart. Naast al dit digitale geweld heb je natuurlijk ook de 'gewone' openbare bibliotheken. Eén lidmaat- schap geeft je toegang tot alle bibli otheken in Zeeland. Natuurlijk is de provinciale bibliotheek van Middelburg het meest uitgebreid. Maar nagenoeg alle bibliotheken hebben wel een afde ling 'Zeelandica'. Vaak zijn boeken en rapporten hiervan niet uitleenbaar maar wel in te zien. Het is een goede en rustige tijdsbesteding. Met een kopje koffie aan een van de leestafels boek na boek doorworstelen. Tegen betaling kun je meestal wel kopies (laten) maken als het om bijzondere dingen gaat. En niet dat ik wil aanzet ten tot plagiaat of valsheid in geschrif te, maar met een digitale camera kun je perfecte foto's maken van illustraties zoals oude foto's of kaarten. Wanneer je die foto's in hoge resolutie maakt, dan kun je thuis op je computer de afbeelding sterk uitvergroten en alle details nog eens rustig bekijken. Uiteraard kun je op deze manier niet meer details tevoorschijn toveren dan het origineel in zich heeft. Tot slot, voor wie zich nog verder wil gaan verdiepen, enkele titels: - Gids voor historisch onderzoek in Zeeland (Middelburg 1991) - Werken met Zeeuwse bronnen (Middelburg 1998) - Werken met Zeeuwse kaarten - handleiding bij het gebruik van oude topografische kaarten

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2007 | | pagina 24